VAKOPLEIDING Inschrijving nieuwe leerlingen BEDRIJFSSCHOOL WILTON-FIJENOORD Alle vakopleidingen worden BEMETEL of V.E.V. gediplomeerd WILTON-FIJENOORD 17 kei-ijzer en mogelijk nog wat silicium. Tenslotte is de kern van de aardbol met een doorsne de van 2500 km, vast. Het inwendige van de aar de zou temperaturen tot 4000» C kunnen hebben. Voor het ontwikkelen en het instandhouden van orga nisch leven op een planeet is een temperatuur nodig tus sen 0 en 100° C, waar water als vloeistof kan bestaan. Bij lagere temperaturen zouden de voor het leven essentiële reacties te traag verlopen, bij hogere temperaturen gaat de binding tussen koolstof en waterstof, welke de basis vormt van de levende mate rie, teloor. De aarde heeft een damp kring, een atmosfeer. De aarde wordt verwarmd door de zon. De ouderdom van de aar de wordt door geleerden ge schat op rond 5.000.000.000 (5 miljard) jaren. De aarde wordt bewoond door ca. 3.700.000.000 men selijke wezens en vele malen zoveel dierlijke wezens. Het deel van onze aardbol, dat door levende organismen bewoond wordt, het land (zo diep als de gravende dieren daarin doordringen) het water (in de oceanen tot zeer grote diepten) en de lucht, voor wat betreft de onderste la gen van de atmosfeer, vor men tezamen de zogenaam de biosfeer. Zodra wij het evenwicht in die biosfeer verstoren, tasten wij de bestaansmogelijkheid van het leven aan. De laatste tientallen jaren te ren wij snel de voorraden in, welke de natuur voor ons in de provisiekast heeft opge slagen en wij stellen er niets voor in de plaats. Wij maken het op vele plaat sen onmogelijk, dat de na tuur de schade, welke wij aanbrengen, weer herstelt. Wij geven de natuur niet de gelegenheid te regenereren. Als wij de balans opmaken, komen wij tot de volgende vaststellingen: Water Van al het water op aarde is minder dan 1% zoet water, ijs en sneeuw niet meegere kend. De mensen gebruiken zoveel van deze kostbare stof, dat vele naties daardoor reeds ernstige moeilijkheden ondervinden. Levende natuur Momenteel lopen 922 dier soorten gevaar uitgeroeid te worden, voornamelijk ten ge volge van het verdwijnen van hun woonplaatsen door bull dozers en betonmolens, maar ook door ongebreidelde jacht. Sommigen beweren, dat dit een klein offer is, dat betaald moet worden voor de "voor uitgang". Maar zou op de lange duur de mens zelf niet de grote verliezer zijn? Land De hoeveelheid bouwland is niet in overeenstemming met de grote vraag. Zelfs, indien de voedselproduktie in de volgende 30 jaren wordt ver dubbeld, zal de halve mens heid nog honger kennen. Waarom? Omdat er over 30 jaar tweemaal zoveel mensen gevoed moeten worden door de enorme bevolkingsexplo sie. Delfstoffen Hoewel onze aarde rijk be giftigd is met mineralen, is er geen reden tot voldoening. Het menselijk streven naar een hogere levensstandaard, tezamen met een versnelde toeneming van de bevolking, betekent een spoedig te ver wachten opgeraken van be paalde, niet meer te vervan gen hulpbronnen. Lucht De natuur vervuilt de lucht, maar reinigt de lucht ook. Maar, luchtverontreiniging door menselijke activiteiten, welke niet meer door natuur lijke processen kan worden opgeheven, neemt hand over hand toe met de groeiende industrialisatie. Resultaat: toenemende aantasting van gezondheid en eigendom. Bevolking Een zwakke biosfeer, want de aarde heeft eindige hulp bronnen. Belangrijke vraag: Hoeveel mensen met welke levens standaard kunnen er op aar de leven? Admiraal de Ruyterstraat 14 - Schiedam Tel. 269200, toestel 3491 (op werkdagen van 9.00-16.00 uur) of 3072 voor de cursus, die medio augustus aanvangt, voor de bekende vakrichtingen: Tijdens de opleiding wordt salaris betaald op basis van de metaal-C.A.O. Toelating: Tweejarige opleidingen: Diploma L.T.S. Driejarige opleidingen: Diploma L.A.V.O. en L.E.A.O. of enkele jaren M.A.V.O. De nieuwe leerlingen moeten op 1 september a.s. tenminste 15 jaar oud zijn. (RSV Rijn-Schelde-Verolme)

Wilton Fijenoord Nieuws | 1974 | | pagina 19