VEILIGHEID ié ifakmanécHap! 14 Puntl: veiligheid stopt ze een slang in het strottenhoofd en pompt het voedsel er in. Kwakend en waggelend verdwijnen ze naar buiten. Overal staan kleine kinderen, sommigen met een levende mus met een touwtje aan een stok gebon den, ons toe te wuiven en toe te klappen. Daar tussen door de stem uit de geluidsinstal latie die opnieuw namen van commune bewoners uit spreekt die een extra hoge productie hebben geleverd. In deze agrarische sector werken ook kantoormensen, directeuren, ingenieurs enz. die door het systeem 1 x per jaar voor enige tijd op het land moeten werken, een unieke vermageringskuur voor rondbuikige bureau mensen, dachten wij zo. Als de bus weer vertrekt rij den we opnieuw door een haag van lachende, wuiven de en handklappende bewo ners en door ordentelijk aan gelegde akkers. De volgende dagen zijn we weer hard aan het werk ge gaan met de opbouw van de compressor. Daarbij werden wij steeds geconfronteerd met de Chinese vindingrijk heid op het gebied van tillen, stouwen en transporteren. We hebben ons hart wel eens vastgehouden, maar niets was te veel. Het duurde soms lang, maar het kwam voor elkaar. Dagen later arriveer den ook de andere RSV'ers om o.a. technische lezingen te houden die overigens bij zonder veel succes hebben gehad en waarbij goede con tacten zijn gelegd. Ook onze minister van Economische Zaken, de heer drs. R. Lub bers, heeft onze stand be zocht in aanwezigheid van Chinese hoogwaardigheids bekleders. Dit is dan het grote China. Een fascinerend land. Een land, groot geworden in de laatste 20 jaar door de totale inzet van haar miljoenen be volking. Een land dat con tinue en intensief bezig is zichzelf te ontwikkelen met behulp van know-how uit het westen. China, het land van de generatie van nu of zoals haar grote leider Mao Tse Tung het in een van zijn op geschreven gedachten zegt: „Jeugd van China, vol van vitaliteit en in de bloei van het leven, zoals de zon om acht of negen uur in de mor gen. China behoort toe aan jullie. De wereld kijkt naar jullie". Wij Nederlanders hebben er ook naar gekeken, te kort, maar voldoende om te besef fen dat China een grote rol speelt en nog gaat spelen binnen ons wereldgebeuren en in alle facetten daarvan. Ondanks de vele waarschu wingen en adviezen blijkt tel kens weer, dat velen hier geen of onvoldoende reke ning mee houden of er ge woon niet bij nadenken wan neer zij bepaalde werkzaam heden verrichten, waarvoor een aantal vuistregels en het opvolgen hiervan van het grootste belang zijn. Uit de ongevalsmeldingen blijkt dat o.a. bij tillen en dragen, het maken van sta pels en het kiezen van het juiste type ladder of de ma nier waarop geplaatst, nog al eens aanleiding zijn tot on gevallen. Daarom hieronder bladzijde 20 en 21 uit de Bedrijfszak- agenda 1974, aan ieder lid van ons personeel uitgereikt. Tillen en dragen - beoordeel een last voor deze op te tillen op: ge wicht (is hulp nodig), vorm, aangrijpingspunten; let op scherpe randen, splinters (zijn handschoenen nodig), zwaartepunt (kan inhoud verschuiven); - zorg dat de vloer vrij is van voorwerpen zodat strui kelen niet mogelijk is; - hurk dicht bij de last neer, houd de rug zo recht en verticaal mogelijk; - til, door de benen te strek ken; kom recht overeind; - verdraai nooit uw rug ter wijl u tilt; - let op knelpunten voor han den en vingers; - laat bij het tillen en dragen van een last door twee of meer personen één man de signalen geven; - plaats een voorwerp bij het neerzetten 'stabiel' (kantel- rol- en valvrij). Stapelen - zorg voor een voldoende sterke, stabiele en goed verankerde ondergrond, stelling e.d.; - bouw stapels 'te lood', leg lagen zo mogelijk 'in ver band', gebruik bij rollend materiaal stophout; stapel niet hoger dan wat toelaatbaar is voor het soort goederen en de sterkte van de verpakking; bij hoge stapels (b.v. bo ven 4 m) moeten de lagen naar boven toe trapsgewijs worden 'ingebouwd' (pira mide vorm); houd lange en scherpe materialeneinden binnen het stapelprofiel; materialen van een 'liggen de' stapel dient men uit sluitend van bovenaf uit te nemen. Na het tillen Uw voeten zó plaatsen, datUgoed in e&Muht staat... en een voet in de richting waarin U zich gaat bewegen. Ladders - kies een ladder (of trap) van het juiste type, die lang (hoog) genoeg is voor het werk; - controleer vóór gebruik de ladder op deugdelijkheid; gebreken direct verhelpen of melden; - plaats een ladder (of trap) op een stevige ondergrond en onder een hellingshoek van 70°—75°; - voorkom opzij vallen door: a. het bovenste ladderein de te bevestigen - b.v. met een touw - of de bomen te tuien; b. een ladder te gebruiken met een 'dwarssteun' aan de laddervoet of de ladder te laten vasthou den. VEILIGHEID maak er een gewoonte van A.P.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1974 | | pagina 16