De heer Weening achter de A.A.S. (rechts) De hoeveelheid van deze drie soorten deeltjes in het atoom bepaalt met welk element men te maken heeft. Een element is opgebouwd uit een aantal de zelfde atomen. Verschillende soorten atomen kunnen echter ook een verbinding aangaan. Er ontstaan dan moleculen. Mole culen vormen stoffen. Met de A.A.S. kan men onder andere bepalen welke elemen ten in een bepaalde staalsoort voorkomen. SPORENANALYSE De mechanische eigenschappen van staal zijn tegenwoordig im mers zeer belangrijk. Vooral in de kernenergiesector. Op het gebied van deze sporenanalyse is de onderhavige A.A.S.-tech niek niet te vervangen door enige andere techniek. Het instrument vindt zijn toe passing in zowel de wetenschap als de industrie. In principe is elk materiaal te onderzoeken, dat in oplossing is te brengen. Om een indruk te geven van wat ons laboratorium zoal met de A.A.S. onderzoekt, diene de vol gende opsomming: ferro-legeringen (bijvoorbeeld staal en gietijzer); non-ferrolege- ringen (bijvoorbeeld koper- en tinlegeringen); zoutzuurbeitsba- den; stofmonsters (bijvoorbeeld corrosieprodukten in pijpen e.d.); water (drink-, koel- en afval water). In de nabije toekomst is uitbreiding mogelijk naar de volgende gebieden: smeeroliën en vetten; verfprodukten en urine (bijvoorbeeld aanwezigheid van lood). METALEN Genoemde produkten kunnen onderzocht worden op de aan wezigheid van de volgende me talen: ijzer, koper, mangaan, kobalt, chroom, nikkel, molyb- deen, silicium, vanadium, wolf ram, titaan, aluminium, lood, antimoon, tin, zink, cadmium bismuth, arsenicum, niobium, tantalium, calcium, magnesium, natrium en kalium. In Nederland zijn ongeveer hon derd van deze instrumenten in gebruik. De volgende materialen worden hiermee onderzocht: kunstmest, veevoer, smeerolie, benzine, grondmonsters, glas, papier, ferro- en non-ferrome- taallegeringen, levens- en ge neesmiddelen, beitsbaden, afval water, bloedmonsters, ertsmon sters enzovoort. Vrij nieuw is de toepassing van de A.A.S. door diverse Keu ringsdiensten van Waren bij het onderzoek van luchtmonsters in verband met de milieuverontrei niging. 2

Wilton Fijenoord Nieuws | 1971 | | pagina 4