Officiële mededelingen Drijvende kraan „Mammoet" hefvermogen 200 ton Dat is vandaag beter". En over de bouw van de „Mammoet": „Dit is een voorbeeld van wat er in goed team-verband kan wor den bereikt. Ik denk daarbij aan iedereen: de mensen van het projectbureau, de tekenkamers, chefs, bazen, voorlieden en handarbeiders. Alle medewer kers hebben hun aandeel in de totstandkoming gehad. Mijn dank geldt ook de mensen van Demag en Bureau Veritas, alsmede De Hoop en Siemens. Tenslotte droeg de heer Meeu- wisse het certificaat van Bureau Veritas over aan de heer Keet baas, waarna de „Mammoet" in werking werd gesteld. Er werd een 55 ton zware ,De-Salter' (ontziltingsvat) aan boord van de „Pazargad" gehesen, terwijl aan dek nog twee ketels ston den. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich veel vooraan staande functionarissen, onder wie de heer ir. L. van der Tas (directie-lid RDM), de heer J. C. Melcherts (Hoofd Afd. Reparatie RDM), de heer P. J. Hupkes (Hoofd Afdeling Reparatie KMS), de heer R. ten Harkei (Inspec teur Havenarbeidsinspectie), Oberingenieur Kuns (Demag) en de heer J. P. Oorver (Bureau Veritas). Hieronder volgen de technische gegevens van de drijvende kraan: De diesel-electrisch gedreven drij vende kraan „Mammoet", die voor het werfbedrijf zal worden aange wend, kan lasten van 200 ton hijsen om verplaatsing van geschikte delen uit schepen van elke tonnage zo doelmatig mogelijk te doen geschie den. In verband met de toenemende af metingen van de schepen, vooral wat betreft breedte en hoogte, is de keus gevallen op een drijvende kraan met een hijshoogte van 50 m boven de waterspiegel. De hoofd hijs bestaat uit 2 hijsblokken van elk 100 ton. De hulphijs uit een hijsblok van 25 ton. Een last van 200 ton kan met een sprei van 18 meter, gemeten vanuit de voorkant ponton, gehesen wor den, terwijl voor een last van 135 ton een sprei van 26,5 meter bereikt kan worden. Voor de hulphijs van 25 ton bedraagt de maximale sprei 28,5 meter. De last zal zich tijdens het spreiden horizontaal verplaatsen. Als bijzon derheid dient ook nog te worden vermeld, dat het bovengedeelte van de kraanconstructie geheel om een scharnierpunt kan draaien, zodat de kraan in de zogenaamde kruipstand met een doorvaarthoogte van 44 me ter onder een brug kan passeren. Hierdoor kan de „Mammoet" Euro poort ook via het Hartel Kanaal be reiken. De hoofdafmetingen van de ponton zijn: 23.4 x 34.5 meter, de holte is 4.7 meter. Teneinde de kraandrijver een zo goed mogelijk zicht op zijn werk te geven, is het kraandrijvershuis 35 m boven pontondek geprojec teerd. Op dit dek bevinden zich 4 verhaal- lieren, 2 ankerlieren en een gecom bineerde anker-verhaallier. De 4 ver- haallieren kunnen zowel aan dek als vanuit de kraancabine bestuurd worden. De voortstuwing geschiedt door twee „Schottel" voortstuwers, aangedreven door electromotoren, waardoor de kraan zichzelf in de WF haven kan verplaatsen. Het stuur huis ligt boven het lierdekhuis. De krachtinstallatie in de machinekamer bestaat uit twee volkomen onafhan kelijke dieselgeneratorsets, waarvan één eenheid geheel als reserve ter beschikking staat. Daarnaast staat ter beschikking een havendiesel voor de voeding van het lichtnet, ventilatie, sanitair, diverse pompen, enz., zodat ook op die plaatsen waar geen walaansluiting aanwezig is, het hulpbedrijf gevoed kan worden. Voor het ontwerpen van deze mo derne drijvende kraan is een studie gemaakt van de te verwachten ont wikkelingen in de internationale zee scheepvaart in de eerstvolgende 10 a 15 jaren. Ponton en machineka mer-uitrusting is door Wilton- Fijenoord ontworpen. De kraancon structie is vervaardigd door Wilton- Fijenoord volgens ontwerp en teke ningen van DEMAG A.G., Duisburg, Duitsland. Betreft: T.W.A. Met ingang van 26 januari 1970 is de heer H. A. Roothaan benoemd tot sous-chef van de Technisch Wetenschappelijke Afdeling. Opgemerkt zij, dat de T.W.A. als zelfstandige afdeling onder lei ding van de heer H.van der Vorm rechtstreeks onder de directie ressorteert. Mede in aansluiting op de he denmorgen gehouden informele bijeenkomst van de Onderne mingsraad delen wij u het vol gende mede. Het personeel kan er op reke nen, dat over het jaar 1969 een uitkering zal worden gedaan. De hoogte van deze uitkering zal uiteraard afhankelijk zijn van de jaarresultaten. Deze resultaten zullen - zoals gebruikelijk - gereed zijn in de loop van de tweede helft van de maand april, zodat de uitbeta ling van de uitkering midden mei zal plaatsvinden. Schiedam, 12 februari 1970 De Directie.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1970 | | pagina 4