moeid van 150 miljoen. Uitvoerig wordt in het rapport aandacht besteed aan de markt voor een nieuwe Nederlandse reparatiewerf. Men is tot de con clusie gekomen dat alle grote tankers die de havens aanlopen van het noord-westelijk deel van het Europese vasteland (gere kend vanaf de Franse haven Brest), plus een deel van de grote tankers die havens in het Verenigd Koninkrijk bedienen in aanmerking komen om van een Nederlands dok gebruik te ma ken. Men denkt hierbij behalve aan tankers tevens aan bulkcar riers groter dan 160.000 tdw. en grote containerschepen. Concurrentie De enige bestaande concurrent van een Nederlandse reparatie- werf voor deze z.g. „mammoet schepen" vormt de Portugese werf Lisnave, aldus het rapport. Deze werf beschikt over een dok voor schepen tot 300.000 tdw., terwijl er een tweede dok voor schepen tot 750.000 tdw. in aan bouw is. Daarnaast bestaan er in verschillende landen plannen voor de bouw van grote dokken (o.a. in Spanje en Duitsland). Evenals Lisnave zullen deze toe komstige grote reparatiewerven voor zover bekend echter afhan kelijk zijn van tankercleaning op zee. Daarom is een moderne tankercleaninginstallatie voor een Nederlandse werf zo be langrijk. Een dergelijke installa tie zal de concurrentiepositie aanzienlijk versterken. Volgens een voorzichtige raming zouden in 1973 al 46 en in 1980 ruim 80 tankers en andere grote schepen werkelijk gebruik ma ken van Nederlandse reparatie faciliteiten. De markt voor tan kercleaning is veel omvangrijker. Van een moderne installatie op een Nederlandse werf zouden in 1973 een kleine 100 en in 1980 ruim 150 tankers groter dan 160.000 tdw. gebruik maken. Twee dokken Het grote dok dat op de werf van Verolme op Rozenburg in aanbouw is, komt in het rapport eveneens ter sprake. Volgens de rapporteurs is de ligging van dit dok niet ideaal. Er zijn slechts beperkte uitbreidingsmogelijk heden, terwijl er maar net vol doende ruimte is om met de grote schepen te manoeuvreren. De ligging van het terrein is van dien aard, dat afmeren van schepen „met de kop in de heersende wind" maar gedeelte lijk mogelijk is. Voorts wijzen zij o.a. op de aanvoerroute via de drukke Nieuwe Waterweg het geen problemen schept en het tijdverlies dat de mammoetsche pen op weg naar het Botlekge- bied oplopen. Niettemin achten de rapporteurs dit dok wel ge schikt voor het uitvoeren van langdurige reparaties. De rapporteurs verwachten dat de gemiddelde tijd voor perio diek onderhoud en routine-repa raties die in dok moeten gebeu ren ongeveer zeven dagen be draagt, ervan uitgaande dat er in een drieploegensysteem wordt gewerkt. Rekening houdend met een speling van één tot twee da gen tussen twee opeenvolgende dokkingen (deze tijden kunnen worden benut voor onderhoud aan het dok) is de werkelijke ca paciteit van een dok op de Maasvlakte te stellen op 35 40 dokkingen per jaar. De rappor teurs voorspellen dat een gun stig gelegen „mammoetdok" in 1975 reeds de maximum capaci teit zal bereiken. Werknemers Ten aanzien van de werknemers van de nieuwe reparatiewerf merkt het rapport op, dat de werf in het eerste bedrijfsjaar aan 1100 en tegen 1980 aan 1250 mensen werk zal verschaffen, kantoorpersoneel niet meege rekend. Men verwacht dat het merendeel van deze werkkrach ten afkomstig zal zijn van de bestaande werven in het haven gebied van Rotterdam, die door de toeneming van het aantal grote schepen geleidelijk minder conventionele schepen zullen gaan repareren. Voor de werkkrachten die van buiten Rotterdam zullen moeten worden aangetrokken, zullen ten aanzien van de woongelegen heid in de omgeving van de werf voorzieningen moeten worden getroffen. Nieuwe wooncentra dienen zo danig te zijn gelegen, dat men niet verder dan 45 minuten reis tijd van zijn werk woont. Be drijfsleven en overheid zullen hierbij volgens het rapport nauw moeten samenwerken, terwijl het waarschijnlijk is dat finan ciële steun door de overheid in de nieuwe voorzieningen een vereiste is. Concentratie montage activiteiten De Raad van Bestuur van de RIJN-SCHELDE machinefabrie ken en scheepswerven n.v. deelt mede, dat is besloten de mon- tageaktiviteiten binnen de groep op het gebied van ketels, appa raten en konstruktiewerken per 15 februari 1970 te bundelen in de naamloze vennootschap RIJN-SCHELDE montage bedrijf n.v. gevestigd te Vlissingen Vooralsnog worden binnen deze vennootschap de werkzaamhe den ondergebracht welke voor heen werden verricht door Schelde montage bedrijf n.v. en de montage-afdeling „ketels en apparaten" van de machinefa briek „Breda" voorheen Backer en Rueb. Door deze concentratie wordt 12

Wilton Fijenoord Nieuws | 1970 | | pagina 14