voor ruim een verdubbeling be tekent. Letterlijk vermeldt het jaarverslag: "Gezien de omvang en de kwaliteit van onze order portefeuille zien wij de komende jaren met gematigd optimisme tegemoet". Deze uitspraak ba seert de raad van bestuur te vens op de voordelen van de toenemende onderlinge samen werking en spreiding van aktivi- teiten binnen het concern. NIEUWE DEELNEMING De Rijn-Schelde Groep heeft in 1969 een belang gekregen in de maatschappij Ultra Centrifuge Nederland N.V. Deze vennoot schap, waarin ook andere gro te Nederlandse bedrijven parti ciperen, heeft ten doel de verrij king van uranium door middel van het door Professor Kiste- maker ontwikkelde ultracentrifu- geprocédé. Verrijkte uranium dient als nucleaire brandstof voor het overgrote deel van alle kerncentrales. Deze deelneming betekent voor de Rijn-Schelde Groep weer een nieuwe aktiviteit in de kernener giesector; een terrein waarop de Groep zich reeds met veel suc ces beweegt. ECONOMISCHE SITUATIE Volgens de raad van bestuur is 1969 voor het Nederlandse be drijfsleven in het algemeen geen ongunstig jaar geweest. Dit gold echter niet de zware kapitaalgoederen-industrie, die een moeilijke periode door maakte. Deze tak van industrie is voor uitbreiding van de afzet grotendeels aangewezen op ex port. En op de internationale markt moeten Nederlandse be drijven opboksen tegen veel grotere buitenlandse bedrijven. Meer dan in Nederland het ge val is kunnen deze grote bedrij ven rekenen op een belangrijke overheidssteun in de vorm van betere financierings-mogelijk- heden en bescherming van over heidswege als het gaat om or ders in eigen land. De raad van bestuur van de Rijn-Schelde Groep pleit in het jaarverslag nadrukkelijk voor soortgelijke maatregelen van de Nederland se overheid, zodat de zware ka pitaalgoederen-industrie ook internationaal beter kan meeko men. Bovendien bepleit de raad van bestuur maatregelen ter be vordering van de binnenlandse afzet. BEDRIJFSSECTOREN Scheepsreparatie In het jaarverslag wordt gespro ken van een succesvol repara tiejaar. Goede vorderingen zijn gemaakt met het bewerkstelli gen van een nauwere samen werking tussen de werven bin nen de Groep. Dit geldt in be langrijke mate voor de werven die in het Waterweggebied zijn gelegen. Het al lang bestaande plan om de reparatie-aktiviteiten van Wilton-Fijenoord volledig te con centreren in Schiedam werd in 1969 gerealiseerd. De hiervoor noodzakelijke overplaatsingen en enkele ontslagen hebben plaatsgevonden in goed overleg met de betrokkenen en hun vak organisaties. Gedurende het verslagjaar werden in Rotter dam, Schiedam en Vlissingen in totaal 2.087 schepen door werven van de Rijn-Schelde Groep gerepareerd. Hiervan werden 755 schepen gedokt met 9.645.416 bruto register ton ge durende 5.783 dokdagen. Hierin zijn de cijfers van P. Smit Jr. en Waalhaven niet begrepen. MAASVLAKTE Over het projekt Maasvlakte wordt in het jaarverslag slechts weinig geschreven. Tijdens het verslagjaar kregen twee onaf hankelijke advies-bureaus op dracht om een gezamenlijk rap port over het repareren van zeer grote schepen in Nederland op te stellen. Dit rapport verscheen in januari van dit jaar en het be vestigde nogmaals, dat de stichting van een moderne re- Hef aanbrengen van een nieuwe boegsectie aan de m.t. „Benedict 2

Wilton Fijenoord Nieuws | 1970 | | pagina 4