Komen tot meer voldoening en efficiency in het werk" Nog steeds kans op winnen van een reisje of t.v. 14 A. A. Potuyt: In het kader van de prijsvraag, uitgeschreven i.v.m. het 10- jarige bestaan van de Ideeënbus Nieuwe Stijl"hadden wij een gesprek met de heer A. A. Potuyt, lid van de Ideeënbus- Commissie. Hij stelde in het gesprek centraal het doel van het indienen van ideeën. Zij beogen het onderzoeken van de mogelijk heden, die leiden tot verbetering van de onderneming op elk terrein. En met de onderneming wordt dan bedoeld de erin werkende mensen, die gezamenlijk de onderneming vormen. De uitwerking van de ideeën moet dus voeren tot meer voldoening in het werk en meer efficiency, waardoor als het ware de werkmethoden meer gestroomlijnd worden. Als bekend wordt het beste idee, dat in het tijdvak 1 januari 1974 tot 31 maart 1973 is of wordt ingediend beloond met een t.v.-toestel of een reisje. De prijs wordt uitgereikt tijdens een feestelijke bijeenkomst in onder andere het bijzijn van een aantal prijswinnaars met echtgenotes. Tevens wordt ge poogd de Ideeënbus door middel van deze actie een stevige impuls te geven. 9 9 Tien jaar Ideeënbus 'Nieuwe Stijl Neemt het aantal inzendin gen van ideeën toe? Zo tegen het einde van de rit kun je stellen: Ja het loopt goed. Want na de eerste op wekking in het WF-Nieuws zijn nu twaalf ideeën inge diend. De actie heeft hierop ongetwijfeld een goede in vloed gehad. Nu kun je zeg gen: Twaalf ideeën, da's nog niet zo bar veel op een per soneelsbestand van ruim 4.000. Twaalf is dan zeker geen reden om hoera te roe pen. Maar ik vind toch dat de actie vruchten aan het af werpen is. Is het aantal een afspiegeling van wat er op de werf leeft? Dat is hetgene, dat ik me al tijd afvraag. Je kunt ervan verzekerd zijn, dat er in de praktijk ideeën hun weg vin den als een vanzelfsprekend heid. En daarmee bedoel ik, dat de mensen vaak tot een idee komen en dit zelfs in hun werk uitvoeren zonder eigenlijk te onderkennen, dat zij op dat moment met een nieuw idee te maken hebben. Daarom zou je kunnen ver onderstellen, dat er een be paalde factor zou zijn, waar mee je het aantal werkelijk ingezonden ideeën zou kun nen vermenigvuldigen om aan de juiste hoeveelheid te komen. Temeer nog omdat zich ook het verschijnsel voordoet van het wel krijgen van een idee, maar het niet durven inzenden. Die verme nigvuldigingsfactor zou je m.i. wellicht op 10 kunnen stellen. Enig idee, waarom het inzen den de laatste tijd wat stroe ver ging? Die vraag is eigenlijk nauwe lijks te beantwoorden. De oorzaak kan mogelijk ge zocht worden in de omloop tijd, waarmee ik bedoel: de tijd, die verstrijkt tussen het indienen van het idee en het bekend maken van het uit eindelijke resultaat door de Ideeënbuscommissie. Die tijd ligt gemiddeld op drie maan den. Misschien is die tijd iets op te voeren. Hoewel, aan de andere kant vragen veel in gezonden ideeën veel beoor- delingstijd, omdat in de prak tijk soms heel wat proeven moeten worden genomen om het idee op zijn kwaliteit te toetsen. Maar tussentijdse in formatie kan de inzender al tijd krijgen door even bij de Veiligheidsdienst binnen te stappen. Ook sturen wij wel eens een brief als een idee "lang loopt". Wat kan men onder idee verstaan? Dat kun je zo noemen: in de dagelijkse sleur of routine kan soms een vonkje vernuft beginnen te gloeien, dat de betrokken man inzicht geeft om iets beter en vlugger, ja handiger te doen. Het is ei genlijk het spel om de sleur op een efficiënte manier te doorbreken in het werk. Het overslaan van de vonk is dus het op weg helpen naar bij voorbeeld aanvulling of ver betering van het gereed schap of de technische ap paratuur of besparing erop. Het kan ook slaan op een verbeterd onderhoud, bespa ring van materialen, betere opstelling van de apparatuur of een betere volgorde in de werkzaamheden en voorko ming van verdubbeling er van. En niet in de laatste plaats: het verbeteren van de veiligheid voor de werkende mens. Zijn er nog bepaalde zaken onder de aandacht te bren gen na deze lange reeks van interviews? Alle WF-medewerkers moe ten zich goed bedenken, dat de Ideeënbus er is voor iedereen, leder lid van de WF-gemeenschap kan eraan deelnemen. De Ideeënbus staat voor ons allemaal open. Daarom: laat een ieder zich op zijn werk bezinnen: juist op het ogenschijnlijk eento nige werk, daarin schuilen vaak ongekende mogelijkhe den op dit gebied. En ten slotte wil ik nog opmerken, dat de Ideeënbus bijdraagt tot een goed saamhorigheids gevoel en de mogelijkheid biedt tot het beter ontplooien van de kennis in het werk.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1975 | | pagina 16