Zwaartekracht horizontaal hoeklassen volgens nieuw systeem bespaart veel tijd „Bij horizontaal hoeklassen aan profielen wordt met dit systeem met minder handkracht aan zienlijk meer lasmateriaal ver smolten dan met de orthodoxe methode." We hebben hierover een gesprek met de heer Goedhart uit de Scheepsbouwloods, waar uiter aard steeds meer gemoderni seerd wordt om de productie op te voeren. Immers, mechanisa tie moet het tekort aan arbeids krachten goedmaken en de pro ductiviteit opvoeren. Zou deze op hetzelfde peil blijven, dan is dit stilstand en dat betekent achteruitgang. Een dergelijke uitdaging vraagt erom, aanvaard te worden. Op elk gebied. De nieuwe las- methode is natuurlijk slechts een facet van deze instelling. De heer Goedhart: „Bij gebruik making van de nieuwe appara ten - die we overigens al bijna een jaar gebruiken - komen we tot een aanzienlijk grotere in- schakelduur." Wat gebeurde er bij het orthodoxe handlassen? „Het woord zegt het al De las ser heeft zelf een apparaat in de hand, waarmede hij last. Dat houdt in, dat hij telkens wan neer de electrode is verbruikt, een nieuwe moet inzetten". En wat is dan inschakelduur? „Wel, dat is dus de tijd, dat er werkelijk gelast wordt: de zui vere lastijd. De tijd voor het in zetten van de electroden en het inschakelen van het apparaat enz. is daarvan afgetrokken". Hoe werkt het nieuwe systeem dan? „Dat zal ik vertellen. Het lassen geschiedt daarbij met behulp van de zwaartekracht. Er wordt een lastang gebruikt, zoals bij het handlassen. Maar de lastang staat nu als het ware op een driepootje. Een der pootjes is de electrode zelf, die naarmate hij 3

Wilton Fijenoord Nieuws | 1970 | | pagina 5