15 Punti: veiligheid VIJF MINUTEN NIET VEEL NET GENOEG VOOR UW GEZONDHEID Vorming en opleiding VALHELM HOOFDZAAK Valhelmen zijn in. Je ziet ze steeds meer. Bijna de helft van de drie miljoen bromfiet sers heeft er al een. En dat aantal wordt met de dag gro ter. Gelukkig maar. Want val helmen beschermen bij een ongeval berijder en duo-pas sagier tegen ernstig hoofd en hersenletsel. Een paar cij fers: in de afgelopen tien jaar kwamen bijna 5000 bromfietsers in het verkeer om het leven. Een kleine 250.000 raakten gewond. Ge bleken is dat de dood van 80% van de verongelukte bromfietsers te wijten was aan hersen-en schedelletsel. We noemen die cijfers niet om somber te doen, maar gewoon omdat we er niet omheen kunnen. En om dui delijk te maken dat het dra gen van een valhelm door bromfietsers een hoofdzaak is. Een zaak van blijven le ven. Voorkomen eenvoudiger dan genezen Ongelukken maken wil nie mand. Toch gebeuren ze. Tegen wil en dank. Een ver keersongeval loopt in veel gevallen beter af als u zich met een helm beschermt. Voor uw eigen bestwil. MINUTEN Vijf minuten per dag voor uw gezondheid, of noem het uw veiligheid, dat is echt niet te veel. Veiligheid hoeft niet zo veel te kosten. Controleer het te gebruiken gereedschap. Afval in de container werpen. Een beveiliging op zijn plaats brengen. Even denken over de juiste plek van het materiaal. Stapelen van het materiaal. Gebruik maken van de juiste beschermings middelen. Kijken waar u loopt. Allemaal zaken die maar weinig tijd kosten. Uw gezondheid is die paar minuten per dag wel waard, of niet soms Verslag van het programma rond de installatie van de Leerlingenraad van de Be- drijfsschool in het Vormings centrum te Hilvarenbeek op 27 en 28 september 1973. Om half tien 's morgens kwa men we aan in ons vor mingscentrum. De reis was gemaakt per bus, wat wel wat gemakkelijker was dan de normale manier van rei zen naar dit kamp tijdens onze jaarlijkse kampperiode. Maar ook nu wachtte de heer Van Maanen ons al op, de koffie was zelfs al klaar. De heer Valk begon deze eerste dag met de installatie van de Leerlingenraad. Hij zette het doel en het functio neren van deze raad uiteen en reikte de onderschei dingstekens uit aan de ne gentien klasse-oudsten. Na een inleiding over „ge kozen vertegenwoordigers" door de heer Van de Geer werd over dit onderwerp uit voerig gediscussieerd. Tijdens de daaropvolgende wandeling van een uur werd onder leiding van de heer Immerzeel nog even terloops de in de naburige bossen aangelegde trimbaan geno men. De rest van de middag werd besteed aan groepsdiscus sies. In groepen van vier man werd uitvoerig en soms fel gediscussieerd over on derwerpen als: leiding geven; de taak van de klasse-oudste en zijn assistent; de kandi datenlijst voor de school- oudste-verkiezing enz. Na een voortreffelijk diner in „de Schuttershof" te Esbeek, een gezellige avond in het dagverblijf en een onrustige nacht in de tweepersoons tenten, begonnen we de tweede dag met een fikse wandeling naar het hek van het safaripark „De Beekse Bergen". Weer terug in het centrum werd een inleiding gehouden door de heer Bijlo over de klasse-oudste als midden figuur. Ook over dit onder werp werd groepsgewijze gediscussieerd, waarbij na afloop steeds één klasse oudste de mening van de groep naar voren bracht. Na de middag, tijdens de eerste officiële vergadering van de Leerlingenraad, vond de verkiezing plaats van de schooloudsten. Na de stemming was het tel len van de stemmen een zeer spannende aangelegen heid. Tot school-oudste werd ge kozen Marinus van Willigen van Pijpenbewerken 3 en tot assistent-school-oudste Ma rinus van Zwol van Scheeps- metaalbewerken 3. Na deze vergadering was het einde van deze tweedaagse bijeenkomst aangebroken. De luiken werden weer aange bracht, de deuren gesloten en de bus kon weer vertrek ken. Het was een zeer geslaagde bijeenkomst geweest. M. van Willigen. BEDRIJFSSCHOOL ACTIVITEITEN Verslag van de veiligheids bijeenkomst gehouden in het Vormingscentrum te Hilva renbeek op donderdag 4 en vrijdag 5 oktober 1973. Het vertrek vond plaats om 8 uur. Per bus werd de reis naar Hilvarenbeek onderno men. In de bus bevonden zich naast een gedeelte van de staf van de Bedrijfsschool o.a. 16 veiligheidsinspecteurs en als veiligheidsfunctionaris

Wilton Fijenoord Nieuws | 1973 | | pagina 17