I 15 Vorming en opleiding Bezoek scholieren aan WF-brandweer REGELS gelden in elk beroep Regels zijn nodig voor de veiligheid van uzelf en van de i anderen gen aan boord van schepen. Maar dit stukje staat deze keer niet in de belangstelling van materiële aard, het be nadert de veiligheid niet van de technische, maar van de mentale, de menselijke kant. En dat is niet voor niets. Uit statistieken blijkt dat 80% van de ongevallen het gevolg zijn van menselijke fouten en tekortkomingen. Van de overige 20% liggen de oorzaken meestal in het technische falen. Maar juist de technische kant van de veiligheid is in veel gevallen wel gedekt. Er zijn voorschriften, hand leidingen, geboden en verbo den, en controles om na te gaan of die allemaal goed worden nageleefd. Als het merendeel van de ongevallen echter veroorzaakt wordt door het falen van menselijk denken en handelen, moeten we daar dus vooral aandacht aan besteden en pogen er verbeteringen in te brengen. Vakmensen passen de voor schriften toe Een belangrijke verbetering zou al bereikt zijn als ieder een die is belast met een gevaarlijke of verantwoorde lijkheid vereisende taak, zich de voorschriften en instruc ties, die voor zijn taak zijn vastgesteld, eigen zou ma ken. En ze ook zou opvol gen. Voor de echte vakmen sen spreekt dit vanzelf. Een vakman onderscheidt zich immers juist daardoor van de handige, geoefende amateur. Daarom wordt wel eens ge zegd: een vak kennen is de voorschriften kennen. Som mige machines lijken gemak kelijk te bedienen. Ook bij voorbeeld het leggen van een leiding voor gas, water of electriciteit lijkt niet zo moei lijk. Maar toch mogen deze werkzaamheden alleen ge daan worden door vakmen sen, die de voorschriften kennen en zich eraan hou den. Ook voor eenvoudiger taken, voor werk dat minder scho ling vereist, gelden regels en voorschriften. Het is de taak van de baas de mensen uit zijn ploeg, die dat werk moeten doen, goed te instrueren. Tijdens de instructie wordt de nieuweling ook op de hoogte gesteld van de veilig heidsaspecten van zijn taak. In een goede werkinstructie is de zorg voor de veiligheid ingebouwd als een vanzelf sprekende zaak, een normaal onderdeel van het dagelijks werk. Overigens behoort het even vanzelfsprekend te zijn, dat zowel bazen als bedrijfslei ding voortdurend zélf een goed voorbeeld geven van veilig gedrag, dat wil in dit geval zeggen: zich aan de voorschriften houden. Eerst dan is de basis gelegd voor een succesvol veiligheidsbe leid. "Veiligheid op het bedrijf, is zekerheid voor het gezin" A.P. Enige leerlingen van de Prin ses Juliana-school te Vlaar- dingen brachten een bezoek aan Wilton-Fijenoord op woensdagmorgen 6 februari en schreven dit verslag in hun schoolkrant: We zaten in de klas bij me neer van Ree, want onze eigen meester was ziek. Op eens ging de deur open en daar kwam meester van Vee- len binnen. Hij vroeg of Jeanette Was- sink, Hélène van der Sloot, Derko Drukker en Chris de Ruiter even mochten komen. Wij gingen dus met meester van Veelen mee, en zagen een vreemde meneer. Hij stelde zich voor als meneer Valk, afd. Beveiliging. Wij gingen met hem in zijn auto en reden naar Wilton- Fijenoord. Daar werden we heel vriendelijk ontvangen. We kregen een flesje Cassis en een Mars. Daarna gingen wij met mijnheer Valk een eindje rijden, waar naar toe wisten we niet. Opeens zagen we hele grote schepen liggen en heel veel hijskranen waren er ook. We gingen een deur binnen waar boven stond: AMBU LANCE - UITRIT VRIJHOU DEN, en op de andere deur stond: BRANDWEER UITRIT VRIJHOUDEN. Er was een meneer die be velvoerder van de brand weermannen was. Hij heette meneer Veerbeek.Hij nam ons mee naar de garage waar de ambulance stond en er wa ren ook pompen en slangen die ze gebruiken bij het blus sen. We mochten een heel klein stukje in een brand weerwagen meerijden. Daarna mochten we door de walki-talki praten, dat is een apparaatje zonder draad, waarmee je met elkaar kan praten op de verste afstan den. Terwijl meneer Veerbeek ons alles vertelde van de ambu lance, ging er een brand weerman in de ambulance, drukte op een knopje en toen ging de sirene loeien. Wat was dat een hard geluid. Meneer Veerbeek liet ons brandweerpoppetjes zien en mini brandslangen en alles in het klein, zoals het in werke lijkheid gebruikt wordt bij het blussen. We vroegen aan meneer Veer beek hoeveel branden er ge weest zijn in 1973, hij zei toen: "150 keer zijn we uit geweest met de ambulance en 92 keer met de brandweer en in 1974 tot nu toe 19 keer". Toen het kwart voor 12 was, zei meneer Valk: "Nu rijden we nog even over de werf en dan breng ik jullie weer naar school". Toen we over de werf reden zagen we een heel erg groot schip, we gingen uit de auto om het schip goed te bekij ken. Wat was dat een diepte! Er waren mannen beneden aan het schip en als je naar die mannen keek waren het net kabouters. Het was een hele fijne mor gen bij Wilton-Fijenoord. Hélène van der Sloot Jeanette Wassink Chris de Ruiter Derko Drukker Uit klas 4

Wilton Fijenoord Nieuws | 1974 | | pagina 17