van het grote geheel te belich ten, zijn we deze drie mannen gaan opzoeken. Welkom Je bent er altijd welkom. De reactie van het ploegje was ten minste enthousiast. „Het gaat ons niet om de eer. Er werken C. Stam veel meer mensen aan de bouw mee. Kijk maar eens om je heen en naar boven. Met zijn allen voeren wij toch het praktische werk op de helling uit en in feite voelen wij ons een beetje de bouwers. Daarom is het zo bij zonder leuk, dat men op het Hoofdkantoor kennelijk aan ons denkt." De mannen halen bereidwillig tekeningen uit een kist en ver tellen over hun werk. De contai nergeleiders worden aan de schotten tussen twee ruimen bevestigd. Daartoe moeten knieën (ijzeren hoekplaatjes) worden aangebracht, waarlangs in verticale stand de geleiders worden bevestigd. In het midden van het ruim komen de contai ners direct op de dubbele bo dem te rusten. Zij worden even lang als het ruim, waarin zij horen. V-vormig Het schip krijgt echter een V- vormige bodem om mede daar door een hoge snelheid te kun nen ontwikkelen. Dat heeft als gevolg, dat in de zijden op ho ger niveau steeds meer ruimte vrij komt, omdat naar boven toe het schip breder wordt. In die vrijkomende ruimte naar boven kunnen dus trapsgewijs steeds meer containers naast elkaar geplaatst worden. „Daartoe bevestigen wij op de plaatsen aan de schotten zoge naamde stoelen, waarop de containers kunnen staan. Het is eigenlijk allemaal millimeter werk." Om deze zorgvuldige arbeid te kunnen klaren, beschikken de mannen over een flinke hoeveel heid detailtekeningen met talloze codes. Voor een leek een wir war van lijnen en cijfers, een spinneweb. De mannen lezen ze als een plattegrond van Schiedam. „Maar we hebben er eerst wel een paar weken op zitten blokken. Er komt ook nog bij, dat ze in het Engels zijn." Krijt Eerst wordt met behulp van kleurkrijt, latjes, meetlinten, wa terpassen en noem maar op nauwkeurig aangegeven, waar alle knieën, stoelen enz. moeten genwaterpas. Een schottenrij maakt het mogelijk langs- scheeps te waterpassen. Voor het controlewerk werpt men C. Meerman later nog een theodoliet in de strijd. Dan moeten alle plaatjes en knieën precies worden afge tekend. Voor de zekerheid zijn die nu wat aan de ruime kant gehouden. Ze moeten dus nog worden afgebrand. De mannen leggen het allemaal haarfijn uit: „Het moet wel zo zorgvuldig gebeuren, omdat de containers in de ruimen vrijwel geen speling mogen krijgen. Zou er een geleiding afwijken, dan komt zo'n container knel te zit ten en daar is het niet om be gonnen. Als het werk eenmaal af is, gaan we ter controle de proef op de som nemen met een „dummy" (namaak-container). Deze krijgt precies eendere af metingen als de echte in de toekomst." Groeien Dit minutieuze werk is wel een kwestie van erin groeien. De mannen maken een pakkende vergelijking. „We zijn tenslotte geen horlogemakers." Wat een schip bouwen is weten ze wel. De heer Kruit heeft er zelfs zijn hobby van gemaakt. „In mijn vrije tijd bouwde ik een zee gaand kieljacht. Ik ben een ver worden bevestigd. Bij de „ingre diënten" behoort behalve een gewoon waterpas ook een slan- 19

Wilton Fijenoord Nieuws | 1971 | | pagina 25