Nieuws van de partners Rotterdam Nuclear blijft RDM dochter 8 Tien jaar Ideeënbus "Nieuwe Stijl" Er is al veel geschreven en gezegd over het belang van de Ideeënbus. Heeft u er nog Iets aan toe te voegen? Ik zou nogmaals willen be nadrukken hoe belangrijk het is, dat er ideeën naar voren worden gebracht uit alle la gen van het bedrijf. Je moet niet vergeten, dat al dan niet ingezonden ideeën de kost prijs van ons bedrijf gemak kelijk een paar procent gun stiger kunnen maken. En scherpgesteld: een paar pro centen kunnen net het ver schil uitmaken tussen een bloeiend bedrijf en een fail liete boedel. Daarmee is dus gezegd, dat een groot aantal vrij "gewone" ideeën geza menlijk een zodanige kracht uitoefenen, dat zij een be drijfsresultaat kunnen beïn vloeden. Dit lijkt een goed verdedig bare stelling? Ja, het is een logische zaak. Laat daarom niemand den ken, dat zijn idee onbelang rijk is. Daarbij komt het pret tige psychologische ver schijnsel, dat wanneer ie mand een idee ziet aangeno men nog afgezien van het financiële voordeel van be trokkene hij als het ware een uitweg heeft gevonden voor zijn eigen inventiviteit. Het meespelen, het meedoen, een gevoel te hebben van in spraak in deze grote maat schappij heeft een positieve werking op de houding, de mentaliteit van het individu in de gemeenschap. Hij zal zich meer geaccepteerd voe len. Zoiets draagt mede bij tot het leefbaar maken van de samenleving, ook bij WF. De ideeënbus kan dus op die complexe samenleving stimu lerend, werken. Daarbij is het aardig, dat de betrokken man voor wat ik bijna zijn hobby zou willen noemen, want dat is het ontwikkelen van een idee toch, zich bovendien nog financieel gehonoreerd ziet. En het bedrijf vaart er ook nog wel bij. Er hebben zich ook al buitenlanders gemeld? Het typische is, dat verhou dingsgewijs juist buitenlan ders vaak meedoen aan de ideeënbus. Als oorzaak zie ik het vullen van de vrije tijd. Veel buitenlanders zijn hier zonder hun gezinnen. Hoe komen zij hun vrije tijd door? Naar mijn inzicht zullen er velen onder hen zijn, die door hun leefsituatie 's avonds en in de week-ends meer met hun gedachten bij hun werk zijn, dan iemand die afleiding of zelfs zorgen vindt in zijn gezin of familie en noem maar op. Dit geldt uiteraard niet voor allemaal. Een mens generaliseert soms te gauw. Maar in grove trekken zou je het zo wel kunnen stellen. Speelt het taalprobleem bij het indienen een grote rol? Ik dacht het niet. Toen die lagers van de Sea-Land sche pen moesten worden gerepa reerd in dok 8 kwam één van de Spaanse medewerkers met een goed idee. Hij stelde het in het Spaans op. Op de afdeling Reparatie heeft men zijn inzending toen vertaald. Hij kreeg een prijs van vier honderd gulden herinner ik me. Hij is overigens echt niet de enige buitenlander, die een idee instuurde. Zoals ik al eerder opmerkte, zijn er velen onder hen, die met suggesties komen. Dat is er trouwens wel een bewijs van, dat de ideeënbus bekend is bij de medewerkers. En dat is een prettige wetenschap. En tot slot: de invloed van de prijsvraag? Er is geen zinnig woord over te zeggen. Wel is zeker, dat de laatste tijd meer ideeën worden ingezonden. Boven dien is die toename gekomen na het plaatsen in het WF- Nieuws van de eerste inter views in deze artikelenreeks. Maar om zonder meer een verband te leggen tussen die toename en de prijsvraag zou te ver gaan en daarom niet juist zijn. Begin 1974 maakte RSV be kend, dat overeenstemming was bereikt tussen haar werkmaatschappij RDM en cago Bridge en Iron Corn- General Electric (GE) en Chi- pany (CBI) over de stichting van een gezamenlijke maat schappij voor ontwerp, fabri cage en verkoop van nucle aire reactorvaten en daaraan verwante producten, zodra GE en CIB de goedkeuring van de bevoegde instanties zouden hebben verkregen. Vooruitlopende hierop werd Rotterdam Nuclear B.V. (RN) opgericht als 100% dochter maatschappij van RDM en werden de bestaande pro ductiefaciliteiten voor nucle aire componenten van RDM hierin ondergebracht. In de loop van 1974 hebben zich op de markt voor nucle aire centrales in Europa zo danige veranderingen voor gedaan, dat RDM, GE en CBI hebben gemeend zich te moeten beraden over de vraag of hun gezamenlijke belangen niet beter zouden zijn gediend door een andere opzet van hun samenwerking. Dit heeft er toe geleid, dat RN zal worden voortgezet als een 100% dochtermaatschap pij van RDM, die op tech nisch gebied nauw zal sa menwerken met CBI. Met GE zijn duidelijke afspra ken gemaakt over opdrach ten die in de komende jaren door GE bij RN zullen wor den geplaatst, waarbij echter moet worden aangetekend dat deze nauw samenhangen met de vraag of en wanneer de plannen van de Neder landse regering voor de bouw van drie kerncentrales in de jaren tot 1985 zullen worden gerealiseerd. RSV is er van overtuigd, dat met deze overeenkomst de op dit moment best haalbare waarborg is bereikt voor de werkgelegenheid van circa 500 werknemers die thans bij RN werkzaam zijn. Voorts kan hierdoor RSV haar acti viteiten op het gebied van de zich onvermijdelijk snel ont wikkelende markt voor kern energiecentrales voorshands voortzetten.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1975 | | pagina 10