W W - het eiland Fijenoord in huur te verkrijgen. Voorlopig werd het nieuwe bedrijf gebruikt voor het uit voeren van reparaties aan romp en werktuigen van schepen van de Nederland- sche Stoomboot Maatschap pij zelf. Onder bouwnummer 1 en 2 werden de eerste nieuw- bouwschepen op stapel ge zet en wel de "Hekla" en "Etna", in opdracht van het Departement van Koloniën, van ijzer gebouwd, uitelkaar genomen en per schip naar Soerabaja getransporteerd, waar de vaartuigen weer in elkaar werden gezet. Naast het rederij bedrijf en de onderhoudswerkzaamhe den voor de vloot op het Eta blissement Fijenoord, had men dus zelf de scheeps bouw ter hand genomen, een aspect waarover in deze ru briek uitvoerig is geschre ven. Gezien de intense belang stelling van Roentgen is het niet verwonderlijk, dat ook de werktuigbouw een grote vlucht nam. Naast de voortstuwingsinstal laties voor eigen nieuwbouw schepen werden vele werk tuigen geleverd voor marine vaartuigen in aanbouw op de Rijkswerf te Amsterdam, le verde men complete instal laties voor zeilvaartuigen van de Koninklijke Marine, welke van hulpstoomvermogen wer den voorzien en werden bo vendien ingrijpende repara ties verricht. Ook buitenlandse Marines plaatsten opdrachten bij het Etablissement Fijenoord. Voor Franse rekening wer den machines en ketels voor de stoomfregatten "Vauban" Spartorpedoboot (Maritiem Museum "Prins Hendrik") en "Descartes" gecon strueerd; Rusland bestelde de voortstuwingswerktuigen voor de fregatten „Chabroy" en "Ottwachnoy" en sleep boten voor de Wolga en de Kaspische Zee. Het Nederlandse Departe ment van Koloniën gaf op- i dracht tot de bouw van het i eerste bij Fijenoord te bou- iwen schroefschip. I Spoedig begon men zich op ander gebied te begeven. Zo 'werden op "Fijenoord" werk- I plaatsen ingericht voor de t fabricage van spin- en weef- i machines onder andere in verband met de verkregen opdracht een katoenspinne rij in de Kolonie der Maat schappij van Weldadigheid te Veenhuizen te leveren en in te richten. Aan de suikerindustrie te Java werden machinerieën geleverd, voor het zelfde eiland rijstmolens en voor het marine etablissement te Soerabaja draai-, boor- en schaafbanken. Een andere activiteit werd het uitboren van zwaar ge schut voor het Nederlandse militair apparaat. Een wonderlijk initiatief was het oprichten van een stoom- pelmolen op Fijenoord; een gortpellerij die werkte voor het Rotterdamse Armbestuur om de gevolgen van de heer sende aardappelziekte op te vangen. Later leverde men baggermolens voor gebruik in Soerabaja. In 1854 richtte men op het Etablissement "Fijenoord" een grofsmederij met gloei- ovens en stoomhamers op. In de jaren zestig vonden vele leveranties aan Japan plaats. Dit begon met de schenking van het rader stoomschip "Soembing" van onze regering aan die van Japan. De voortstuwings werktuigen in dit schip wa ren eerder door "Fijenoord" geleverd. Ook de in ons land gebouwde oorlogsfregatten voor Japan waren voorzien van hoofdmachines van Fijenoord. Tevens werden gereedschap werktuigen en een sleep- helling aan de Japanse in dustrie geleverd. Maar ook in eigen land kan men nu nog werkstukken van 4 STAATS S l»Ü O KWK<;K UJN K SECTIE I -w •»-"T"7- Pantserdekschip Friesland bij Fijenoord gebouwd, op proeftocht na het inbouwen van nieuwe ketels

Wilton Fijenoord Nieuws | 1973 | | pagina 5