4 Maar eerst vertelde hij al veel te weten van WF vóórdat hij in 1965 zijn ambt in Schie dam aanvaardde. Van mijn vriend in Groningen, Prof. Bouwman, mocht ik het boek lenen en lezen, dat hij over WF schreef. Hij gaf daarin een historisch overzicht van dit bedrijf. Ook vertelde hij me er veel over. Hoe bijvoor beeld zo'n machtig bedrijf kan groeien. In 1965 kreeg ik het boek zelf en heb het weer herlezen". Overtuiging. De burgemeester vertelde voorts over zijn afscheid ne men van verscheidene instel lingen, instituten en de ge meente. "Maar ik vind het fijn nog eenmaal na die offi ciële gebeurtenissen hier bij WF te zijn en ook om te zeg gen, waarom ik altijd zo graag die Koninklijke Onder scheidingen uitreik en vanuit welke overtuiging en levens beschouwing ik dat doe". Hij tekende haarfijn de ach tergronden, die daartoe leid den, in korte bewoordingen, maar vloeiend en duidelijk. "Ik ben in de provincie, in die moeilijke crisistijd opge groeid. Die tijd heeft zich diep in mijn ziel ingevreten. De armoede en de mensen, die naar werk snakten, daar in de provincie. Zo heb ik in mijn jeugd leren ervaren, dat werken vreugde betekent. Ik heb het mijne altijd gewaar deerd. En velen met mij, juist ook pal na de oorlog. Het verdriet mij echter oprecht, dat later veel medeburgers zijn vergeten, dat arbeid be langrijk is. Het is bepaald geen noodzakelijk kwaad". Schets. In zijn schets van de huidige situatie, tekende hij ook po sitieve signalen, die hem be reikten. "We zijn geloof ik over het dieptepunt heen. De jeugd, de goede jeugd, begint zich positief op te stel len. Denkt u maar aan uw Bedrijfsschool-jeugd tijdens de viering van het 50-jarig bestaan. Zij begint meer waardering voor arbeid te krijgen". Nog een tweede bittere er varing uit de oorlogstijd heeft zijn opstelling beïnvloed. "Het gezamelijk ondergaan van die onderdrukking, waar door de vrijheid teloor ging en de verdraagzaamheid werd aangetast. Het zoeken naar èn verdraagzaamheid èn harmonie in het leven is belangrijk. Ook in het werk bij een bedrijf, waarin men het behoud van zijn eigen karakter kan werken in har monie en in een sfeer van verdraagzaamheid. Het lijkt erop of dit steeds minder mogelijk is. Maar er komt m.i. toch een kentering ten goe de". Verstarren. Daarmee wilde de heer Roelf- sema persé niet zeggen een aanhanger te zijn van alles, dat uit het verleden stamt. "Het ligt niet in mijn lijn alles bij het oude te houden. Als er niets zou veranderen, zou het leven verstarren en ver zanden. Er zijn zaken, die móeten veranderen. Dat pro beert de jeugd ook, maar zij brengt haar ideeën vaak zo vreemd en ruw. Maar natuur lijk is de zorg voor de na tuur, het milieu belangrijk. En ook het leven in een prestige- maatschappij is niet prettig. De jeugd streeft ook naar so berheid om met het uitge spaarde geld de hele wereld aan een goede boterham te kunnen helpen. Het zijn her ontdekkingen van oude waar den". De zin van het leven is onder meer vrijheid, verdraagzaam heid en harmonie. "Ik hoop, dat de jubilarissen deze woorden in het bedrijf hoog zullen houden. Ik ben vanmorgen over het bedrijf komen wandelen en wéér ging het in me om: WF is één van de mooiste bedrijven in Nederland, nee, in de wereld. U moet dat beseffen. En., u moet dat zo houden! Door uw inzet en uw opvattingen". Hierna ging hij voor de laat ste maal over tot het uitrei ken van de Koninklijke On derscheidingen. De gedecoreerden

Wilton Fijenoord Nieuws | 1974 | | pagina 6