Wij en het milieu - water 15 Huidige toestand: slecht. Toekomstbeeld: Onzeker. We zijn reeds bezig de on dergrondse reserves aan te spreken. De vervuiling neemt toe. De mens moet leren, dat het een kwestie is van zelfbehoud om wa ter te zuiveren en zuiver te houden. 's Mensen enorme vraag, daarbij gevoegd de vervui lingsgewoonten, is een be dreiging voor de gelimiteerde watervoorraad, met dodelijke effecten op gezondheid en ook op het leven in alle wa teren. Hoewel meer dan 70% van het aardoppervlak bedekt is met water, is zoet water, in onbevroren tóestand, tame lijk zeldzaam. Minder dan 1% van al het water op aarde is zoet water. Deze relatief kleine hoeveel heid zoet water, welke con stant is en blijft, vormt met licht en voedsel de basis voor alle levende wezens en is zeer ongelijkmatig over de wereld verdeeld. Meer dan eenderde van al het zoete water is bijvoor beeld aanwezig in Canada en de Sovjet-Unie. Deze beide landen hebben een relatief lage bevolkingsdichtheid. Bij het zoeken naar een op lossing voor het watervoor zieningsprobleem moeten we vaststellen, dat de wereld vraag naar deze vitale vloei stof als een raket omhoog schiet. De industrie gebruikt nu reeds ongeveer 6000 liter water per dag om de goede ren en diensten voor slechts één persoon, levend in een geindustrialiseerd gebied, te produceren. Een huishouding neemt voor slechts 8% deel aan dit verbruik. Om in de pas te blijven met de snel toenemende vraag naar zoet water, zijn wij in toenemende mate aangewe zen op ons 'zoetwaterkapi- taal', het grondwater. In één van de afgelopen, jaren wer den er b.v. in India meer dan 78.000 nieuwe waterbronnen aangeboord. Dit helpt de groeiende Indiase bevolking aan het zo broodnodige voed sel, maar deze wijze van doen schept nieuwe proble men voor de toekomst. Meren en rivieren worden sneller vervuild dan de na tuurlijke processen ze kun nen reinigen. Chemische ver vuiling door industrieel afval water en ook door pesticiden veroorzaken een steeds gro tere vervuiling in vrijwel alle naties. Voor wat betreft de mense lijke gezondheid ondermijnen in het water voorkomende vi russen de energie en de vita liteit van bijna één op de ze ven personen, hoofdzakelijk in de ontwikkelingslanden. Slechts één van de acht fami lies, die in die landen in ste den leven, heeft de beschik king over een hygiënisch rioolsysteem. Om tegemoet te komen aan de aanzienlijke en toenemen de vraag naar goed water, is het nodig om meer water in kringloop te brengen en het na tussentijdse zuivering meerdere malen te gebrui ken. In sommige streken van Noord-Amerika wordt rivier water 50 maal gebruikt, voor dat het de zee bereikt. Het is niet verwonderlijk, dat vele rivieren, welke in zee uit monden, eigenlijk niet meer dan open riolen zijn. De daar door optredende vervuiling van kustwateren en rivier mondingen, bron van 20% van de benodigde wereld- proteïnebehoefte, heeft van zelfsprekend de vangst van vis aanzienlijk terug doen gaan. De mens heeft lange tijd ge droomd van het feit, om eens in staat te zullen zijn, zeewa ter te ontzilten en voor ge bruik geschikt te maken. Technisch is dat mogelijk en de kosten zijn in 20 jaar ge daald van ongeveer 3,per kubieke meter tot ƒ1,per kubieke meter. Helaas is de laatste prijs nog ongeveer 10 maal te duur voor gewoon algemeen gebruik. Om tegemoet te komen aan de heersende en de te ver wachten waterproblemen zouden op z'n minst de vol gende principiële maatrege len genomen dienen te wor den: waarschuwingssystemen installeren, welke in een vroeg stadium milieuge vaar signaleren en de plaats, waar dit gevaar bestaat, localiseren; verbetering van planning op het gebied van water toevoer en watergebruik; intensief onderzoek op gebied van waterontwik keling en milieuhygiëne starten. Indien de bovenomschreven stappen ondernomen zouden worden op wereldniveau, zou een verbetering in de toe stand en in de toekomstige mogelijkheden zeker bereikt kunnen worden. De mensen, met lichamen, welke voor 70% uit water be staan, kunnen slechts door eigen toedoen en inspanning oplossingen vinden voor de waterhuishouding in het al gemeen. Ons kikkerlandje, ogenschijn lijk rijk voorzien van water, komt ook reeds in het ge drang met zijn waterhuishou ding. U kijkt er misschien van op, maar het is beslist waar. Enige cijfers: De totale oppervlakte van ons land bedraagt ruim 40.000 km2. Het gezamenlijke oppervlak van de open wate ren binnen Nederland is re latief groot met een waarde van 3240 km2. De totale zoet watermassa is, als gevolg van de geringe diepte van deze wateren (gemiddeld 1 a 2 m), zeer beperkt en slechts ca. 5 miljard kubieke meter 5 km3). Deze watervoorraad staat voortdurend bloot aan NEERSLAG NEERSLAG VERDAMPING 1§2 260 OVER LAND VANUIT ZEE DOOR DE WIND 100 VERDAMPING AFLOOP 100 DE HYDROLOGISCHE KRINGLOOP (in kubieke kilometers per dag) 1. De beperkte watertoevoer naar het land is onderdeel van een constante kringloop. De oceanen vormen het belangrijkste reservoir voor het water op aarde. Hoewel dit water zonder onderbreking in een kringloop gebracht wordt, stelt de beperkte hoeveelheid zoet water grenzen aan het aantal mensen, dat de aarde kan herber gen. Om een catastrofe in de toekomst te voor komen, wordt de mens uitgedaagd een doelmati ger gebruik te maken van 100 kubieke kilo meter water, welke dagelijks naar de oceanen terugloopt. De vervuiling moet zodanig worden beperkt en verminderd, dat hetzelfde water vele malen kan worden gebruikt, alvorens het naar de oceanen terugloopt.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1974 | | pagina 17