12 knepen ogen je tegemoet. Een hartelijke lach waar een zekere tevredenheid vanuit gaat. En och, een taal heb je dan niet meer nodig. Na het nemen van de foto komt de peuter al waggelend „ver pakt" in warme kleren als een tonnetje op je toerollen en geeft je een kleine gele hand. Een subtiel gevoel komt dan over je als je de kleine op je hurken zittend bedankt. "Tse-tse" in het Chinees. De Chinees is van nature erg nieuwsgierig, dat hebben we niet alleen in de RSV-stand ervaren, maar ook bij ons verschijnen in het openbaar, waar we ook maar gingen trokken we, mede door onze kleding, camera's en witte gezichten, veel bekijks. Zo erg soms, dat onze gids vriendelijk doch dringend moest verzoeken ons enige ruimte te geven. De brede avenue oversteken naar de Poort van de Hemel se vrede is een gevaarlijke onderneming, opnieuw claxo- nerende taxi's, trolleybussen en autobussen, volgeladen met mensen, naar elkaar schreeuwende Chinezen en daar tussen door twee als hazen heen en weer schie tende R.S.V.'ers. Ja, toch wel een sfeer waarvan iets uit gaat. En dan word je gecon fronteerd met die poort, eigenlijk eerst met een witte, uit marmer gebeeldhouwde brug, voorzien van draken. Als jaren geleden de Keizer zich naar de Hemelse tempel in het zuiden van Peking be gaf, passeerde hij deze poort met veel vertoon. Dan offerde hij hier bij deze poort, ge bouwd in 1650, nu een volks symbool, en stille getuige van grote veranderingen bin nen China en daarbuiten. De verboden stad, zo ge noemd omdat in die keizer lijke tijd het kijken er naar door het volk bijna de dood straf kon betekenen. Het was in 1912 dat deze zeer oude gebouwen voor het publiek werden opengesteld. De bouw van deze onnoeme lijk grote paleizen en tempels duurde van 1407 tot 1420, waarbij 200.000 arbeiders wa ren betrokken. Om alles in goede staat te houden heeft de Chinese regering een spe ciaal departement opgericht, dat nauwlettend toeziet op het onderhoud. Op de plei nen die voor de tempels zijn aangelegd en in de grote donkere tempels zelf moch ten wij kostbaarheden van grote waarde in jade, goud, zilver en brons, zoals kraan vogels, draken en leeuwen aanschouwen. Diep onder de indruk van al dit schoons be zochten wij de „schatka mers" van de keizers uit ver schillende dynastiën waar zij met hun vele vrouwen ver bleven. Niet alleen de Chinezen die met hun families van ver uit de omtrek een dagje Peking doen, doch ook wij Nederlan ders kijken onze ogen uit. Al les gaat rustig en gediscipli neerd. ledereen fotografeert. Telkens opnieuw moeten moeder en kinderen poseren voor de prachtige beeld houwwerken en de met goud beslag bewerkte grote wie rookpotten die voor de tem pels staan. Onnoemelijk veel artistieke uren moeten hier aan zijn besteed. En dan plotseling de tempel

Wilton Fijenoord Nieuws | 1974 | | pagina 14