Punt 1: Veiligheid gesteld. De doelmatigheid is vooral gediend met de eerder genoemde wasbakken en glad betegelde vloer. Vroeger werden ronde bakken gebruikt, waaraan in feite minder mensen zich te gelijk konden wassen. Het veilig gebruik van hand gereedschappen. Vele ongevallen hebben plaats doordat veilige werkgewoonten met handgereedschap niet worden gevolgd. Deze ongeval len zijn kostbaar voor iedereen. Niet alleen dat pijn, ongemak en medische behandeling het gevolg zijn, ook veroorzaken zij verlies van werkuren en dus pro ductieverlies, benevens andere bedrijfsverliezen, zoals mate riële schade, kwaliteitsverlies, enz. Verzekeringen dekken deze kosten slechts gedeeltelijk. Zo wel werknemer als werkgever lijden tenslotte toch steeds ver lies, soms in mindere, vaker in meerdere mate. Iedere maand vormen de let sels, verkregen tijdens werk met handgereedschappen, een aan merkelijk deel van alle in ons bedrijf gemelde ongevallen. Hier volgen enkele ongevallen tijdens het werken met hand gereedschap over de maand september. Tijdens het bijzetten van pijpen heeft werker met hamer op z'n rechterduim geslagen; fractuur. Bij het dichtmaken van een ketel schoot de slagsleutel weg, waardoor werker met voorhamer op linkerduim sloeg; fractuur. Tijdens monteren van roosters, buitenboord op een stelling, schoot sleutel uit. Werker viel van IV2 meter hoogte voorover van stelling; kneuzing en schaaf wonden. Bij het losslaan van een moer schoot deze plotseling los, waardoor werker linker 4e vinger klemde tussen bank schroef en sleutel; verwonding vinger. Tijdens vastdraaien van bouten staande op een stelling, schoot sleutel weg, getroffene viel van stelling met het hoofd op een ijzeren balk, verwonding hoofd, afknelling vinger en diverse kneuzingen. De enige manier om verlies voor de gemeenschap te doen op houden is het voorkomen van deze ongevallen, door het weg nemen van de oorzaken. De vier hoofdzaken van letsels bij werk met handgereedschappen zijn: 1. Gebruik van onjuist, niet voor het werk bestemd, gereed schap. B.v. een vijl als breekijzer ge bruiken of een moersleutel als hamer, enz. 2. Gebruik van ondeugdelijk, in onveilige toestand verkerend, gereedschap. B.v. beitelkap met braam, stomp snijgereedschap, gebarsten hamerstelen, gebroken elec- trische kontakt stoppen, enz. 3. Onoordeelkundig gebruik van (op zichzelf goed en veilig) gereedschap. B.v. moersleutel „verlengen" met stuk pijp, schroeven met de kleine schroevendraaier, een schroef „in de hand" aan draaien, enz. 4. Onveilig bewaren van ge reedschap. B.v. scherp gereedschap onbe schermd in de zak dragen, ge reedschappen die van een hoog te op de werker kunnen vallen, los gereedschap op de vloer (struikelgevaar). „Beter voorkomen, dan gene zen". De meeste van deze ongevallen kunnen worden voorkomen door veilige gewoonten bij gebruik van handgereedschap toe te passen! A.P. 18

Wilton Fijenoord Nieuws | 1971 | | pagina 20