RSV-samenspel leidt tot roer reparatie in Apparatenbouw Rijn-Schelde-Verolme, Nieuws van de partners 7 "Elke dag wordt hier met man en macht tegen de klok ge werkt". Een enthousiaste kreet in de Afdeling Appara tenbouw en gebezigd in ver band met het reparatie-karwei aan het roer van de mam moettanker "Esso Copenha gen". Het schip raakte onder de kust van Wales onfortuinlijk een grote rotspartij. Het roer werd daarbij hevig verminkt. Het schip ging na vlot te zijn getrokken naar Verolme Ro zenburg. Een deel van het roer bleef achter. Door de uitstekende samenwerking tussen de diverse RSV-part- ners kwam dit werk bij ons terecht. De VDSM wist, dat wij indertijd voor de "Esso Copenhagen" en vier zuster schepen de roeren hadden vervaardigd en dat wij over de tekeningen ervan beschik ten. Daarnaast speelde ook het Londense kantoor een belangrijke rol en werd ten slotte onze afdeling Repara tie benaderd. Aangezien het uit de vaart zijn van een dergelijk schip handen geld kost, betekent elke dag korter een grote winst. Want bij niet varen huurt de rederij een charter schip, wat een hoge huur vergt. Noorwegen In Noorwegen was toevalli gerwijze een gelijksoortig Bij de Verolme Scheepswerf te Heusden is op zaterdag 15 september jongstleden de dubbelschroefs sleephopper zuiger „Poseidon" te water gelaten. Het schip is gebouwd voor J. P. Broekhoven Bag- germij. BV te Zeist. De hopperinhoud van de „Po seidon" bedraagt ongeveer 4.550 m3 en het draagvermo gen ca. 7.300 ton. De zuig- diepte gaat van 22 tot 30 me ter. De twee sleepzuigbuizen hebben een diameter van 900 mm. Unieke reparatie bij de NDSM Op de werf van de NDSM heeft de firma Balm BV, Am stelveen, onlangs een tot nu toe unieke reparatie uitge voerd, waarbij een epoxyhars in een stalen constructie werd geïnjecteerd. Tussen de schroefaskoker en de knoop van het schroef- raam van de tanker „Phili- dora" (50.000 ton) van Shell Tankers BV, Rotterdam, was door corrosie ruimte ontstaan, die met een snelverhardende epoxyhars werd opgevuld. Op deze wijze werd, zonder dat tijdrovende en kostbare voorzieningen nodig waren, de sterkte van de constructie hersteld en kan verdere cor rosie worden tegengegaan. De werkzaamheden zijn on der toezicht van Lloyd's Re gister of Shipping verricht. Het epoxyinjectiesysteem vindt, aldus Balm BV, reeds op ruime schaal toepassing bij de reparatie van beton constructies. Het roer van boven gezien Hopperzuiger „Poseidon" bij Verolme te water gelaten Veel werk aan roerreparatie roer in aanbouw, maar de WF-functionaris, die dat ging bekijken, kwam tot de slot som, dat dit niet geschikt was. Een ander ging onder wijl poolshoogte nemen bij de plek van stranding, waar om het schip vlot te krijgen, het onderste deel van het roer was afgebrand. Hem bleek, dat een deel ervan ge handhaafd kon blijven. Dat zou bij het repareren één a twee dagen schelen: zeer waardevol dus. Er behoefde nu „alleen" een tussenstuk te worden gebouwd. Een be staand gietstuk kon worden behouden, een ander werd in Noorwegen opgespoord. Roerkoning In onze Machinefabriek was men juist bezig met een roer koning voor een Noorse klant. Zonder de opleveringsdatum voor Noorwegen in gevaar te brengen (er werd meteen aan een nieuwe begonnen) werd genoemde roerkoning be stemd voor het te repareren roer. De roerkoning werd niet van bussen op de draaipun ten voorzien, maar ter plekke met roestvaststaai onder poe- derdek opgelast. De mobiele kotterapparatuur van de af deling Reparatie kwam er ten slotte aan te pas om het roer te kotteren, waarmee er heel wat afdelingen bij dit niet al ledaagse karwei zijn betrok ken geweest. Voor de voortstuwing zullen vier „Caterpillar" scheeps- dieselmotoren met een geza menlijk vermogen van 4.500 pk zorgdragen; ze drijven twee „Lips" verstelbare schroeven aan. De zandpompen worden aan gedreven door twee „Cater pillar" tandemsets, elk met een vermogen van 1.450 pk. Voor de jetpomp wordt een „Caterpillar" dieselmotor ge ïnstalleerd van 863 pk. Het schip wordt voorzien van 18 bodemkleppen van zoda nige afmetingen, dat het los sen van alle soorten lading mogelijk is. Door middel van een hopperleegzuiginstallatie kan de lading naar de wal worden geperst. Aan boord is accommodatie voor een bemanning van 36 personen.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1973 | | pagina 9