concurrentie op de internatio nale kapitaaigoederenmarkt. Mede gezien de recente loon stijgingen zal het voor onze be drijfstak een moeilijke opgave zijn haar marktpositie te ver beteren. In vrijwel alle concur rerende landen wordt de gehele zware kapitaalgoederenindu- strie op een of andere wijze door de overheid gesteund, terwijl de Nederlandse regering slechts op het gebied van de scheepsbouw een helpende hand toesteekt. Onze regering onderneemt thans stappen op internationaal niveau om de concurrentieverhoudingen te normaliseren. Zolang in andere landen echter concurrentiever valsende maatregelen blijven bestaan kan de Nederlandse kapitaalgoederenindustrie zich internationaal gezien slechts handhaven als de overheid ge lijkwaardige faciliteiten verleent. Aldus het jaarverslag over de algemene economische situatie. PERSONEEL Hoewel de vraag op de arbeids markt in 1970 aanzienlijk groter was dan het aanbod, is het concern erin geslaagd de per soneelsbezetting op nagenoeg hetzelfde niveau te handhaven. Per ultimo 1970 waren bij de werkmaatschappijen en de volle dochterondernemingen 16.613 personen werkzaam. Per eind 1969 was dit aantal 16.741. De toeloop van jongeren naar onze bedrijfsscholen was bevredi gend. Verheugend is het, dat een grote kern - getuige het grote aantal jubilarissen - ge durende lange tijd aan de diver se Rijn-Schelde bedrijven ver bonden blijft. Overigens moest tijdens 1970 in toenemende mate een beroep worden ge daan op buitenlandse arbeids krachten. Ten aanzien van de lonen en salarissen werden in het verslagjaar aanzienlijke ver hogingen toegekend, terwijl o.a. ook de eenmalige uitkering van 400,- werd gedaan. In totaal werd gedurende 1970 aan lonen, salarissen en overige perso neelskosten door het concern ca. 311.000.000 betaald, tegen 276.000.000 in het voorgaande jaar. Volgens het jaarverslag, waarin door de raad van be stuur alle personeelsleden dank wordt gebracht voor hun in spanningen, is in 1970 een goede voortgang gemaakt bin nen het concern inzake de in tegratie van de arbeidsvoor waarden voor handarbeiders en Het verlengen van een van de zeven S-kerkschepen B

Wilton Fijenoord Nieuws | 1971 | | pagina 16