wtmimn ACHTERAF PIW mmiDs- DRAA6 HELM 2voete lOtene Qesckrm dmaq VEI LI6H El DS SCHOEN EN Wij en ons milieu - Flora en Fauna Help Panda groeien! 17 van doordrongen zijn, ande ren te overtuigen. De klacht komt nog aleens naar voren, dat wanneer men de niet gebruikers daarop wijst, men de wind van voren krijgt. Maar u kunt al zoveel tot de veiligheidszaak bijdra gen, indien u tegenover col lega's en anderen in uw om geving het goede voorbeeld geeft. Goed voorgaan doet goed volgen! Het kan niet anders, of dit moet na ver loop van tijd op verschillende mensen een gunstige uitwer king hebben. Laat u niet af schrikken wanneer u bij an deren geen resultaten van uw juiste voorbeeld ziet, niet ieder mens is gemakkelijk te overtuigen. Men denkt er niet bij na en staat er niet bij sfil, wat de gevolgen kunnen zijn van roekeloos en onnaden kend handelen. Maar als men met de gevolgen zit, ja, dan is men wel bereid om de voorschriften op te volgen en te luisteren naar die colle ga's die er voor waarschuw den. Beter van te voren denken dan achteraf piekeren! Zo is het ook op nevenstaan de afbeelding. Dus tot de ambassadeurs van de veilig heid zeggen wij: „Ga rustig door met het goede en veili ge voorbeeld. Probeer de mensen in uw omgeving er rustig op attent te maken dat veilig werken nodig is voor henzelf en anderen." Tot de onveilige werkers zeg gen wij: „Denk goed na, doe A 11 -179 252 dan uw keus, de goede keus. Kiest de kant van de veilig heid. Daar zult u nooit spijt van hebben, want dan dient u het beste uw gezins- en persoonlijke belang. Veiligheid in het bedrijf, is veiligheid voor het gezin. A. P. Dat de Bengaalse tijger straks alleen nog maar in de die rentuin te bewonderen valt. En de Hawaii-eend nog slechts op plaatjes zal voor komen. Dat zal dan wel, zeg gen we dan. Maar in Hawaii zijn we nog nooit geweest en bovendien stikken we zelf in de problemen. De Dollard baart zorgen, de Waddenzee gaat naar de knoppen, de kikker verdwijnt en op mooie zomerdagen stinkt heel Rijnmond naar kattepis. Een dergelijke houding zou je begrijpelijk kunnen noe men, maar terecht is het na tuurlijk niet. En erg veel schieten we er niet mee op. Alleen maar bezig zijn met het natuurlijk evenwicht van onze eigen „achtertuin" is zoiets als uitstel van execu tie. De natuur laat zich niet in achtertuintjes verdelen In de natuur heeft alles met alles te maken. Die laat zich niet in achtertuintjes verde len. Ze dwingt ons ertoe vér der te kijken dan onze neus lang is. Een stuk verder. Verder kijken dan je neus lang is. World Wildlife Fund probeert hieraan gestalte te geven door op internationaal niveau daadwerkelijk hulp te bieden, door zich niet alleen te be kommeren om de nachtegaal, maar ook om de miljoenen andere trekvogels die in Ita lië (en niet alleen daar) bij bosjes naar beneden worden geschoten, door niet alleen het Neusiedlerseegebied in Oostenrijk in bescherming te nemen, maar óók de Neder landse Waddenzee. World Wildlife Fund doet dit in nauwe samenwerking met de Internationale Unie voor Natuurbescherming, de Inter nationale Raad voor Vogel bescherming en de nationale instanties voor natuurbehoud (in Nederland met Natuurmo numenten). Sedert de oprichting richtte het WWF zijn activiteiten op zo'n 1100 verschillende pro jecten. Om er een paar te noemen: Behoud en bescherming van de Waddenzee in Neder land, Duitsland en Denemar ken. Behoud van andere Euro den, die onvervangbaar zijn pese moeras- en watergebie- als pleisterplaats en woonge bied voor water- en trekvo gels, in Oostenrijk en het la- gunengebied Maremma aan de westkust van Italië. Actie tegen de omvang rijke vogelslachtingen in Ita lië, Frankrijk en Spanje. Bescherming van mens apen, zoals de orang-oetan in Sumatra en op Borneo en de chimpansee en gorilla in Afrika. Bescherming van de flora en fauna van de Galapagos- eilanden in de Grote Oceaan: verblijfplaats voor o.m. reu- zenschildpadden, pelsrobben, zee- en landleguanen en veel unieke vogelsoorten. Naast deze concrete vorm van hulp verlening houdt het WWF zich ook bezig met het infor matieve en opvoedkundige aspect van natuurbescher ming. Zo heeft het Wereld Natuur Fonds in Nederland een eigen jeugdafdeling, de Rangers. Het is natuurlijk een goed ding, als gepoogd wordt de natuur in de gehele wereld met veel inzet te „restaure ren" maar als tegelijkertijd die natuur dag in dag uit ge nadeloos wordt vernield, om dat de bevolking blijft groei en, omdat produktie en con sumptie toenemen alsof er niets aan de hand is, omdat de mentaliteit niet wezenlijk verandert, blijft het WWF achter de feiten aanhobbelen. En dat is de bedoeling niet. Natuurbehoud is zelfbehoud Hebben we 't zo mooi over mentaliteitsverandering, dan draait het er toch weer op uit: geld. Vervelend, maar onvermijdelijk. De natuur is weliswaar „voor geen geld te koop", maar toch is er ver schrikkelijk veel van nodig om de schade enigszins te herstellen en een geloofwaar dig halt toe te roepen aan de vernielingen. Al het werk dat World Wild life Fund verricht, is gedoemd „lapwerk" te blijven, als ook dat geld ontbreekt. En dat geld hebben we liever vandaag dan morgen, want het lijkt wel of er haast wordt gemaakt met de natuurver- woesting. Het schijnt niet door te dringen dat natuur behoud zelfbehoud is. Wereld Natuur Fonds World Wildlife Rangers (tot 18 jaar), Postbus 399, Bus- sum.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1975 | | pagina 19