FB>en VLOED ELINGENO ICIELEME DEDELINGE NOFFICIEL JltLtMtU FMFDFI INt Officiële mededelingen Marine-opdracht fregatten 4 liet hij langzamerhand aan Diny en de kinderen over. Werken was ook godsdienst. Hij kocht en verkocht. Sche pen voeren af en aan door de sluizen naar de rivier en het ging Ary zo goed, dat zelfs de gebroeders Van Rossum, handelend in veren en pennen, hem nederig kwamen vragen deelhebber in hun zaak te worden. Ze legden hem de boeken voor. Ary vroeg bedenktijd en kocht zich voor tienduizend gulden in, daarbij 25% van de winsten bedingende. Nu regelen en overleed plotse ling, vrouw en kinderen in diepe ellende achterlatend. Diny nam dapper de affaire op zich, maar Ary had altijd getracht haar af te schermen en nu werd ze plotseling ge- konfronteerd met beslis singen waarvan ze oor sprong en gevolg niet kende. Knechts, ambtenaren, beurt- vaarders, vemen, zeelui, be lastingen en schuldeisers klopten dringend aan, terwijl de schuldenaren niet be taalden. Het werd eb. De Van Ros- de Van Rossums zich niet verplicht die baten dan ook af te dragen. In 1853 moest Diny alle have en goed verkopen, en wel via makelaar Gerard Tol- mers die handelde in op dracht van Roelof Zijlmans. Diny rook bedrog, maar was niet sterk genoeg om iets te ondernemen. Nu werd het voorvoelde onheil werkelijk heid. Nu kwam op haar terug vallen wat Ary indertijd had gedaan, toen hij de kans greep bij Dirks verscheiden. Het was opnieuw eb gewor den, laag tij. De eb greep haar. Aan haar sterfbed in 1856 kwa men de overgebleven kinde ren nog een maal bij elkaar. Cornelis was bij een bakker in Rockanje gaan werken, terwijl Johan bij een scheepswerf in de buurt aan de slag was gekomen. Ze keken elkaar aan en schud den het hoofd. Er was bijna niets te verdelen. 's Avonds, in café Het Bruyne Paert op Delfshaven, kaartten ze nog even na en toen ze aan een paar borrels hadden gero ken, kwam er iemand binnen die zei dat het in Schiedam hoogtij was. Er waren veel oorlogen in Europa, en de legers hadden jenever nodig. Branderij na branderij ver scheen, en de vetmesterijen van de spoelingboeren ver rezen overal rondom de stad. Er was geld te verdienen langs de rivier; ginds even stroomafwaarts. Samen ke ken Cornelis en Johan de volgende dag in de jenever- stad rond. Ze zagen de sche pen, roken de rivier en zagen de bedrijvigheid groeien. Het was waarhet was hoogtij. Veertien dagen later had Cornelis zijn gezin opge haald en vestigde zich aan het Hoofd als zelfstandig bakker, terwijl Johan een huisje vond achter het Broersveld en bij een werf ging werken. Zo begon het geslacht Lig- haem haar bestaan in Schie dam, op een steenworp af stand van Old man Maas, in de schaduw van eb en vloed. Het bloed kruipt waar het niet kan gaan. had hij twee zaken en het tij werd nog hoger, maar op een avond thuiskomend, klaagde hij over het gure weer dat hem pijn in de borst had bezorgd. Januari 1848 lag de Kolk toe- gevroren. Schepen lagen erin te overwinteren. Ary ge loofde niet dat hij ernstig ziek was; evenmin als zijn voorouders in de polder kon hij geloven dat de dijk van zijn leven op bezwijken stond. De vloed was te hoog geworden. Hij kreeg zelfs de tijd niet meer zijn zaken te sums zagen hun kans schoon en sprongen in het ontstane gat. Ze begonnen handel te drijven in Ary's artikelen. Bovendien moesten de erven Zijlmans worden betaald. In 1850 moest Diny een zware hypotheek afsluiten om drij vende te blijven en wel ten behoeve van Roelof Zijlmans, de zoon van Dirk zaliger. Bovendien bleek dat Ary de beloofde gelden nog niet ge heel aan de van Rossums had betaald, omdat hij die wilde verrekenen met de ba ten. Op hun beurt voelden Op verzoek van de Raad van Bestuur van RIJN-SCHELDE- VEROLME Machinefabrieken en Scheepswerven N.V. ma ken wij het volgende bekend. Hedenmorgen heeft de Mari ne Voorlichtingsdienst het na volgende persbericht uitge geven.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1974 | | pagina 6