Anderhalve eeuw Uit de oude doos Op 10 november jl. was het anderhalve eeuw geleden, dat de Fijenoord tak van ons bedrijf werd geboren, zij het dat pas enige jaren later de vestiging van de scheeps werf plaatsvond. In deze rubriek werd reeds veel over de verrichtingen van het bedrijf vermeld en in het bijzonder werden vele door de werf gebouwde schepen beschreven. Een volledig historisch over zicht met betrekking tot de geschiedenis van „Fije noord" tot aan de fusie met Wilton zou tot vele herhalin gen uit vroegere afleverin gen van „De Oude Doos" lelden. Om die reden worden slechts enige grepen gedaan en wordt getracht op die wijze even aandacht te schenken aan een jubileum dag, die in deze woelige tij den anders onopgemerkt voorbij zou gaan. Onder de oorspronkelijke naam Nederlandsche Stoom boot Maatschappij werd een onderneming opgericht, die uniek in zijn doelstellingen, geboren was in het brein van het technisch genie Gerhard Moritz Roentgen, welke laat ste de voortdurende steun van Koning Willem I mocht ondervinden. Niet voor niets is naast de "Bartel Wilton" een sleep boot in ons bedrijf "G.M. Roentgen" genoemd. Roentgen was een kleine man met krullend haar, van verbazingwekkende werk kracht en grote vasthou dendheid, die geen tegen spraak duldde. Wegens zijn heerszuchtig karakter werd hij door ondergeschikten nogal gevreesd; hij kon ech ter bijzonder vriendelijk zijn. Een anecdote maakt dit dui delijk. 's Morgens liet Roent gen zich gewoonlijk door een werknemer van het kan toor aan de Boompjes op de rechter Maasoever in een roeiboot naar het Etablisse ment Fijenoord aan de over zijde roeien. Toen Roentgen eens enige minuten moest wachten aangezien de roeier, waarschijnlijk door tegen slag, wat te laat was, gaf hij de man op staande voet ont slag. Deze nam dit letterlijk op, gooide de riemen over boord, sprong midden op de rivier in de Maas en begon naar de kant te zwemmen. Roentgen maakte het ont slag onmiddellijk ongedaan, waarop het energieke slacht offer aan boord klom en zijn werkzaamheden hervatte. Zijn grootste verdienste is geweest de invoering van de receivercompound machine. Hij kwam bij het overplaat sen van de hogedruk ma chine van de "Agrippina" in de nieuw gebouwde sleep boot "Hercules", op de ge dachte „om bij dezelve aan te brengen een grooten cylin der van lage drukking, welke bewerkt kan worden door stoom, welke reeds is be werkt geworden in de cy linders van hooge drukking en welke anders in de lucht ontvliedt". De stoom werd uit de hogedruk cylinders in een "receiver" geleid en ging van daar naar de lage- druk cylinder. Bij de "Agrippina" werden de G. M. Roentgen hogedruk cylinders horizon taal op het dek geplaatst; de lagedruk cylinder werd in verticale stand in het ruim aangebracht. De installatie van de "Sim- son" was samengesteld uit onderdelen van oude machi nes, in tegenstelling tot die van de "Stad Keulen" (ex "James Watt") welke om streeks 1835 werd inge bouwd. Hij hoopte met deze vinding het grote kolenver- bruik tot de helft terug te brengen. Machineinstallatie van de "Stad Keulen", de vroegere "James Watt". Na de verbouwing kwam het schip in 1896 als "Stad Dusseldorp" weer in de vaart

Wilton Fijenoord Nieuws | 1973 | | pagina 3