Verhuizing fundering Supra rex vraagt veel zorg Normaliter is een kotterbank de aangewezen apparatuur voor dit soort werk. De werf beschikte er niet over. Toen bemerkt werd, dat de draad in één der hijsogen scheef was getapt, werd op Wilton-Fijenoord een beroep ge daan dit werk te klaren. De hijs ogen zijn van vitaal belang om een scheepsschroef met behulp van een kraan op de juiste plaats in een schip aan te bren gen. De heren Otto en Schouten ver- tuurlijk moesten we hier en daar wel wat aanpassen, maar echte problemen, nee, die waren er niet". Het was echt een precisie-kar- wei. Vooral het gat in de stalen plaat voor het hijsoog plaatsen, vergde de uiterste nauwkeurig heid. Het was een werk van pas sen en meten om de baar met beitel in de juiste stand te zet ten, zodat eerst de scheve draad in het oog kon worden uitge- kotterd. Overzicht op het werk. tellen hun verhaal. „We hadden zoiets nooit eerder aan de hand gehad. In Schiedam werd een plan de campagne opgesteld en speciaal gereedschap ontwor pen, dat men een „geïmprovi seerd kotterbankje" zou kunnen noemen. Het bestond uit onder andere een stalen plaat met een gat, een leidring, een baar, drie tappen en noem maar op. Deze tappen met een draad van 130 mm diameter werden door WF speciaal binnen een week ver vaardigd. Met de spullen zijn we per vliegtuig en boot naar de plaats van bestemming getrok ken, waar we enkele dagen heb ben gewerkt. De geïmproviseer de apparatuur voldeed goed. Na- De heren vertellen voorts: „Daarna zijn we draad in het gat gaan tappen. Vier Noren hebben ons geholpen om aan de ratel te trekken om zo de tap, die de schroefdraad aanbrengt, rond te draaien. Er was een goede sa menwerking. De noodzaak van een „speciale smeerolie" voor het handtappen was niet nodig; daar stond een door ons be schikbaar gestelde fles „Schie dams vocht" wel borg voor". Rest nog te vermelden, dat deze manier van kotteren uniek kan worden genoemd en dat door improvisatie toch altijd weer een oplossing kan worden gevon den, die tot een goed resultaat leidt. „Het grootste probleem bij dit werk is: het zodanig versleden van de fundering, dat deze niet naar één kant doorzakt, zodat er scheuren kunnen ontstaan". De heer Brouwer van de Bouw- afdeling Bedrijfsdienst geeft een overzicht van de verhuizing van de fundering van de Suprarex in de E-hal van de Scheepsbouw- loods naar de F-hal van dezelf de loods. Er komt nog wel het één en ander voor kijken. „We hebben op de toekomstige plaats voor deze apparatuur acht nieuwe palen geheid op een diepte van 19,50 meter, zo dat zij in de tweede zandplaat onder de grond steken en daar op rusten. Op veertien meter ligt ook een zandplaat, maar indien zij daarop zouden steunen, dient de kans niet denkbeeldig te worden geacht, dat er op den duur zettingen zouden optreden, die voor de zuiverheid van het werken met de Suprarex onge wenst zijn". Op de oude plaats stond de Su prarex eveneens op palen, voor zien van speciale poeren. „Poe ren", zegt hij, „zijn betonnen fundatieblokken om de belastin gen op de palen over te bren gen. Maar deze zijn speciaal ook nog geschikt gemaakt om de erop rustende fundering op te kunnen vijzelen". Met dit op vijzelen is in het verleden reeds rekening gehouden om te kun nen voldoen aan de wens van de afdeling Nieuwbouw Outillage de fundering eventueel te kun nen verplaatsen. „Daarvan trek- 9

Wilton Fijenoord Nieuws | 1970 | | pagina 11