Elevatoren nu naar Waalhaven vraag ik U op dezelfde voet voort te willen gaan als tot nog toe is gebeurd". Na deze woorden gaat de heer Meeuwisse over tot het opspel den van de WF- broches en -speldjes, waarbij hij ieder nog eens met een persoonlijk woord bedankt. Opvallend zijn de woorden van de heer W. v.d. Ende, die naar vo renkomend zegt: "Nou, daar heb je het dan". En zo is het ook. Voor velen van deze jubilarissen is dit toch een heel belangrijke dag, waar de nodige voorberei dingen aan vooraf gegaan zijn. En dan, ja, dan sta je plotseling in het middelpunt van de be langstelling en hoor je alle lo vende woorden aan, waar je ge woon verlegen van wordt. Er wordt luid gelachen wanneer de heer Meeuwisse aan baas Staub vraagt of hij nog wel eens gaat vissen. Het blijkt dat er van de heer Staub aardig wat "ster ke" vissersverhalen de ronde doen, waarvan enkele nu door de heer Meeuwisse worden op gehaald. Hierna wordt het woord gegeven aan de heer Roelfsema, Burge meester van Schiedam, die de aanwezige jubilarissen van harte gelukwenst, in het bijzonder die genen die namens H.M. de Ko ningin de versierselen zullen ontvangen, behorende bij de Orde van Oranje Nassau. Ook burgemeester Roelfsema brengt nog eens in herinnering het jaar 1929, het begin van de wereldcrisis. In die tijd was het een heel gebruikelijke zaak dat iemand in een tijdsbestek van 1 week 2x werd ontslagen en weer opnieuw werd aangenomen. Gelukkig is deze nare periode achter de rug, en het is plezierig te weten dat U door alle tijden heen trouw bent gebleven aan dit bedrijf. Tenslotte zegt de heer Roelfse ma: "Er komt een einde aan het uitreiken van medailles zoals he den. Misschien bent u wel de laatste 4 die ik het eremetaal mag opspelden. Ik doe het dan ook met bijzonder veel genoe- De gedecoreerden. gen". Hierna worden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld om, on der het genot van een kopje Onderstaand artikel namen wij over uit Elevator Mij. (Red.). Begin augustus hebben de elevato ren 17 en 29 voor de laatste keer een hellingbeurt op de werf van Wilton-Fijenoord in Delfshaven te Rotterdam gehad. Deze werf, die vele tientallen jaren in gebruik is geweest, wordt geslo ten. Sinds 1930 krijgen de elevato ren en zakgoedlichters van de GEM hier hun driejaarlijkse en de motor boten hun jaarlijkse hellingbeurt. Gedurende al deze jaren lag er in het voorjaar altijd wel een elevator op de helling. Dit beeld te Delfsha ven is nu verdwenen. De helling beurten zullen voortaan op de werf Waalhaven worden verricht. De sluiting van W.F. Rotterdam was voor ons een gerede aanleiding even aandacht aan deze onder houdsbeurten van de elevatoren te besteden. Zoals bekend is de Technische Dienst belast met het onderhoud van alle elevatoren, pneumaten en vaartuigen van de GEM. Zij zorgt er voor, dat het materiaal dat vaak dag en nacht, week in week uit in ge bruik is, in voortreffelijke staat blijft. Het is natuurlijk duidelijk dat ook het ponton van de elevator moet worden onderhouden. Hiertoe wordt de machine de helling van de werf opgetrokken. Het onderhoud van het ponton werd door W.F. onder toe zicht van de T.D. verricht. Zodra een elevator met vijf wagens koffie, gebak en een rokertje nog even gezellig samen te zijn en de jubilarissen geluk te wen sen. Mevr. J. O.-K. het personeelsorgaan van de Graan de helling was opgetrokken, werd door de heer Th. Wijzenbroek, cal culator bij Wilton, in nauwe samen werking met de heer J. de Man van de Technische Dienst, een begroting opgemaakt. De hellingbeurt blijft vaak niet be perkt tot een schrap- en teerbeurt van het ponton. Vaak zijn de 8 mm dikke huidplaten van het ponton be schadigd of aan vernieuwing toe. Een hellingbeurt duurde gemiddeld twee weken. Gedurende deze pe riode bestond er tussen de heer Wijzenbroek en de Technische Dienst nauw contact en een goede samenwerking. De werf W.F. Rotterdam is nu geslo ten; sinds 1930 werden hier in totaal zo'n 280 GEM-elevatoren onder han den genomen, elk jaar gemiddeld 8: 3 zakgoedlichters per jaar en 4 mo torboten en daar tussen door nog wel eens een elevator, die averij had opgelopen. Het wordt stil in Delfshaven en voor calculator, de heer Wijzenbroek, die ook belast was met toezicht op de uitvoering, het einde van een ple zierige periode op deze kleine werf. Hij gaat zich nu in Schiedam uitslui tend bezighouden met calculaties. Voor de GEM betekent de sluiting van de werf niets meer, dan dat de hellingbeurten voortaan in de Waal haven worden uitgevoerd. Naar wij vertrouwen op dezelfde goede wijze. 7

Wilton Fijenoord Nieuws | 1969 | | pagina 9