Draaiende drukmachines. ben we echter alles naar eigen inzicht kunnen neerzetten en in richten. We kunnen overal met de papierwagen bij de rekken, waar de voorraad ligt opgetast, komen. Dat werkt prettig en effi ciënt door de tijdsbesparing. Bovendien zouden we eventueel nog een machine kunnen plaat sen". De drukkerij van WF is niet zo maar een te hooi en te gras op gezet zaakje. „Je zou haar ge voegelijk kunnen vergelijken met een middelgrote handelsdruk kerij". Er wordt ook hier in Rijn-Schel de verband gewerkt. „We druk ken veel voor de RDM en P. Smit. Voor de eerste hebben we trouwens al enkele opdrach ten met een oplage van een half millioen afgewerkt. In de toe komst zit er zeker nog groei in" Hij vertelt dit met een zekere trots. We zitten in zijn kantoor tje, vanwaar een goed over zicht op de „noest arbeiden de" machines mogelijk is. (Dit is de enige plaats, waar je (je) mag drukken. Hij lacht om de op de openingsdag gemaakte woordspeling). De drukkerij zit vol werk. „Als u hier drukker zoudt willen wor den, kunt u meteen uw jasje uit trekken om aan de slag te gaan". Maar aan mijn schrijfma chine denkend, waarop dit ver haaltje zal moeten worden ge wrocht, besluit ik toch maar het jasje daar te laten, waar het hoort. In de tijd, dat de chef van de drukkerij in het vak zit, heeft hij uiteraard een hele ontwikke ling meegemaakt. „Ik begon op mijn vijftiende jaar bij een druk kerij. Een paar jaar later ging ik over naar Wilton: een grote ver andering". Hij beweegt zich door de terminologie van het druk kersvak met hetzelfde gemak, als waarmee een advocaat zo links en rechts enige termen uit ons wetboek aanhaalt. Hij praat over de multograaph en de multicolor (drukmachines uit de oude tijd); heeft het over diep-, vlak-, hoog- en rotatie druk, dat het een lieve lust is; spreekt met iets van vertedering over de eerste cilindermachine, de „Terno B4", die in 1934 werd aangeschaft en die 32 jaar heeft gedraaid; vertelt over de eerste Degel-automaat, die in 1936 werd gekocht en over de nieu we Degel, die in 1968 werd aan geschaft, maar helemaal verge noegd kijkt hij naar het „druk- kers"-paradepaardje: de Heidel- berger cilinder-automaat. Met die machines is een goede bezetting bereikt. Naast het drukwerk voor WF-zelf en de reeds eerder genoemde Rijn- Schelde partners voert de druk kerij incidenteel werk uit voor "Waalhaven", „Manotherm" en „Turbo Blower Service" en niet te vergeten: onze personeels vereniging. „Het voordeel van een eigen drukkerij", zo besluit hij, „is on der andere de indirecte bespa ring, die wordt bereikt door de korte levertijd. Vaak moet er iets in een oogwenk klaar en die korte termijn valt bij uitbe steding niet te realiseren". (De drukkerij is bereikbaar on der toestel nr. 3120). Keurige papierrekken. 3

Wilton Fijenoord Nieuws | 1969 | | pagina 5