De „WILTONS" kreeg een „powerinjectie" „Zij vertoont nog geen afsto tingsverschijnselen". Dat krijg je te horen van kapitein Schippers van de sleepboot „Wiltons" als je hem naar de nieuwe motor vraagt, die sinds kort de bijna 1.000 paardekrachten voor deze sleper levert. Zijn woorden doen denken aan de door chirurgen gebezigde transplantatietaal. „Het schip heeft toch een nieuw hart inge plant gekregen". Machinist Uit- termark verduidelijkt de bedoe ling van de kapitein. De laatste knijpt zijn ogen tot lachspleetjes en grinnikt. „Ik wou, dat ze mij zo onder handen konden nemen. Dan was ik weer achttien". Zeer ingenomen met de ombouw toont zich de heer Nederlof. Hij had de leiding bij de werkzaam heden. „Maar", stelt hij, „tijdens die acht weken heeft de beman ning er zelf ook hard aan ge werkt en trouwens, de mensen van de afdeling Onderhoud Vaartuigen deden eveneens van zich spreken". De hoofdmotor was versleten en dit dwong ons naar een nieuwe uit te zien. „De oude motor zou oorspronkelijk als 375 PK gene ratormotor dienst gaan doen op de „Zuiderdam". Het kwam er niet van. Zij werd in 1955 tot een 720 PK dieselmotor opgevoerd en geschikt gemaakt voor haar taak op de „Wiltons". Nu is ech ter de machinekamer verbouwd en is er ruimte gecreëerd voor de nieuwe Bolnes-motor. De oude motor had tenslotte al 30.000 draai-uren op haar naam staan". Zijn er nog andere slepers van onze vloot met een Bolnes-mo tor uitgerust? „Nee, niet met dit type. Wel va ren er enkele slepers met min der krachtige motoren van dit merk, althans met minder ver mogen". Behalve het opnieuw indelen van de machinekamer, legde men nieuwe bekabeling aan en kwamen er nieuwe scha kelkasten. Voor de werkzaamhe den moest uiteraard de kap van de machinekamer worden weg genomen. „Het schip lag eerst een week bij ons aan de werf voor hoofdzakelijk schroef en as. De overige werkzaamheden werden bij de Machinefabriek Bolnes uitgevoerd". De „Wiltons" heeft nu onge veer eenzelfde snelheid als de „Drydock". Dat komt neer op ca. 21 km per uur. Vóór de om bouw bedroeg deze ongeveer 14 km per uur. Ook de trek kracht is aanzienlijk toegeno men. Hij zegt: „De trekproeven hadden we al vóór 16 december genomen. Op genoemde datum hebben we 2V2 uur proefgeva- ren. Daarbij was van onze direc tie de heer Wilton aanwezig, ter wijl van Bolnes de directieleden, de heren Van Cappellen, de proefvaart meemaakten. Van hen kreeg de bemanning nog een fraai radiotoestel". (Later zegt de bemanning: „We waren nog de enige boot zon der toestel, maar dit is wel een heel mooi".) Hij verrichtte het werk met ple zier. „Het uitzoeken en uitplui zen van de mogelijkheden was leuk. Vooral het uitzoeken van een passende motor. We waren namelijk afhankelijk van de over brenging, keerkoppeling (tand wielkast), stuwblok, asleiding en schroef. Volgens de berekenin gen paste deze motor het best 1

Wilton Fijenoord Nieuws | 1970 | | pagina 3