5 scheepsreparatie en verbete ring van de positie en werk gelegenheid in de scheeps bouw. Tevens zal aandacht worden besteed aan de mogelijkhe den om de specialistische, hoogwaardige vakkennis, die bij de werknemers aanwezig is, zo goed mogelijk te ge bruiken voor nieuwe markten en produkten. Onderzoek naar nieuwe aktiviteiten zal, op alle terreinen die aan sluiten bij de deskundighe den binnen RSV, intensief worden aangepakt. Daarbij kan onder meer worden ge dacht aan materieel voor het opsporen en winnen van olie en gas op zee en gespeciali seerde schepen voor het transport van energie, waar onder produkttankers. De gestegen olieprijzen en de moeilijkheden in de olie voorziening houden welis waar een aantal onzekerhe den in voor de toekomst, maar geven dus ook een krachtige stimulans voor de ontwikkeling van bepaalde aktiviteiten. Dat geldt ook voor de ontwikkeling van de kernenergie, waarmee RSV zich de laatste jaren in sterke mate heeft bezig gehouden. Voor de herstrukturering van de bedrijven in het Nieuwe Waterweggebied om, in over eenstemming met het rapport Winsemius, te komen tot een verbetering, dan wel alterna tieven evalueren van een aantal struktureel verliesge vende aktiviteiten, zijn de no dige studies verricht. Een diskussienota over de pro blematiek is opgesteld. In het overleg daarover tus sen de raad van bestuur en de centrale ondernemings raad is al uitgesproken dat het streven er op gericht is de herstrukturering zonder ontslagen te laten plaatsvin den. Daarbij wordt in het ver slag dan tevens verwezen naar enkele passages uit het rapport Winsemius, waarin o.a. wordt gezegd dat geen vermindering van het aantal arbeidsplaatsen is te ver wachten. Wel moet er mee gerekend worden dat het niet in alle gevallen om dezelfde arbeids plaatsen zal gaan. Er zullen overplaatsingen voorkomen die gericht kunnen zijn op een minstens gelijkwaardig funktieniveau, aldus de op merkingen in het rapport. Scheepsbouw Na het uitbreken van de olie- krisis zijn de bestellingen voor nieuwe schepen aan vankelijk sterk teruggelopen. Op het ogenblik is er echter sprake van een duidelijk her stel van de vraag naar sche pen van uiteenlopende typen en grootten. Afgezien van de vraagontwikkeling staat het overigens wel vast dat de konkurrentie in de wereld- scheepsbouw zal toenemen door uitbreiding van de bouwkapaciteit. Dat gebeurt onder meer in nieuwe scheepsbouwlanden, waar niet alleen de lonen laag zijn maar ook belang rijke steun door de overheid wordt verleend. RSV rekent er op door specialisatie en seriebouw, alsmede door ra tionalisatie van de produktie, de konkurrentiepositie te kunnen handhaven. Daarvoor is wel een krach tige integratie en herstruktu rering van een deel van de scheepsbouwkapaciteit nood zakelijk. Van belang daarbij is dat RSV in staat is op haar werven voor grote tankers zonodig op de bouw van an dere typen schepen over te schakelen. De kcmnrssie ingesteld kon- form hot rapport Winsemius, die onderzoekt op welke wijze ten aanzien van de RSV-wer- ven in Alblasserdam en Heus- den en de werf Van der Giessen-de Noord N.V. een kompletering kan worden ge vonden van de herstrukture ring van de middelgrote scheepsnieuwbouw, heeft haar studies en overleg in 1973 voortgezet. In verband met haar doelstellingen op korte en lange termijn is in de RSV-strategie een voort zetting van haar betrokken heid bij de middelgrote scheepsbouw opgenomen. Scheepsreparatie In de scheepsreparatiedivi- sie wordt op het ogenblik de mogelijkheid bekeken om over te gaan tot de bouw van een tweede dok voor VLCC's. Het grote dok in de Botlek nadert overeenkomstig de verwachtingen van vijf jaar geleden zijn optimale bezet tingsgraad. Reeds is besloten tot de bouw van een nieuwe kade voor VLCC's en uitbrei ding van de tankcleanings- installatie. Verwacht moet worden dat de reparatievraag voor sche pen van 40.000-100.000 tdw zal teruglopen. Dat komt doordat veel tankers van die grootte door de VLCC's uit het oiievervoer naar Noord west-Europa worden verdre ven. Wel bestaat de mogelijk heid dat een deel van de teruggang kan worden opge vangen door een groter aan bod van andere typen sche pen. Daarbij valt te denken aan bulkcarriers en chemica- liën-tankers. Ten behoeve van genoemde scheepstypen beschikt RVS over 5 dokken in het Waterweggebied. Voor deze dokken wordt bekeken welke gevolgen de verschui vingen in de vraag kunnen hebben. Op lange termijn zullen de scheepsreparatiebedrijven in Noordwest-Europa een toe nemende konkurrentie onder vinden van reparatiewerven in landen met lage lonen. Dat geldt ook voor RSV, maar zoals ook in het verleden wel is gebleken is het een voordeel dat de reparatie- werven in of dichtbij één der grootste industriegebieden van de wereld liggen. Ook een belangrijk voordeel is dat de RSV in staat is moei-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1974 | | pagina 7