een vertraging van vijf jaar. In totaal werden daar in 1969 ne gen centrales besteld, hetgeen ten opzichte van voorgaande ja ren een stijging betekent. Ook in dit marktgebied werden de centrales groter. Het gelukte de Groep om in het verslagjaar maar liefst acht re actorvaten voor kerncentrales in opdracht te krijgen. De nieuwe apparatenbouwfa- briek te Rotterdam kwam bijna gereed en deze is met de hui dige orderportefeuille tot eind 1972 goed van werk voorzien. In Vlissingen is inmiddels een nieuwe fabriek gereed gekomen bestemd voor de bouw van lich tere apparatuur van bijzondere matei ialen en met moderne pro- duktietechnieken. Belangrijk is dat de verkoop van onderdelen voor nucleaire installaties tij dens het verslagjaar in Rotter dam werd geconcentreerd. In 1969 werd het vat voor de kern centrale in aanbouw bij Mühle- berg (Zwitserland) opgeleverd, alsmede drie binnenwerken voor reactorvaten voor Amerikaanse centrales en drie aardgas-ge stookte natriumketels bestemd voor de ontwikkeling van natri- umgekoelde kernreactoren. Procesindustrie In de eerste helft van het ver slagjaar plaatste de procesin dustrie duidelijk minder op drachten. Hierdoor ontstond een scherpere concurrentie. Niette min slaagde de Rijn-Schelde Groep erin een toenemend aan tal orders voor zuigercompres soren en roterende machines te verkrijgen. Het jaarverslag wijst er op dat deze snel groeiende en zich bijzonder snel ontwikke lende tak van industrie uitste kende afzetmogelijkheden biedt. De procesindustrie is een be drijfstak waarin fabrieken en in stallaties niet alleen een snelle groei te zien geven, maar waar in ook als gevolg van snelle ver andering van processen en fa- brikagemethoden de produktie- eenheden economisch gezien vaak in korte tijd verouderen en moeten worden vervangen. Teneinde de mogelijkheden op deze markt zo goed mogelijk te benutten, nam de raad van be stuur in het afgelopen jaar het besluit om de verkoop van ap paratuur voor de chemische en petrochemische industrie te bundelen en onder te brengen in een apart verkoopkantoor. Stoomketels Tijdens het boekjaar ging het eveneens goed met de bouw van stoomketels, die voor verschil lende doeleinden worden ge bruikt. Stoomketels voor elek trische centrales maken de grootste post uit van de order portefeuille van de Groep, maar het aandeel van scheeps- en in dustrieketels voor binnen- en buitenland neemt hand over hand toe. In het verslagjaar wer den ontwerp en verkoop van wa terpijpketels in Vlissingen ge concentreerd. Stoomturbines Ook uit deze hoek komen goe de berichten. Het jaarverslag vermeldt, dat veel aktiviteiten gedurende 1969 werden ont plooid. De bouw van turbines, bestemd voor elektrische cen trales, biedt ook voor de toe komst goede perspectieven om dat er een sterk toenemende vraag naar elektrische energie bestaat. PERSONEEL De gezamenlijke personeels-be- zetting van de vijf werkmaat schappijen, inclusief die van de volledige dochtermaatschap pijen bedroeg per 31 december j.l. 16.741 personen (10.840 in 1968). Deze sterke toeneming is voor het overgrote deel het ge volg van de toetreding van Wil- ton-Fijenoord tot het concern. Aan lonen en salarissen en overige personeelskosten werd gedurende het verslagjaar een bedrag van ongeveer 276 mil joen betaald, tegenover 159 mil joen in 1968. Belangstelling jongeren Bij de verder toegenomen span ning op de arbeidsmarkt is de relatief grote belangstelling van jongeren voor de bedrijfsscho- len binnen het concern een ver heugende zaak. Voor de cursus 1969 werden in totaal 387 nieuwe leerlingen in geschreven, terwijl 369 leerlin gen in het verslagjaar hun op leiding voltooiden. Het aantrekken van geschoolde werknemers blijft moeilijk, aldus het jaarverslag. De grote wer vingscampagne in Limburg, waaraan ook vele andere bedrij ven uit het Waterweggebied deelnamen, leverde slechts wei nig resultaat op. Een belemme ring bij de werving vormt met name het tekort aan passende woningen in het Westen. DANK Nadrukkelijk brengt de raad van bestuur in het jaarverslag dank aan de werknemers voor de wij ze waarop zij gedurende het jaar 1969 hun taak hebben ver richt. In het dankwoord worden ook de verschillende onderne mingsraden en andere commis sies van het personeel betrok ken. "Het goed functioneren van ondernemingsraden en andere commissies achten wij van groot belang" aldus de raad van bestuur. INVESTERINGEN Gedurende 1969 kwamen ver schillende nieuwe projekten ge reed. In Rotterdam kwam een gebouw voor een lineare ver sneller klaar en in Vlissingen een hal voor de apparatenbouw en een nieuwe montagehal voor tandwielkasten. Met andere in vesteringen werd in 1969 een begin gemaakt. Zo begon in De Steeg de verlenging van de proefstandhal ter uitbreiding van de capaciteit voor montage en beproeving van roterende ma chines. In Schiedam kwam voorts de drijvende kraan Mam moet in bedrijf, terwijl in de ma chinefabrieken van het concern een groot aantal machines in gebruik werd genomen. 4

Wilton Fijenoord Nieuws | 1970 | | pagina 6