Werk in de machinekamer van de Milos Bij de werkzaamheden gebruikt men een speciaal zich daarvoor aan boord bevindend gereed schap. „Het werk is gevarieerd, omdat er diverse typen en merken blo wers bestaan met elk zijn eigen specifieke problemen. Het tijds bestek waarin een dergelijk kar wei gereed moet komen, is meestentijds kort en krijgt zijn beslag op ongeregelde tijden, want een schip moet nu een maal weer zo spoedig mogelijk naar zee". Daarom trekken de monteurs van Turbo Blowers er vaak op uit. Hun gebied strekt zich niet alleen uit over Nederlandse wer ven en havenplaatsen, maar zij draaien er evenmin hun hand voor om hun werk in het bui tenland te verrichten. Zij zijn nu eenmaal verbonden met de dynamiek van de scheepvaart. Maar het werk van Turbo Blo wer Service is niet alleen ver weven met de scheepvaart. „Wij maken ook electro-dialyse- installaties E.D.'s genaamd en ionenwisselaars". Dit vertelt de heer Gomes van TBS die leiding geeft aan de werkzaamheden op dit terrein. „Die apparatuur dient voor het ontzouten van zee- en brak wa ter om het geschikt te maken voor gebruik als drinkwater en koelwater voor motoren. Het zoutgehalte van het water is be palend voor de keuze van de eerste of tweede mogelijkheid". Welke methode past men aan boord van schepen toe? „Daar gebruiken ze waterver- dampingsinstallaties. Daarmee kan al het zout worden verwij derd, zodat er zoet water over blijft, dat door toevoeging van een beetje zout weer als drink water gebruikt kan worden, in dien er behoefte aan bestaat" Samenwerking in Rijn-Schelde verband komt ook hier ter spra ke, want Turbo Blowers onder houdt voor deze landinstallaties een goed contact met Delta En gineering. Afnemers zijn voor namelijk landen met een warm klimaat, waar men nogal eens kampt met een gebrek aan zoet water, onder andere landen rond het Middellandse Zee-bek ken. „Binnenkort leveren we weer een E.D. af met een vermogen van liefst 800 m:i per uur: geen kleinigheid. Het typische is, dat de bevolking ter plaatse eerst moet leren zoet water te drin ken, het zoutgehalte wordt dus aanvankelijk heel geleidelijk ge- miniseerd". Hij toont de ingewikkelde appa ratuur. Trots prijkt er het plaatje op met de naam Wilton- Fijenoord. Hij wijst er naar en zegt: „Er ligt een nieuwe markt op dit gebied". Electro-dialyse apparaat rijdt de werf op. 15

Wilton Fijenoord Nieuws | 1969 | | pagina 17