Berging van booreiland "C. E. Thornton" bij Oman 14 MEETCURSUS Draaien J. Pouwe Machine Bankwerken M. S. Alblas W. Ardon R. Blacquiére G. W. van Dalen R. C. Goud J. Hoogerwerf H.W.J.M. Koevermans W. H. J. de Kok M. P. van der Meis J. Poulus P. C. van Rumpt J. den Uyl In Lloyd's List van woensdag 17 juli jl. troffen wij aan een artikel over een hele pagina, waarin beschreven werd de berging van het aan de grond gelopen booreiland 'C. E. Thornton". Het sloeg bij de oversteek van de arabische zee namelijk los van de sle pers. De bijzonderheden van de stranding maar vooral van die van de onderhandelingen tussen eigenaars, assuradeu ren, bergers enzovoort zullen wij u onthouden. Het verhaal wordt eerst pakkend op het moment, waarop de eigen lijke bergingsactie gaat be ginnen. De bergers worden dan als het ware geplaagd door een reeks van tegen slagen. Wij geven het verhaal dus zon der lange inleiding en ver taald door onze afdeling cor respondentie, een en ander met toestemming van Lloyd's List. Oman Er was nagenoeg geen ber gingsuitrusting in Oman aan wezig, evenmin in de nabu rige landen. Vandaar dat werd besloten de nodige uit rusting in de USA en Enge land bij elkaar te krijgen plus het personeel dat de eigen lijke bergingsbemanning zou vormen. Het grootste uitrus tingsstuk was een 600 kW ge nerator. Deze had men nodig juist in een tijd dat er overal een tekort aan generatoren J. H. Visser M. A. Wervers L. van Wezel E. Th. C. Wiemer Een éénjarige cursus die betrek king heeft op de behandeling van en het meten met de stan- daardmeetgereedschappen. De onderwerpen zijn specifiek afgestemd op de beroepen Draaien, Frezen, Kotteren en Machinebankwerken. Het diploma Meetcursus is reeds aan de geslaagden uitgereikt di rect na afloop van het prakti sche en theoretische examen in juni 1974. was wegens de energiecrisis. De generator werd uiteinde lijk in Houston opgespoord, terwijl het personeel zo'n 17 staten doorkruisten om de overige apparatuur bij elkaar te krijgen. Intussen verzamelde Web ster's personeel ongeveer 2000 stukken gereedschap en andere uitrustingsstukken in het Verenigd Koninkrijk, die in 40 kratten werden geladen en met een speciaal charter vliegtuig naar Frankfurt ge vlogen, waar de zending uit Amerika verwacht werd. Intussen werd een ervaren bergingsploeg aangeworven en naar Frankfurt overgevlo gen. Materiaal Ongeveer 95,000 lbs ber gingsmateriaal en uitrustings stukken arriveerde half maart in Muscate met de bergings ploeg, aan boord van een speciaal verlengde DC-8. De bedoeling was dat de ber- gingsapparatuur naar Port Qaboos zou worden gebracht om aldaar in boten geladen te worden die door Webster waren gecharterd. Nog een tegenslag onder vond men toen de generator van 15 m hoogte uit het luik van het vliegtuig op het pla teau van het vliegveld viel waardoor deze onbruikbaar werd voor de bergingsopera ties. Een kraan tesamen met an dere nog grotere en zwaar dere uitrustingsstukken werd op een speciale oprit ge stuwd, die dwars over twee Thames-barges gebouwd was, was, welke zij aan zij aan el kaar vastgemaakt waren. Na het opladen voer de dubbel- barge uit Port Qaboos, ge sleept door de "Blue Fish", welke van Feronia, Parijs, ge- charteerd was. Toen volgde opnieuw een te genslag. Toen het gestrande booreiland eenmaal in zicht was, ving de "Blue Fish" een SOS sein op van een Griekse tanker, die in brand stond op ongeveer 42 mijl ten zuid oosten van hun positie. Er werd besloten dat de "Blue Fish" de tanker direct te hulp zou snellen, daar zij op dat moment klaarblijkelijk het dichtstbijzijnde schip was dat een enorme hoeveelheid ber gingsmateriaal ter beschik king had. Het bergingsteam reageerde snel. De werkboot welke op de dubbelbarge stond werd gelost en vlakbij het gestran de booreiland neergeladen, met voldoende personeel van het oorspronkelijke bergings team en de nodige uitrusting. "Blue Fish" Tegen de tijd dat het ber gingsteam op de "Blue Fish" naar hun oorspronkelijke be stemming kon terugkeren, had het weer een van die plotselinge periodieke ver anderingen ondergaan, waar door zowel dubbelbarge als werkboot in een hevige dei ning geraakten" en strandden op ongeveer 100 yards ten zuiden van het booreiland. Pogingen werden onderno men de barge onmiddellijk vlot te krijgen, doch wegens de hevige deining alsmede door de grote hoeveelheid zand die de barge was bin nengedrongen, bleek dit uit sluitend met behulp van de "Blue Fish" onmogelijk. Er werd toen door de ber gingskapitein besloten het grootste deel van het ber gingsteam aan boord van de barge te brengen om de ope raties te kunnen doen star ten. Met plaatselijke hulp lukte het dit team na dag en nacht werken een gedeelte van de uitrusting die oor spronkelijk in de barge was geladen, te bergen. Aan de andere kant werden andere uitrustingsstukken welke aan boord van de "Blue Fish" wa ren geborgen, met de groot ste moeite wegens de enorme deining naar het gestrande booreiland getran sporteerd. Herhaaldelijk kost te het leden van het bergings team de grootste moeite overeind te blijven in de zwa re golven en wanneer zij dan eenmaal de achtersteven van het booreiland genaderd wa ren, werd hun vaartuig plot seling door een onverwacht grote golf teruggeslagen, die hen aan het strand spoelde met boot en een deel van de uitrusting welke zich daarin bevond, waarbij onderweg de zware delen naar beneden zakten. Of dat nog niet genoeg was, zeifs al lukte het hen over de golfslag heen te trekken en direct aan de achterkant van de boorgleuf van het boor eiland te komen, dan bleef nog altijd het risico over la ding van de opblaasbare bo ten naar het dek van het ei land zelf, dat in de kokende golven stond, over te bren gen. In die tijd keerde de ber gingskapitein naar Engeland terug om vervanging van ver loren gegane of in onbruik geraakte uitrustingsstukken te regelen. Generator Na uitgebreide inlichtingen ingewonnen te hebben, werd een vervangende generator van 10,6 ton, 750 KVA in de V.S. opgespoord. Wegens het ontbreken van geschikte uitladingsmogelijk heden op het vliegveld Seeb te Muscate, brachten dege nen die voor het lossen van het Hercules vliegtuig zorg den, in het bijzonder het uit laden van de enorme gene rator, enkele dagen door met het bijeenzamelen van spe ciale uitrusting die voor dit doel geleend of gehuurd wa ren. Het lossen van het vlieg tuig duurde bijna een hele dag, maar de generator arri veerde samen met de andere uitrustingsstukken veilig bij de haven en werd in de "Go- wera" overgeladen die de zelfde nacht nog naar het booreiland voer. (wordt vervolgd)

Wilton Fijenoord Nieuws | 1974 | | pagina 16