R. Een zilt kerstverhaal van Kees Borstlap Dit is een gebeurtenis die zich afspeelde aan het eind van de twintiger jaren, zo rond Kerst mis. Plaats van het gebeuren ten noorden van onze Wadden eilanden aan boord van een van de laatste nog in de vaart zijn de kofschepen, een van die wat plomp aandoende maar ijzer- sterke, zeilende vrachtscheep jes, een soort vergrote en ver sterkte tjalk. Dus eigenlijk een zeewaardige versie van het ge renommeerde Nederlandse bin nenschip. Van die kofschepen waren er in de tijd dat zij de grote vrachtvaarders van Noord en Oostzee waren wel eens tweehonderd geregistreerd in het Groninger gewest. Eigenlijk de voorlopers van onze kust vaarders. Ze hebben het nog lang volgehouden tot ze niet meer economisch waren te ex ploiteren door de in de scheep vaart ook snel voortschrijdende techniek. Ze werden gevaren door zeelie- den-par-excellence, kerels die van hun prille jeugd af waren opgevoed in de harde leerschool van het kofschip dat, praktisch overgeleverd aan de grillen van wind, zee en stroom, een zware strijd had te voeren tegen de elementen. Dit verhaal handelt dan over zo'n stoere kof, zeilend met la dingen van verschillende soort, naar alle havens en haventjes aan de kusten van de twee Westeuropese zeeën waar maar lading te vergaren of te vervoe ren was. En dat was hout uit Zweden of Finland zo goed als pijpaarde uit Cornwall of dak pannen uit Nederland. De kof waarvan hier sprake is, droeg de naam Hendrien en was nog in zijn soort modern. Want de schipper was niet alleen afhan kelijk van de grillen van het weer. Naast de zeilen waarop meestentijds gevaren werd, was de Hendrien nog uitgerust met een motor, al was die niet van het moderne soort. En niet al te krachtig. Een motormaar al leen ingeschakeld als wind en zee het zeilen tot een onmoge lijkheid of een te groot risico maakten. De Hendrien had op die reis in december niet al te veel geluk gehad. Op deze laatste houtreis van een haven aan de Botnische Golf naar een haven aan de Britse oostkust was de kof nog maar net ontkomen aan invrie zen. Maar goed hij zeilde dan 2

Wilton Fijenoord Nieuws | 1970 | | pagina 4