8 De baggermolen "Wilis I", "Wilis II" en "Wilis III", Bouwnummer 245, s.s. "Singaradja", Bouwnummer 248 (Wilton) voor de K.P.M. 246 en 247 (Wilton) voor het Gouvernement van het voormalige Nederlands-lndië voor slechts de spanten ge bogen werden, en die vervol gens werd geannuleerd. De tweede foto is van Bouw nummer 240, de baggermolen "Vilie de Toulon" gebouwd in opdracht van het Franse gouvernement en opgeleverd in 1912. Twee graanelevatoren, dit maal voor rekening van de gemeente Antwerpen werden afgewisseld met een kleine motorboot, gevolgd door een ketelpont voor de eigen werf. Een nieuwe opdrachtgever was het Gouvernement van Nederlands-lndië, dat drie identieke baggermolens con tracteerde, de "Wilis I", "Wi lis II" en "Wilis III" de Bouw- nummers 245 t/m 247, zie foto no. 3. Deze baggermolens/zandzui gers hadden een capaciteit van 150 m3/uur en bereikten een baggerdiepte van 5, meter. De vierde afbeelding is van het stoomschip "Singaradja", Bouwnummer 248, van de K.P.M. Het zusterschip "Sing- kel" werd onder Bouwnum mer 249 opgeleverd. De typische Wilton sleepboot "Willem", Bouwnummer 250 ziet u hierbij eveneens afge beeld, evenals de baggermo len "Porto Alegre", Bouw nummer 251 voor Frankrijk, die groter was dan de eer der genoemde "Ville de Tou lon". Dit dubbelschroef vaartuig met een emmerinhoud van 1200 liter heeft een lange staat van dienst gehad, is later eigendom geworden van het aannemingsbedrijf v/h T. den Breejen, van den Bout te Aerdenhout en werd in maart 1962 voor sloop ver kocht. De sleepboot "Willem", het eigen bedrijf Bouwnummer 250 (Wilton) gebouwd voor Elfde "De Ruyter" nu derde "Almirante Grau" Er is reden om stil te staan bij het feit, dat binnen enkele jaren voor de tweede keer een groot Nederlands oor logsschip bij "Wilton-Fijen- oord" vóór het vertrek naar Zuidamerikaanse wateren zijn laatste dokbeurt onderging. Eerst werd Hr. Ms. "Karei Doorman" overgedragen aan de Argentijnse Marine en nu wordt dan Hr. Ms. "De Ruy ter" vlaggeschip van de oorlogsvloot van Peru. De grotere staten van Zuid- Amerika, Argentinië, Brazilië en Chili in het bijzonder heb ben in het verleden steeds ongeveer tegelijkertijd oor logsschepen in het buiten land laten bouwen of aange kocht. Rond de eeuwwisse ling kruisers, vóór de Eerste Wereldoorlog slagschepen. Nadat Brazilië als eerste bui tenlandse mogendheid in En geland twee dreadnoughts bestelde, volgde Argentinië onmiddellijk met een op dracht voor twee van derge lijke schepen in de Verenigde Staten, waarna Chili een tweetal in Engeland op stapel liet zetten. Brazilië bestelde daarna een derde schip, dat echter aan Turkije werd ver kocht en bij het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog door de Britse Marine in be- De baggermolen "Porto Alegre", Bouwnummer 251 (Wilton) gebouwd voor het Gouvernement van Frankrijk

Wilton Fijenoord Nieuws | 1973 | | pagina 10