„...en dan nog meer verdienen ook door A. Wolfs Vragen 1. Wat vindt u van de overplaat sing van Pietersen van onder houd naar produktie? 2. Hoe zou u deze overplaatsing hebben voorbereid en uitge voerd? 3. Hoe had Van Dieren (de nieuwe chef) Pietersen na de plaatsing in zijn afdeling moe ten begeleiden? 4. Hoe moet het probleem nu worden opgelost? 5. Welke mogelijkheden ziet u in het algemeen om het werk zo in te delen, dat ook de oudere werknemer nog zinvol bij het werk betrokken blijft? Het probleem, dat ons wordt voorgelegd, is niet eenvoudig. Het is een praktijkgeval wat maar al te vaak voorkomt. Ik geloof dan ook dat de redaktie- commissie een schot in de roos doet, door functionarissen aan het denken te zetten. Het over plaatsen van mensen is iets an ders dan het overplaatsen van machines. De overplaatsing van een mens betekent een veran dering in zijn levenspatroon. Een mens zal van nature weer stand bieden tegen veranderin gen. We moeten daarom bij het overplaatsen van personeel met andere factoren rekening hou den dan met de overplaatsing van machines. Ervan uitgaande dat ik voor dit probleem geen pasklare oplossing weet, wil ik er toch graag over meedenken. Al denkende zet ik mijn ideeën op papier. De gestelde vragen in volgorde beantwoordende, ga ik van start met vraag no. 1 Wat vindt u van de overplaatsing van Pietersen van de afdeling onderhoud naar de afdeling produktie? Daar ik geen gegevens heb over de overige mogelijkheden in het bedrijf ga ik af op mijn fantasie. Ik neem aan dat er alleen een vacature open staat op de afde ling produktie, bij baas Van Die ren. Daarvan uitgaande vind ik het een goede beslissing, Pieter sen (gezien zijn leeftijd) over te plaatsen en De Graaf af te laten vloeien. Het is voor De Graaf eenvoudiger een andere werk kring te zoeken dan voor Pieter sen, daar deze 56 jaar is. Voor Pietersen zelf is er weinig keus. Uit verstandelijke over wegingen gaat hij akkoord met de overplaatsing. Het werk is wel anders dan wat hij vroeger deed, maar het salaris is hetzelfde ge bleven. Wat dat laatste betreft wil je op 56-jarige leeftijd toch wel enige zekerheid hebben. Wat de verdere consequenties van de overplaatsing zijn, is voor Pietersen nog niet te overzien. Voor hem is er maar één weg en dat is akkoord gaan met de over plaatsing en er vertrouwen in hebben dat deze goed voorbe reid zal worden. Dit brengt mij op vraag no. 2: Hoe zou u deze overplaatsing hebben voorbereid en uitgevoerd? Als we een mens gaan over plaatsen, zullen we er rekening mee moeten houden dat er krachten in hem werkzaam zijn die sterker zijn dan de verstan delijke overwegingen. Deze krachten zijn de behoeften van de mens. Als we deze behoeften op een rijtje zetten, komen we tot 4 soorten, deze luiden als volgt: A. Levensbehoefte; B. Psychische behoefte; C. Sociale behoefte; D. Geestelijke behoefte. We gaan de betekenis daar eens van bekijken en komen tot de conclusie dat levensbehoeften aan eten, drinken, warmte en ge zondheid zijn, psychische be hoeften aan zekerheid, veilig heid en geborgenheid zijn. So ciale behoeften aan kontakt, waardering en acceptatie van de groep waarin hij terecht komt zijn, en geestelijke behoeften. Hiermee bedoel ik de behoefte aan ontplooiing van zijn capaci teiten. Zij die deze overplaatsing voor moeten bereiden zullen er zorg voor moeten dragen, dat hierbij zoveel mogelijk wordt gedacht aan de behoeften van Pietersen. Het is daarom van het grootste belang dat we eerst eens gaan kijken wie er schuil gaat achter de naam Pietersen. Dat is in dit geval niet zo moei lijk want bij zijn jubileum zijn alle gegevens en eigenschap pen op papier gezet. We halen dit even voor de dag. Hij is 40 jaar in dienst als gerespecteerd vakman. Hij is gewend zelfstan dig werk te verrichten en naar mate zijn prestaties gewaar deerd te worden. Hij verdient een salaris evenredig met het hierboven genoemde. Pietersen was een tevreden mens want aan alle behoeften werd vol daan. Nu we alle gegevens hebben verzameld en we weten wat voor soort persoon Pietersen is, wordt het tijd te overleggen. We gaan na wie er bij dit overleg aan wezig moeten zijn. Dit zijn: de personeelschef, de bedrijfsleider, Pietersen, zijn oude baas en Van Dieren. Hoe zou Van Dieren Pietersen kun nen begeleiden, als hij hem niet eens kent. Van Dieren moet zich in dit overleg uitspreken of hij Pietersen accepteert. Na dit overlegd te hebben, komt voor Van Dieren de belangrijke taak, het introduceren van Pie tersen. De manier waarop de in- troduktie plaatsvindt is van het grootste belang. Daardoor zal de groep Pietersen eerder aan vaarden en hij zal zich eerder op zijn plaats voelen. Daardoor kan veel narigheid voorkomen worden. Het accepteren hangt vaak af van het introduceren. We komen bij vraag no. 3: Hoe had Van Dieren Pietersen na de overplaatsing in zijn af- 21

Wilton Fijenoord Nieuws | 1972 | | pagina 23