13 waar de Keizerstroon staat in bladgoud uitgevoerd met aan weerszijden in jade uitge voerd pauwachtige symbo lische vogels, rustbanken en prachtig bewerkte stoelen. Het doet barok-achtig aan, maar het is echt. Een decor als uit een monsterproductie van Cecil B. de Mill. Onbe schrijfelijk En als je dan over decors spreekt dan moet ik heel even afdwalen naar enkele theaters die wij tijdens ons verblijf bezochten en waar o.a. een uitvoering van het zogenaamde Rode Vrouwen ballet plaatsvond, een ballet waarin men duidelijk de scherpe tegenstellingen tus sen het China van toen en van nu naar voren laat ko men, super professioneel ge danst in kunststukken van decors, geraffineerd vervaar digd met een sublieme be lichtingstechniek bewerkt. De muziek fantastisch gearran geerd uit stukken van Von Beethoven, Bizet met daarbij dat typisch Chinese muziek- tintje uit de Chinese muziek instrumenten. Een andere mogelijkheid was het bijwonen van een voor stelling van het Poppenspel, waarbij de decors zelfs nog mooier zijn vervaardigd. Alhoewel wij ijsblokken van voeten hadden en bovendien ijskoude limonade kregen ge serveerd in de pauze, had het geheel een bijzondere kunstzinnige warmte, een voorstelling waarbij je die koude voeten op de koop toe neemt. Laat ik u terugvoeren naar Peking, want we waren nog steeds aan het wandelen. Vanuit het Keizerlijke Paleis of Verboden Stad naar het Keizerlijke zomerpaleis of I- Lo park (park van het volk) een gebied begrensd door een romantisch meer, waar op de Chinezen met een roei bootje rustige filosofische uren doorbrengen. Een ge bied waar je zou kunnen ver dwalen met steile stenen trappen die naar de keizer lijke lustverblijven voeren, vanwaar uit je een prachtig uitzicht hebt over het geheel. Langs het meer loopt "De Lange Gang" die de verschil lende gebouwen met elkaar verbindt. Van deze 800 me ter lange, prachtig bewerkte en beschilderde, gang wordt gezegd dat de eerste woor den van liefde aan het begin worden uitgesproken en de huwelijksdatum wordt vast gesteld aan het einde van deze gang. In dit park ligt ook de „To ren van de vele schatten". Dagen later hebben wij de bekende grote Chinese muur bezichtigd, een bouwwerk dat ca. 40 km buiten Peking begint en waar je werkelijk "U" tegen zegt. Een tijdloos symbool van China's oude geschiedenis, waarvan de bouw 2500 jaar geleden be gon. Ongeveer 4000 km lang, ge bouwd door een sterk berg achtig en grillig gebied, waar bij gedurende de bouwjaren vele duizenden Chinezen in bittere kou en gloeiende hitte 't leven hebben gelaten. Ge bouwd in bergen en dalen was het daar ook tijdens ons bezoek bitter koud en er stond een vriesstorm. Som mige stukken zijn zó steil dat met deze storm lopen en ademen bijna onmogelijk was. Ook hier waren weer duizenden Chinezen aanwe zig om dit grootse bouwwerk, indertijd gebouwd om inval len van vijandige benden te voorkomen, te bezichtigen. Alleen vanuit een ruimtevaar tuig is deze lengte in zijn ge- heei waar te nemen. Wij had den echter op dat moment geen ruimtevaartuig tot onze beschikking! Wel weer de be kende ijskoude citroenlimo nade die toen niet erg wel kom was. Toch was het ge heel een bezoek meer dan waard! Niet te vergeten her inneringen! Hier mochten wij ook jonge Chinese mannen en vrouwen ontmoeten, waar van je moeilijk kunt zeggen of ze „verloofd" of „ge trouwd" zijn. Liefelijkheden, een kusje in het openbaar, handje vasthouden hebben wij tijdens ons 6-weeks ver blijf niet gezien. Winkelen in Peking is gezel lig en vele verkopers spreken aardig Engels. Moderne wa renhuizen, speciaalzaken en antiekwinkels vindt men in de voor Nederlanders bekende Wang Fu Ching straat, waar ook op zondag de zaken uit puilen van de mensen. Over al vindt men kwispedoors, potjes met deksels en stok ken, waarin men kan spu wen en dat kunnen de Chinezen, het is er heel ge woon. Ik heb eens een Chinees naar dit voor ons bepaald niet prettige gebruik en geluid ge vraagd, maar hij lachte en antwoordde: „Jullie Europe anen doen het in een zak doek, stoppen deze weg en bewaren het, wat is nu be ter". Tegen deze Chinese wijsheid kon ik niet op. Het bezoek aan een volks commune, 60 km ten noor den van Peking, deed ons qua organisatie de ogen ope nen. Deze commune met zijn 40.000 agrarische Chinezen verzorgt een gedeelte van het voedsel, de groenten, het vlees en het pluimvee voor Peking. Een gemeenschap op zichzelf waar een tractorbe stuurder de rol van lekenarts speelt. In zijn spreekkamer vindt men een compleet acapunctuur instrumentarium. Wij werden rondgeleid door enkele bewoners, boerenfa milies vragen ons binnen en tracteren ons op thee. Zij ver tellen met behulp van een tolk over hun taak binnen deze gemeenschap en in Chi na. Een fiets, een polshor loge, een draagbare radio beschouwen zij als belang rijke dingen in hun welvaart. Hier ook worden de eenden die op het zgn. "Peking Duck" menu staan vermeld, gemest. Duizenden eenden hebben wij in verschillende groeistadia gezien. Met be hulp van een voedselmachi- ne worden zij gevoerd. Een Chinees pakt ze bij hun hals,

Wilton Fijenoord Nieuws | 1974 | | pagina 15