Roerstevensecties in Apparatenbouw 7 3Ö0.000 ton, in aanbouw bij een werf in Denemarken. Be treffende schroefstraalbuizen dienen eind augustus opge leverd te zijn, terwijl de eer ste eind maart op de plaats van bestemming moet zijn. Bij het in de vaart komen van de eerste tanker zal al lerlei meetapparatuur op de straalbuis gemonteerd wor den, teneinde zoveel moge lijk gegevens te verzamelen omtrent het gedrag van deze giganten in de praktijk. Hierdoor kunnen de resulta ten van de beproevingen ge daan door het Scheepsbouw kundig Proefstation te Wage- ningen met de werkelijkheid worden vergeleken. Eén ding staat vast: voor dergelijke straalbuizen is een grote toekomst weggelegd. De bij deze opdracht opge dane ervaringen zullen de Apparatenbouw ten dienste staan bij verdere opdrachten. De afdeling WF/RDM Appara tenbouw werkt in de G-hal hard aan de opdracht voor buitenlandse rekening, die de vervaardiging van 8 roerste vens betreft. De eerste twee compleet met roer, roerko ning en roerpen. Zij zijn bestemd voor de 4 grootste tot nu toe te bou wen tankers in Europa. De tankers, elk van 540.000 ton, die gebouwd worden in Frankrijk, zullen ieder twee van dergelijke roerstevens krijgen. Iedere roersteven weegt zo'n 250 ton. Verder zitten er gietstukken in ver werkt, die ongeveer 30 ton per stuk wegen. Warm lassen Daarnaast worden er nog eens huidplaten toegepast van 105 mm dik. Deze platen van een speciale scheeps- bouwkwaliteit worden door middel van gasverhitting warm gelast. Als het laswerk is geschied wordt een ge deelte nog eens spannings- vrij gegloeid. Dankbaar gebruik wordt ge maakt van de eind vorig jaar in gebruik genomen nieuwe 100 tons bovenloopkraan, die bij een dergelijke schaalver groting goed van pas komt. De roeren voor deze opdracht zijn uitbesteed bij onze RSV- partner Verolme Heusden. De pennen en roerkoningen wor den echter weer hier vervaar digd. De roerkoningen met een gewicht van 63 ton wor den gereed gemaakt in de Machinefabriek op de nieuwe Skoda draaibank. Prestatie Voorts bestaat er een goe de samenwerking met de Scheepsbouw. De 1 10 te kenkamer NB maakte het ons mogelijk dit karwei aan te nemen en waardoor ook de 105 mm dikke huidplaten konden worden gebogen. Dit op zichzelf is al een prestatie. Ook de mobiele kotterploeg van de afdeling reparatie zal zijn steentje bijdragen door het kotteren van de ga ten voor de lagerbussen. De eerste roersteven zal om streeks juli verscheept wor den, terwijl de laatste in ja nuari 1977 opgeleverd dient te zijn. Ook met deze „ship's components" heeft de Appa ratenbouw een prachtig stuk werk onder handen.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1975 | | pagina 9