1970 -1971 Het jaar 1970 is bijna voorbij: een bewogen tijd ligt weer achter ons. Dit is de ge woonte getrouw het moment om te zien, wat er zoal is gebeurd èn om een blik vooruit te wer pen. Hoewel, wat in de schoot van de toekomst verborgen ligt, blijft gelukkig veelal gissen. Toch mag ons dat er niet van weerhouden vooruit te kijken. In de tegenwoordige tijd wordt, mede door de steeds verder gaande scholing, de mens kri tischer van inslag. We constate ren dat zowel buiten ons bedrijf als er binnen. Zo'n kritische in stelling kan van positieve bete kenis zijn op de gang van zaken in ons bedrijf, mits men kritiek en verantwoordelijkheidsgevoel niet van elkaar scheidt. Boven dien zullen in een gemeenschap altijd weer de geldende organi satievormen in acht moeten wor den genomen om tot een ge steld doel te geraken. Het afgelopen jaar werden de verkiezingen voor de Onderne mingsraad gehouden. Het is spij tig hier de relatief kleine op komst in de herinnering te moe ten roepen. Een dergelijk insti tuut is immers van groot belang voor een goede vorm van sa menwerking en inspraak in onze WF-gemeenschap. In 1970 deed ook de vrouw haar intrede in beroepen, die voor heen uitsluitend door mannen werden uitgeoefend. De inscha keling van de vrouw in het Ne derlandse productieproces is nog lang niet zo'n algemeen goed als in vele andere Europe se landen. Het aannemen van kraanrijdsters in ons bedrijf be tekende een landelijke primeur. Een stap, die achteraf bezien, een goede blijkt te zijn geweest. Eind augustus, begin september gaan de geschiedenis in als een roerige periode voor Wilton- Fijenoord met veel negatieve kanten. Maar ook hier voeren wij aan, dat uit moeilijkheden, die met de staking samenhingen, in goed overleg, positieve dingen geboren kunnen worden. In het bovenstaande zijn enkele menselijke aspecten naar voren gekomen. De mens in ons be drijf is van onmisbare betekenis, daarover behoeven wij niet te discussiëren. Aan de andere kant kan de productie onmoge lijk worden weggecijferd. Hier van moeten wij het met z'n al len hebben. Daarom is ook hier over, in een beschouwing als deze, een woord op zijn plaats. Er werden in 1970 talloze schepen gerepareerd. Van de vele karweien noemen we slechts de hele nieuwe bo dem voor de „Theologos", later „Pan" genaamd, en de verleng ing van de zeven „S-Kerk" schepen. De Nieuwbouw maak te een begin met het jumboïse- ren van de „Corco", alsook met de bouw van het eerste voor schip van de door Rijn-Schelde te bouwen drie container-vaar tuigen voor Sea-Land Service. De Algemene Werktuigbouw ver vaardigde onder andere vele persen en twee grote pijpen- freesmachines, terwijl er tevens veel werk werd verricht voor de petrochemische industrie. In de aanhef van dit overzicht spraken wij reeds over de toe komst. Voor wat de werkbezet- ting betreft, kan deze - vooral in de Nieuwbouw - met vertrouwen tegemoetgezien worden, onze orderportefeuille is daar redelijk goed gevuld. Een probleem blijft het aantal medewerkers. De overspannen arbeidsmarkt in het Waterweggebied baart ons veel zorg. We zouden met meer men sen meer werk aan kunnen. Wij memoreerden reeds de con tainer-schepen en de „Corco". In 1971 zal een begin worden gemaakt met de bouw van de eerste door ons te construeren Zweedse tankers. De afdeling Reparatie zal in dat jaar een aanvang maken met de grote verbouwing van de „Sta tendam". Natuurlijk valt nog niet te bekijken, welke schepen wij voor deze afdeling nog aan de werf zullen krijgen. Voor de afdeling Algemene Werktuigbouw ligt vooral voor de reeds genoemde petroche mische industrie veel werk te wachten, maar men beweegt zich eveneens druk op andere terreinen en concentreert zich op intensieve samenwerking in Rijn-Schelde verband. Dat een goed lopende pro ductie slechts tot stand kan komen in nauw samenspel met de medewerkers van de hier niet afzonderlijk genoemde dienstverlenende afdelingen van ons bedrijf is uiteraard aan geen enkele twijfel onderhevig. Eén bijzonder ernstige zaak kan hier niet ongenoemd blijven en dat is de enorme stijging van de salariskosten-post, die terwille van de toekomst van medewer kers en bedrijf bijna geheel op gevangen zal moeten worden door een stijging van de produc tiviteit. Ook dit jaar hebben zich helaas weer vele gevallen voor gedaan, zowel in binnen- als buitenland, waarbij de verhou ding tussen arbeidskosten en productiviteit zich zodanig ont wikkelde, dat het voortbestaan van die ondernemingen in het geding kwam. Het is verheugend te constate ren, dat wij als bedrijf niet stil staan. Er wordt zo veel mogelijk gemechaniseerd en gepland. Hierdoor verdwijnen beroepen en worden weer nieuwe ge creëerd. Wij leven eigenlijk in een tijd van verschuiving en verandering, dat geldt niet alleen voor normen, maar ook voor functies enz. In onze bedrijfs voering passen goed de reeds ingeburgerde grote IBM-compu- ter en de Telerex-brandsnijma- chine, waarvan onlangs een tweede werd aangeschaft. Daar bij dienen wij de drijvende kraan „Mammoet" niet te vergeten, evenals de nieuwe verfspuit/ schoonmaakmachine dock- master") voor de behandeling van bij onze werf in reparatie liggende schepen. Om te blijven concurreren zoeken wij naar steeds modernere en nieuwe wegen. Een steentje tot grotere doelmatigheid en gemak voor de mensen dragen daartoe eveneens bij de gereedschap containers. Tenslotte wensen wij u allen in huiselijke kring een vrolijk Kerstfeest toe en wij hopen op veel goeds in het komende jaar voor u en de uwen. De Directie.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1970 | | pagina 3