2 Zr. Ms. "Soembing" (later "Kwanko Maru") gebouwd op de Rijks werf te Vlissingen. Machineinstallatie geleverd door "Etablissement Fijenoord" De raderstoomboot "Agrippina" Zr. Mr. Argus, Bouwnummer 11 (Fijenoord) gebouwd in opdracth van het Departement van Koloniën (Maritiem Museum "Prins Hendrik") Zr. Ms. Rammonitor "Haai", Bouwnummer 79 (Fijenoord) (Maritiem Museum "Prins Hendrik") De emotionele Roentgen heeft zeer veel van zich zelf geëist en in 1849 werd hij ernstig ziek in een inrichting opgenomen. Op 28 oktober 1852 werd Gerhard Moritz Roentgen ten grave gedragen. Met hem ging een man heen, die met evenveel enthousiasme aan onze Fijenoord zuil heeft gewerkt als later Bartel Wil ton aan de Wilton peiler. Zoals gezegd, op 10 novem ber 1823 werd opgericht de "Nederlandsche Stoomboot Maatschappij" de latere Maatschappij voor Scheeps- en Werktuigbouw "Fijenoord" te Rotterdam. De vier ondernemers die de maatschappij van de grond brachten waren de heren J. Ch. Baud, John Cockerill, Corn, van Vollenhoven en G. M. Roentgen. In de statuten vindt men de volgende om schrijving: "Het doel der Sociëteit is om een geregelde vaart met stoomboten daar te stellen op alle plaatsen zoo binnen als buiten het Rijk der Ne derlanden, waar zulks voor het algemeen nuttig en voor deze maatschappij voordee- lig wordt geacht; alles na vooraf verkregen toestem ming des Konings, en wij ders om de hulpmiddelen, welke zij in haren boezem zal bevatten, ook te doen strekken om voor ande re sociëteiten of personen stoombooten te bouwen, in dien zulks buiten haar na deel kan geschieden". Tevens wordt gesteld, dat de maatschappij zal trachten in haren kring zoveel mogelijk de nationale nijverheid te be vorderen en dat zij met name hare werktuigen en stoom booten binnen dit Rijk zal doen vervaardigen. Aan de aandeelhouders werd, wan neer zij de Algemeene Ver gadering bezochten een ma tig presentiegeld toegezegd; later werd in de plaats hier van aan de heren na afloop van de vergadering een di ner aangeboden, en nog la ter werd de gehele regeling ongedaan gemaakt. In de oprichting van de maat schappij heeft Koning Willem I een grote rol gespeeld. Het was dan ook in feite een na tionale zaak die ver uit ging boven de oprichting van een locale onderneming. Tot directeuren werden be noemd de heren Van Vollen hoven en Roentgen, welke als salaris 1% van de bruto ontvangsten zouden krijgen. De eerste moest zelf 100 van de 1000 aandelen van 500,inbrengen. Roentgen zou 10% ontvangen van de winst voorzover die meer zou zijn dan 5%. Reeds een jaar na de op richting kocht de maatschap pij het "Badhuis" aan de Boompjes te Rotterdam en een half jaar later "het huis met loods, werf en helling van H. Blanken, gelegen on der Oost IJsselmonde met de zich daarop bevindende ge reedschappen, geschikt tot het repareren van vaartui gen, het stellen van een bok of kraan tot het inzetten van ketels, berging van hout of ander materiaal, het bouwen van sloepen en desnoods tot het bouwen van 2 stoom booten". Reeds na enige maan den werd een bedrag van 80.000,- uitgetrokken "voor het oprichten van een werk plaats, waar alle deelen van stoomwerktuigen kunnen worden gerepareerd en waarin tevens de kern zoude worden gevonden om de zelve in te richten tot het maken van geheele stoom werktuigen" en nog voor het einde van het jaar 1825 lukte het, het Pesthuis met bijbe horend terrein, gelegen op

Wilton Fijenoord Nieuws | 1973 | | pagina 4