Opstelwedstrijd Baas boven baas 1972 „...en dan nog meer verdienen ook..." In dit nummer van het WF-Nieuws is plaats ingeruimd voor het laatste deel van het opstel van de derde-prijswinnaar van de opstelwedstrijd „Baas boven baas 1972". Zoals wij eerder beloofden, worden de opstellen van de drie WF- bazen, die in de prijzen vielen, in het geheel of in gedeelten in ons personeelsblad opgenomen. Dit om de lezerskring kennis te laten nemen vanuit welke achtergrondfilosofie ten minste drie van onze bazen het werk benaderen. In het kort volgt hier de opdracht, aan de hand waarvan de deel nemers een opstel moesten samenstellen. „De heer Pietersen is 40 jaar bij een bedrijf in de afdeling onderhoud werkzaam. Het bedrijf wordt gereorganiseerd en Pietersen gaat over naar de produktie-afdeling, waar hij komt te werken tussen jongere collega's, die minder verdienen. Dat zet kwaad bloed. Zijn nieuwe chef zeer eerzuchtig vindt dat er aan dit presentkaasjeniet veel eer te behalen valt. Op een dag wordt Pietersen beschuldigd van een produktiefout. Het komt tot een uitbarsting." Vragen 1. Wat vindt u van de overplaatsing van Pietersen van onderhoud naar produktie? 2. Hoe zou u deze overplaatsing hebben voorbereid en uitgevoerd? 3. Hoe had Van Dieren (de nieuwe chef) Pietersen na de plaatsing in zijn afdeling moeten begeleiden? 4. Hoe moet het probleem nu worden opgelost? 5. Welke mogelijkheden ziet u in het algemeen om het werk zo in te delen, dat ook de oudere werknemer nog zinvol bij het werk betrokken blijft? door J. S. van Velzen slot De mensen willen in hun werk en verdiensten altijd de beste zijn. Dat is hun goed recht. Ge lijke beloning bij gelijke werk zaamheden zou hier wel op zijn plaats zijn, maar Pietersen kan de verzekering worden gegeven dat hij toeslag zal krijgen op het peil van zijn oude loon. De jon geren hebben kans op promotie en eventuele individuele loons verhoging, waarvoor Pietersen niet in aanmerking komt. Enkele jonge medewerkers zul len Pietersen nog enige tijd met andere ogen bekijken. Maar als Van Dieren goed ingrijpt, zal ook dat tot het verleden gaan behoren en de rust in zijn af deling terugkeren. Een goede baas is een doorzetter, die telkens en telkens weer zijn mensen op de goede dingen zal wijzen. Vraag 5: Welke mogelijkheden ziet u in het algemeen om het zo in te delen, dat ook de oudere werknemer nog zinvol bij het werk betrokken blijft? Ik voel mij niet geroepen om dit even uit de doeken te doen, maar het moet wel even aan de orde worden gesteld, dat derge lijke gevallen goed voorbereid en begeleid dienen te worden. Door deskundigen moet worden geïnformeerd naar de lichame lijke en geestelijke toestand van de betrokkenen. Die oude garde, die steunpilaren, willen heus wel, maar men moet ze niet in hun nekvel pakken en maar er gens instoppen. De ouderen laten zich dat enkel aanleunen omdat zij bang zijn voor even tuele maatregelen ten nadele van hen. Iemand moet maar eens zeggen, dat deze mensen nog meetellen en niet na zovele bruikbare en trouwe dienstjaren zo goed als aan de kant gezet moeten wor den. Zij hebben de naam van hun bedrijf hoog gehouden. Aan een oud paard wordt na be wezen diensten veel aandacht besteed, lees je in de nieuws bladen en dan is iedereen het ermee eens dat dit zo hoort! Na al die jaren van prestatie, verantwoordelijkheid en trouw aan het bedrijf, moet hier een passende werkkring worden ge vonden en er moet niet gedacht worden: Met wat je vroeger ge presteerd hebt en verdiend voor het bedrijf hebben we nu niets te maken. Pas op, we zouden eventueel in hetzelfde schuitje terecht kunnen komen. Het is de hoogste tijd er iets aan te gaan doen. Men moet deze mensen bepaald niet plaatsen tussen overwe gend jongelui, want die hebben voor die ouwe sok geen goed woord over. Zij worden in het geheel niet geaccepteerd. Men zou op een bedrijf waar dit mo gelijk is, hen voorbereidend werk laten doen. Op elke afdeling een oudere werknemer half produktie en half een adviserende taak laten vervullen om de andere werk nemers de bijzonderheden van het vak bij te brengen. Door hun vakkennis zijn zij kritische waar nemers geworden en dat kan 16

Wilton Fijenoord Nieuws | 1972 | | pagina 18