Uit de oude doos 63 Stoomreddingbooi „Prins der Nederlanden" Bouwnummer 222 (Fijenoord) Vorig jaar zullen onze mede werkers die op bouwnummer 798, de „Pazargad", de water- straalpijpen aan de boeg aan brachten zich niet hebben ge realiseerd, dat reeds zestig jaar eerder op de werf te Fijenoord een vaartuig werd gebouwd, dat een overeenkomstige voortstu- wings-installatie had. Dit scheepje, de stoomredding- boot „Prins der Nederlanden" werd ten bedrage van 49.500 harde Nederlandse guldens (nog zonder inflatore neigingen) voor rekening van de Zuid-Holland- sche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen ge bouwd. Deze maatschappij stelde mij haar archiefgegevens voor deze rubriek ter beschikking. In het gedenkschrift 1824-1924 kwam ik bij het doorlezen een opmerking tegen, die hoewel met de „Prins der Nederlanden" weinig uit staande, de lezers toch niet ont houden moet worden. „In 1861 ontving men uit Ham burg eene „Francis Patent Me tallic" boot. Deze was door de firma McDonald van gegalvani seerd ijzer vervaardigd. Zij werd dikwijls beproefd en nadat ge bleken was, dat zij te weinig sta biliteit en drijfvermogen had, door den smid Wilton veranderd en naar Burgsluis gezonden. Zij bleef tot 1868 in dienst te Re- nesse, maar werd nimmer ge bruikt, omdat men haar niet vertrouwde". Behalve dat de naam Wilton in dit verband ter sprake komt is het ook interessant dat reeds zo vroeg van een ijzeren redding boot sprake was en zij was niet eens de eerste, want die was in 1850 reeds te Ter Heijde gesta tioneerd. De Zuid-Hollandsche Maat schappij tot Redding van Schip breukelingen werd opgericht in 1824, hetzelfde jaar waarin haar zuster de „Noord- en Zuid-Hol landsche Redding Maatschappij" het levenslicht zag. De eerste heeft haar werkkring ten zuiden van Ter Heijde, de laatste ten noorden daarvan. Het mag als een eer beschouwd worden een boot te bouwen voor mannen met de instelling van de reddingboot bemannin gen. Gekenschetst wordt dit door het volgende: De burgemeester van een van de reddingstations vroeg aan de bemanning van de reddingboot toen deze bij vliegende storm er op uittrok om een schip in nood bij te staan: „Mannen, waaraan denken jullie nou het eerst als je er straks op uitgaat?" Na een diepe stilte sprak de oude schipper namens allen: „We denken niks, Burgemeester, want als we zouwe gaan denken dan bleven we thuis". De geschiedenis van de „Prins der Nederlanden" is niet los te zien van die van het zusterschip „President van Heel". Beide bo ten hebben jaren lang gezamen lijk vanuit Hoek van Holland ge opereerd. In 1893 bestelde de „Zuid-Hol landsche" bij John Thornycroft Co. te Londen een stalen stoomreddingboot, een zoge naamde „Hydraulic Lifeboat" van het type „Duke of Northum berland", ontworpen door G. L. Watson Co. De naam „Hydraulic Lifeboat" 16

Wilton Fijenoord Nieuws | 1970 | | pagina 18