UIT IDE 10 Het stoomschip "Gironde", waarvoor Fijenoord de ketels leverde (Foto Mar. Museum Prins Hendrik) Het korvet "Medusa", waarvoor Fijenoord nieuwe ketels leverde .-ar. 81 Zr. Ms. "Nimrod", bouw- nummer 65 (Fijenoord) Eerste in Nederland gebouwd gepantserd vaartuig voor de Koninklijke Marine. 1862 was voor het Etablisse ment Fijenoord een druk jaar. De opdrachten die onder handen waren, bestonden in eerste instantie uit het op stellen van de stoomwerktui gen in het fregat "De Ruyter" een zeilfregat, oorspronkelijk als linieschip op stapel ge zet, dat nu werd verbouwd tot fregat met stoomvermo- gen en vervolgens als ge pantserde stoombatterij in dienst zou worden gesteld. Bovendien waren de machi ne-installaties voor het stoomschip "Prinses Maria", voor het stoomflottieljevaar- tuig "Soestdijk" en voor de stoomkorvet "Curapao" in bewerking. Voor het korvet "Medusa" vervaardigde men een stel nieuwe stoomketels, even eens voor de Nederlandsche Handel Maatschappij. In opdracht van het Japanse Gouvernement bouwde de werf een sleephelling. Voor de stoom flottieljevaartuigen "Aart van Nes" en "Brielle" en de stoomkorvet "Willem" waren stoomwerktuigen in bewerking. Voor particuliere rekening werden nieuwe stoomketels voor de Stéarine kaarsenfabriek te Gouda en voor het stoomschip "Giron de" aangemaakt evenals ver scheidene distilleer water toestellen en fabriekswerk tuigen voor andere relaties. Nadat reeds in januari on derhandelingen waren ge voerd met het Departement van Marine over de mogelij ke bouw van een kanonneer boot, werd kort daarna het Etablissement Fijenoord be zocht door de minister "die Zijne tevredenheid heeft be tuigd over het werk dat al daar voor het Departement van Marine wordt verrigt. Men mag dientengevolge ver trouwen, dat eerlang weder eenige bestellingen zullen worden ontvangen, waaraan weldra behoefte bestaan zal". In juni besloot de werf, voor uitlopend op een opdracht, het plaatijzer reeds te bestel len, en "met het oog op de groote behoefte aan pantser platen, zowel in Nederland als in Oost-lndië, magtiging te verleenen om de fabriek Fijenoord in te rigten tot het vervaardigen van pantserpla ten van 6 Eng duim dikte". In dat zelfde jaar ontving de werf opdracht tot de bouw van de gepantserde stoom- kanonneerboot bestemd voor dienst op de grote rivieren. Dit experimentele vaartuig, dat oorspronkelijk kanon neerboot No. 1 zou heten, leek veel op de grote rader sleepboten die op de Rijn dienst deden. De hoofdafmetingen waren: Lengte op de lastlijn, de roe ren medegerekend 54,Ned. Ellen Breedte tussen de raderkas- ten 6,10 Ned. Ellen Breedte over de raderkasten 10,40 Ned. Ellen Holte in de zijde 3,20 Ned. Ellen Geraamde diepgang 2,10 Ned. Ellen Een Nederlandsche El was gelijk aan een meter. Het middenschip was voor en achter gescheiden van de einden door een waterdicht schot, dat gepantserd was met blindeerplaten van 11,3 cm dik, gebout op houten steunen met een dikte van 0,35 Ned. El. Aan voor- en achterzijde was in het front boven het dek een geschutpoort aange bracht voor een lang (voor- laad) kanon van 60 Ib (pond) op een schuifaffuit. De verticale twee cilinder os cillerende stoommachine le verde een vermogen van 120 paardenkracht, waarmee het schip een snelheid van 91/2 10 mijl kon lopen. Voor en achter de machine installatie een enkele vier- vuurs rechthoekige vlampijp ketel waarboven een telesco- pische schoorsteen. Het voor- en achterschip lie pen af tot even boven de lastlijn en aan beide einden van de kanonneerboot was een roer aangebracht. De contractprijs voor dit al les was 203.500,te vol doen in vijf gelijke termijnen van 40.700, 1/5 of 40.700,wanneer een gedeelte der materialen en werktuigen ter waarde van dien aangeschaft en bij de Ned. Stoomboot Maat schappij aanwezig zal zijn. 1/5 of 40.700,wanneer 2/5 van de waarde in deelen van metaal, gegoten en ge smeed ijzer, enz. bij de Ned. Stoomboot Maatschappij voorhanden is. 1/5 of ƒ40.700,— wanneer de deelen voor de werktui gen zoover voltooid zullen zijn dat met het opstellen in de fabriek een begin kan worden gemaakt, de huid om het schip gelegd zal zijn en met de aftimmering een aanvang gemaakt is. 1/5 of ƒ40.700,— wanneer het schip te water gelaten en na de beschieting benevens de stoomwerktuigen daarin opgesteld zijn. 1/5 of 40.700,na de be proeving en goedkeuring. Al le welke betalingen zullen geschieden vier weken na het indienen bij het Departe ment van Marine der decla ratie van de Ned. Stoomboot Maatschappij voorzien van het Certificaat van de be ambte met de beproeving of keuring belast door afgifte van gewone Ordonnantiën betaalbaar op een van 's Rijks Kantoren. Er zijn geen volgschepen ge bouwd; het prototype was gezien de grote kwetsbaar heid van de raderen voor mi litair gebruik geen onver deeld succes. In latere jaren zouden vier dubbelschroef riviermonitors worden gebouwd, welke tot in deze eeuw dienst deden. Eén van deze "strijkijzers", de "Vahalis" zou eveneens bij Fijenoord worden ge bouwd. A.v.D.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1973 | | pagina 12