Rectificatie lijdam is om met de jol door heen te gaan. Na Wippertoestel en geweer met toebehoren in de jol gebor gen te hebben, zijn wij direct met de tocht begonnen om bin nen de lijdam te trachten de Sleepboot "Schelde" te berei ken. Na een poos geroeid te hebben, kregen wij een hagelbui met harde wind en konden het niet meer oproeien. Toen zijn wij ten anker geko men om na de bui nog eens te proberen. In tusschentijd kregen wij de vloed en werd de zee al moeilijker en kregen wij ook nog al water in de jol, zodat wij het laatste op moesten geven. Wij zijn weer naar de redding boot geroeid en naar de haven gestoomd. 1u.15 v.m. aangeko men. Te 2u.15 v.m. komt er bericht van de wal van een der sleep boten van L. Smit Co, dat de Sleepboot "Schelde" zeker nog 70 meter van het Zuiderhoofd afzit. Na mijnheer Vruggink gewaar schuwd te hebben, gaf ik direct weer orders om uit te varen. 2u.30 v.m. vertrokken. Koers Waterweg uit. Zoo kort mogelijk het Zuider hoofd genaderd, konden wij goed uitmaken, dat de Sleep boot "Schelde" tegen het Zui derhoofd zat en van de buiten kant niet te bereiken was. Daarna zijn we naar de haven gestoomd. 4u.30 aangekomen. In de nacht van 8 op 9 maart is de vlet verspeeld, daar de vang lijn brak en zij is terecht geko men tegen het veersteigertje. 5u.50 v.m. weer vertrokken met een jol bij ons. De reddingboot ten anker ge legd aan de Zuid tegenover de roode ton No. 5. Weer binnen de lijdam heen met de jol om zoodoende te trachten de "Schelde" te bereiken, wat ons na veel inspanning gelukte, om dat het water vallende was. 8u. v.m. bereikten wij de lijdam nabij de "Schelde". Om verbinding te krijgen met de "Schelde" moesten wij een lijn overschieten. Onze lijnen waren zoo nat geworden, dat zij niet van de trommel af wilden en zijn daarom tot drie keer toe gebroken. Daar mijnheer Ros toch met zijn personeel op het Zuiderhoofd was, zijn wij daar naar toe ge roeid en hebben het pistool ge haald en drie mensen om te hel pen. 8u.15 v.m. Weer aan de lijdam en toen heeft C. v. Mastrigt een lijn over de "Schelde" heen ge schoten, daarna de overhaallijn en later de broek en tros. En toen hebben we de tros met het licht-op-stand verbonden en zoo de menschen, zeven in ge tal, in zeven keren met de broek heen en weer naar ons toege haald. Het gevaarlijkst was echter als de menschen dicht bij de dam kwamen, want daar liepen ze gevaar tegen de steenen ge slagen te worden. Daarom moesten ze gesteund worden om veilig op de dam te komen en stonden we dan ook soms bijna geheel in 't water. Als er een paar menschen op de dam waren, werden zij door de jol naar de lorrie gebracht en daar overgenomen. 9u.20 v.m. Toen wij klaar waren, hebben we C. v. Mastrigt, A. Prins en A. Hoogendonk, die ons geholpen hadden, ook bij de lorrie gebracht en zijn wij weer naar de reddingboot geroeid, na de jol aan de bovenkant van de lijdam er overgetrokken te heb ben. De geredde bemanning van de "Schelde" werd tegenover de Berghaven gebracht en de red dingboot is er ook naar toe ge stoomd. Daar op het veersteigertje heb ben we de menschen weer op genomen en naar de Berghaven gebracht, waar ze in het loods- gebouw opgenomen werden. De jol werd medegenomen, om dat er niet voldoende beman ning voor de vlet was om met dit weer vooruit te komen. De bemanning van de jol be stond uit: A. v. d. Klooster, R. de Groot, B. de Korte, de loods- leerlingen P. de Neef, C. v. Mul- lem en C. J. de Bruijn. Tijdens het ten anker leggen van de reddingboot bleven aan boord J. v. Mastrigt, H. Meiboom en B. Blokland Jr. Ruwe zee, 10u.20 klaar. A. de Klooster Voor de twee menschen, die dood in het want hingen was geen gelegenheid hen mede te nemen. En ook nog een tros en een lijn achtergelaten en een trom mel van een lijn van het geweer weggespoeld, (deze is later op- gevischt). Grijplijn stuk, onderberghout en een paar oogbouten gebroken en een stukje uit het berghout. Gezien, De Agent H. Vruggink Iedere toevoeging aan dit rap port is overbodig. In een slotartikel over Bouw- nummer 222 nog een kort red- dingsverslag en een beschrijving van de verdere levensloop van de "Prins der Nederlanden". A.v.D. In het vorige nummer van het WF-Nieuws is in de pagina met gediplomeerden van de Be- drijfsschool een fout geslopen. De cijfertjes achter de namen kloppen niet helemaal. De een tjes dienen als drietjes gelezen te worden en de drietjes als eentjes. Wij hopen met deze rectificatie de geslaagden recht te hebben gedaan. 13

Wilton Fijenoord Nieuws | 1970 | | pagina 15