Samenwerking tussen TWA - K&O Scheepsbouw en computer pij, vertelde, dat de beslissing om deze klasse te verlengen verleden jaar is genomen. „Men gaat overal met grotere eenhe den varen om de kostprijs van de lading per ton te drukken. De S-kerk schepen krijgen er nu een extra ruimte bij van 140.000 kubieke voet. Ze zullen worden ingezet op de nieuwe dienst West-Europa - Japan. Beurtelings zullen zij de route nemen via het Panama-kanaal en die via de Kaap. Het verlen gen van deze schepen is een overgangsmaatregel, want er zijn al opdrachten verstrekt voor de bouw van nieuwe container schepen, die geheel en al op dit vervoer zijn gericht". Het onderzoeken en testen van materialen, de controle ervan en research in het algemeen is een taak, die op grote scheeps werven niet weg te denken is. Bij WF is de Technische Weten schappelijke Afdeling, kortweg TWA genaamd, hiermee belast. Natuurlijk heeft de RDM een ge lijksoortige afdeling: in de wan deling K en O genoemd. Die af korting staat voor Kwaliteit en Onderzoek. Het is een duidelijke zaak, dat beide afdelingen tot een effi ciëntere werkwijze kunnen ko men door een goed overleg met elkaar te hebben. Daarom zijn er tussen de chefs van betrok ken afdelingen een serie afspra ken gemaakt. De optimale doel matigheid, die men zich voor stelt, ligt uiteraard in het vlak van de inzet van het personeel, de in te brengen know-how en de te gebruiken apparatuur. Daarbij wordt de zelfstandigheid van de afdelingen niet aange tast. Met betrekking tot deze samen werking zijn er enkele basisre gels opgesteld: 1. Men zal slechts werk aan derden uitbesteden, indien geen der genoemde afdelin gen dit kan verrichten; 2. Onnodige doublures in de werkzaamheden zullen wor den voorkomen; 3. Zaken, waarvoor één der bei de afdelingen beter is geou tilleerd of beter is bezet dan wel er een betere ervaring in heeft, zullen ook door des betreffende afdeling worden behandeld. Voorts werden enige details uit gewerkt, waaronder de navol gende: De acquisitie voor laborato riumwerkzaamheden voor der den zal de TWA voor haar rekening nemen. Hierbij wordt niet alleen gekeken naar de huidige mogelijkheden, maar ook naar een eventuele uit bouw van beide laboratoria. K en O lastechnologie zal TWA op lasgebied onder steunen. Metingen met rekstrookjes zullen door TWA worden uit gevoerd. Opleiding zal gezamenlijk ter hand worden genoemen. Zo zal TWA steun verlenen aan K en O bij de opleiding voor destructief onderzoek, terwijl W.F(en dit geldt niet alleen voor TWA) gebruik zal kun nen maken van de door K en O georganiseerde metaalkun- dige cursussen. Het zal velen van u bekend zijn, dat ook in de scheepsbouw ge bruik wordt gemaakt van elec- tronische rekenapparatuur. Hier bij wordt dan niet gedacht aan alles wat zich afspeelt in de computer-afdeling op onze werf, waar nu nog in hoofdzaak ad ministratief werk wordt verricht. Ons bedrijf maakt reeds enige jaren gebruik van de diensten, die het rekencentrum van het Nederlands Scheepsbouwkundig Proefstation te Wageningen in staat is te verlenen. Hiervan willen we u in dit beknopt be stek een indruk geven. Zodra de ontwerptekening van de scheepslijnen vast ligt, kan de computer datgene doen, wat vroeger eerst op een grotere schaal b.v. 1 25 en vervolgens op de mallenzolder op ware grootte werd gedaan n.l. het zui ver bepalen van de „strokende" en dus vloeiende lijnen van de scheepshuid. Dit stroken ge beurt nu als volgt. D.m.v. wis kundige bewerkingen wordt van elk bouwspant tot in millimeters nauwkeurig bepaald, hoever elk punt van de scheepshuid van hart schip, respectievelijk van het basis vlak is verwijderd. Al deze uitkomsten gaan in het ge heugen van de computer. Met de resultaten, die een machine met razende snelheid op papier zet, wordt voor ons bedrijf ook het spantenraam machinaal op schaal 1 10 getekend, waarbij de basis wordt gelegd voor de produktie van de tekenkamer 1 10. Vervolgens geeft de tekenaar aan, hoe de platen worden ver deeld over het huidoppervlak. De „landen" en „stuiken" wor den opgegeven. De computer tast weer in zijn geheugen en bepaalt volgens een ander com puter programma de afmetingen der huidplaten, daarbij zelf voor 7

Wilton Fijenoord Nieuws | 1970 | | pagina 9