Kijkje op de uitlaatgassenketel in de machinekamer. Wat was er met de uitlaatgassen ketel aan de hand? De heer de Ranitz: „Die was te klein. Niet de ketel, maar de ca paciteit, wel te verstaan. We hebben nu een nieuwe Aalborg Vaerft ketel uit Zweden inge bouwd". Het schip is 30 januari aan onze werf gekomen en werd aan de kade afgemeerd. „We zijn toen een gat in de huid gaan maken om de nieuwe ketel in te bren gen. De oude is er in stukjes uit gekomen". Gedemonteerd dus? „Nee, als scrap schroot). De eigenaar wilde dat zo en heeft de scrap verkocht. In deze tijd vond ook additioneel werk plaats, zoals aan de hoofd-motor bijvoor beeld". Het schip werd vervolgens in dok 8 opgenomen. Dat gebeur de na drie dagen. „Het was een korte dokperiode voor het nor male „knippen en scheren". Van die tijd - een paar dagen - maak ten wij gebruik om een slede van de dokwand naar het gat in de huid aan te brengen via wel ke de ketel naar binnen kon worden geschoven". Dat is indertijd met de „Nieuw Amsterdam" precies eender ge gaan. Zou men kunnen stellen dat het een gebruikelijke techniek is? „Ja, maar de slede van de „Nieuw Amsterdam" rustte toen niet op de dokwand. Die lag la ger. Het komt echter inderdaad meer voor, dat er op deze ma nier wordt gewerkt. Dat is ech ter afhankelijk van de opstelling van de ketel in het schip en het al of niet aanwezig zijn van een schijniicht of montagedeksel achter de schoorsteen, waar door eventueel materialen aan gevoerd kunnen worden. Bij dit schip bleek het eenvoudi ger de huid open te maken". Geeft dat geen problemen? „Niet in het minst. Later wordt het gat makkelijk weer gedicht. Het moeilijkste werk bestond eigenlijk uit het aanbrengen van de slede. Men moet niet verge ten: het schip begint, daar waar we het gat maakten, al een ge bogen vorm aan te nemen. Reeds tijdens de ligperiode aan de kade, malden we deze vorm. In die tijd kwam al het voorbe reidende werk klaar om later tij dens de dokperiode in de tijd voor het „knippen en scheren" de ketel in te brengen. Dat is al lemaal mooi voor elkaar geko men. Onder de voorbereidende werkzaamheden viel natuurlijk ook het wijzigen van de ketel fundatie". En de schade aan de huid aan 2

Wilton Fijenoord Nieuws | 1969 | | pagina 4