De Volksrepubliek China en de R.S.V.-tentoonstellingsdeelname in haar hoofdstad Peking (deel 3) Nieuws van de partners ESDI 3NÊ door J. B. van Aken. Om over alle bezienswaardig heden van Peking te praten is een ondoenlijke zaak die uren in beslag zou nemen. Wij moeten dus in het bestek van deze verhalenserie ons beperken tot het schrijven van korte impressies. Op deze dag die wij voor ons zelf zouden benutten hebben wij verschillende oud-Chi- nese paleizen en schatten van grote waarde kunnen be kijken. Zo ook op de zonda gen die volgden en die wij volgens het werkrooster vrij I mochten nemen zijn wij tot ongeveer 60 km buiten Pe king geweest. Ofschoon het onmogelijk is China in zijn geheel te begrijpen als men de hoofdstad Peking kent, zo is het onmogelijk het China van vandaag te begrijpen als men de zeer oude stad niet kent. Dit is ook vaak het ge val met steden als Londen, Parijs of Moskou. De heer Weekhout en ik had den daarom besloten een gids/tolk mee te nemen. Dit bleek een alleraardigste ca. 24-jarige employé te zijn van het ministerie van buitenland se zaken die met zijn zware accent toch wel goed te vol gen was. Het wandelen in deze uitge strekte unieke stad met haar 8 miljoen inwoners die leven cn werken op 1600 km2 op pervlakte is een bekoring op zichzelf. Zoals reeds verteld, hadden wij de weergoden met ons en onder een stra lende blauwe lucht bij ca. 8° C boven nul werden wij met onze vriendelijke gids per taxi op het immens grote Tian- Am-Men plein, gelegen vóór de Poort der Hemelse Vrede, afgezet. Deze overbekende Poort is in feite de ingang van de zogenaamde verbo den stad, het oude keizerlijke paleis. Dit plein als zodanig bestond nog niet ten tijde van het kei zerrijk, omdat de ruimte toen in beslag was genomen door regeringsgebouwen. Dit plein, waar het altijd een drukte van belang is. speelt een bij zonder grote rol in de harten van het Chinese volk. Het was hier dat op die gedenk waardige 1 october 1949 de Chinese leider en voorzitter Mao-Tse-Tung na een jaren lange strijd in aanwezigheid van duizenden Chinezen de rode vlag met 5 gele sterren hees en het ontstaan van de volksrepubliek China afkon digde. Elke dag opnieuw ko men duizenden Chinese be zoekers naar deze histo rische plaats, een nationaal monument, met als scherpe tegenstelling het nu roodge verfde keizerlijke paleis uit het feodale tijdperk. Op dit plein bevindt zich ook de gro te zaal van het volk (ca. 10.000 zitplaatsen) en het mo nument voor de gevallen hel den van het volk. In de ogen van de Chinezen bepaald geen relikwieën maar insti tuten voor levendig onderwijs en waar de jonge generatie Chinezen geestelijke kracht opdoen voor de nationale plichten die hun bij de op bouw van het land zo dier baar zijn. Verder vinden elk jaar op nieuw op 1 mei en 1 october op dit plein grote militaire parades plaats onder een zee van vlaggen. Wandelend over dit plein, waar je je erg nietig voelt, ontmoet je dan het Chinese volk. Gesprekken kun je niet voeren maar als je de moe ders beduidt dat je de kleine kinderen wilt fotograferen, wat zij kennelijk als een gro te eer zien, dan komt die stra lende glimlach met dichtge-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1974 | | pagina 13