schipper zonder schip. De schipper van de Hendrien moest zijn anker laten slippen. Dat wel. Bij dit ruwe weer zag hij geen kans de "spijker" scheep te halen. De risico van het varen. Maar meer geluk had hij met het rondgaan en voor de zee komen. De kof voer. De red dingboot stoomde voor, gaf de koers aan. Ze zaten dwars van de Oerd, het meest oostelijke eind van Ameland en ze stevenden voor wind en zee recht op de ver- kenningsboei van het Huibertgat aan. De schipper van de red dingboot had als laatste raadge ving nog gezegd: Wacht niet te lang. Het is de gunstigste gelegenheid. De vloed begint door te zetten. Wind en stroom in dezelfde richting. Met eb zal je het heel wat moeilijker hebben bij het aanlopen van het Huibertgat. Ze zagen de branding slaan op het rif van Schiermonnikoog. Later in de morgen de verken- ningston van het zeegat. En toen ging het er op los. Aan bak boord de Ballonplaat en aan stuurboord de Schildgrond. Een maal daar voorbij, zou het ge piept zijn. Ze kwamen er goed doormet geluk. De eerste brullend aan stormende grondzee kreeg de reddingboot, die voorstoomde, over zich heen. De volgende nam de Hendrien op zijn schou der. Maar hij brak pas toen hij gepasseerd was. Een volgende, minder hoog, zette de kof van voor tot achter onder water maar toen kwamen ze snel in rustiger contreien. Tussen Rottummer- oog en Borkum schoven ze het zeegat binnen. De Hendrien was behouden. Eenmaal in de Eems, nam de reddingboot afscheid. Nog een goeie Kerstmis, klonk het uit de loudhailer. Bedankt voor alles, schreeuw de de schipper van de Hendrien. Nog voor de duisternis zich over Eems en Dollard legde, meerde de Hendrien aan de kade van Delfzijl. Ze waren thuis. Onver wacht. Met een dicht schip zon der schade. Bij drie families werd die avond de Eerste Kerstdag gevierd als nog nooit tevoren. Ze hadden gedacht op zee te zitten tegen het eind van een echte pech- reis. Ze moesten schuilen daar niet van. Maar na de kwade kansen van de laatste twee et malen konden ze dank-ie tegen het lot zeggen. De schipper en zijn vrouw bij zijn oudste broer; de stuurman in eigen familie kring. De jongen ja waar an ders dan bij moeders. Want eigenlijk had hij Kerstmis nog moeten vieren op de zondag school en in de veilige besloten heid van het ouderlijk huis. Maar wie dacht daaraan in de tijd van het kofschip, toen meer dan ooit varen noodzaak was voor wie voor de zee had gekozen. Het was tegen daglicht Probeer anker-op te gaan en binnen te lopen. Ik weet niet waar je naar toe moet, maar het begint binnen een paar uur overnieuw. En dan hou je het niet, ook al zou je kans hebben gezien goed weg te komen. Ik zou maar gaan schuilen. Voor wind en zee weg naar het Hui bertgat en dan de Eems in. In Delfzijl lig je beter dan hier. De schipper van de kof aarzelde niet lang. Maar voor hij had kun nen zeggen dat hij de raad van de schipper van de reddingboot zou opvolgen, klonk weer door de loudhailer: We zitten hier niet ver van de verkenningsboei van het Hui bertgat. Voor wind en zee weg kan je vrij van de Lauwersgron- den blijven. Ik wil je wel voor stomen. Het zal wel even span nen als we door de grondzeeën gaan, maar dat risico is minder dan hier blijven liggen. Dan haal je de avond van de Eerste Kerst dag niet. Of op z'n mooist als 6

Wilton Fijenoord Nieuws | 1970 | | pagina 8