Mammoet straalbuizen besparen brandstof 6 Foto links: dubbele bodemsecties voor de bulkcarrier op de helling Foto midden: dubbele bodemsecties voor de bulkcarrier in de lasloods In de G-hal van Machine fabriek II bouwt de afdeling WF/RDM Apparatenbouw de grootste schroefstraalbuizen ter wereld. Nog een saillant punt is, dat er nooit eerder in Europa grote straalbuizen zijn gebouwd. Bij de betrokken afdeling is men zeer ingenomen met de ze wereldprimeur, hoewel men uiteraard de overige on der handen zijnde orders evenmin versmaadt. De drie schroefstraalbuizen in opdracht betekenen een belangrijke stap in de ont wikkeling van een eigen pro duct voor de apparatenbouw. De buizen worden voor bui tenlandse rekening vervaar digd. Het zijn een soort ko kers, die om de scheeps schroef worden gemonteerd om de laatste meer rende ment te geven. Zij vinden reeds veelvuldig toepassing bij de bouw van zogenaamde "supply-schepen',' die bij off shore-werkzaamheden wor den ingezet. Uniek De hier te bouwen straalbui zen zijn uniek. De inwendige diameter is 9 meter, terwijl het gewicht 70 ton bedraagt. De binnenkant wordt groten deels gefabriceerd van een speciale kwaliteit roestvrij- staal van 24 mm dik. Ook aan de constructie wor den hoge eisen gesteld. Om aan alle hiermee ver bandhoudende facetten het hoofd te kunnen bieden werd een werkgroep geformeerd. Deze onderhoudt nauwe con tacten met het Nederlands Scheepsbouwkundig Proef station te Wageningen. Daar is aan deze materie buiten gewone aandacht besteed. Besparend De toepassing van deze straalbuizen verhoogt het rendement van de schroef en werkt daarmede brandstof- besparend. Een reden, waarom er in deze tijd van steeds schaarser en duurder wordende energie een grote belangstelling be staat voor het aanbrengen van dergelijke straalbuizen op grote schepen. De bij de Apparatenbouw te bouwen straalbuizen zijn be stemd voor tankers van

Wilton Fijenoord Nieuws | 1975 | | pagina 8