Wij en ons milieu 11 Recreatie. Ja... maar hoe lang zal dat nog duren? Vuil Vorming en opleiding Zuid-Holland en de randstad hebben nog recreatiemoge lijkheden. De kuststrook is beslist niet één grote steen woestijn. Er is nog ongerept polderlandschap; er zijn nog prachtige eilanden. Denk eens aan de merenge bieden met hun weelde van bloemen en vogels. Hoe lang zal dit nog duren? Dat ligt vooral aan u! Het provinciale bestuur ver zet zich sterk tegen ontsie rende reclames, stinkende vuilnisbelten, rommelige au tokerkhoven. En waar het be slist onmogelijk is deze te weren, moet een in het land schap passende beplanting deze objecten omringen. Opbloei van het toerisme Het watertoerisme heeft zich de laatste jaren sterk uitge breid. Bijna nog sneller groei de het toerisme op de walle- kant. Ook de belangstelling voor het polderland neemt meer en meer toe. Overflak- kee b.v., dat vroeger winde rig en onherbergzaam werd genoemd, is de laatste tijd geliefd om wat nu "ongerep te landelijkheid" heet. Vergroting recreatiegebied De provincie Zuid-Holland steunt deze opbloei van het toerisme waar zij kan. Kilo meters lange vrij toegankelij ke oevers in de nieuwe re creatiegebieden Brielse Maas, Oude Maas en Rotte- meren zijn hiervoor ingericht. Nieuwe plassen zullen wor den gegraven bij Delft en ten noorden van Zoetermeer; de Kaag, de Reeuwijkse plas sen, Rottemeren en Brielse Maas zullen worden uitge breid. Ten zuidoosten van Leiden worden plassen zo groot als de halve Kaag uit gegraven. De Grevelingen en de Dordtse Merwelanden zul len voor recreatie worden in gericht. Ook tussen Delft en Schiedam, en rondom Den Haag komen grote recreatie gebieden. Zo scheppen ge meente, rijk en provincie ruimte voor recreatie-zoeken den. Dreigende achteruitgang Al deze inspanning zou ech ter tevergeefs zijn, als tege lijkertijd ruimte voor de wa tersport verloren zou gaan door het volgroeien van de oevers met weekendboten, steigers en caravans. En daar gaat het heen! Als het niet voorkomen wordt. Wij allen zullen de onrustba rende verontreiniging van re creatiewateren en -terreinen moeten voorkomen en be strijden. Vuil en afval mag men niet achterlaten. Als ie der slechts een beetje ach terlaat, is dat samen genoeg om van ons land een lust oord voor ratten te maken. Verontreiniging van het water leidt ook tot zuurstofgebrek en daardoor tot sterfte van vissen. Schade aan de oever Vaak worden op grote schaal door onkunde sluipende af braakprocessen in de hand gewerkt. Men ziet motorbo ten met draaiende schroef naar de afkalvende oever ge richt. In wijde omtrek van de Kaag vindt men lage dijkjes op slappe veengrond. Toch ondermijnd men deze met palen of slaat er ankers in. Het slappe veen biedt geen weerstand tegen de zuiging van motorboten, terwijl vo gelnesten, vooral van de fuut, vernield worden. Maar ook de oever zelf zakt weg in het soms smalle wa ter. Elk schip met zuiging vaart te hard, als de golf een oever kan bereiken, ook al wordt minder dan 10 km/u gevaren. In de Zuidhollandse wateren gelden veel snel heidsbeperkingen en speed boten mogen maar op enkele plaatsen gebruikt worden, en dan nog met vergunning. Wij kunnen niet volledig zijn, maar wijzen u op enkele ge varen, slopende kwalen, waar aan het landschap en de wa terkant dreigen te bezwijken. Alleen door gezamenlijke in spanning kunnen we erin sla gen deze te behouden; in ons aller belang. Wij zijn slechts beheerders van ons polder en plassenland, dat van ge slacht op geslacht in stand is gehouden. Het weerspiegelt het eeuwig durende samenspel van mens en natuur. Wij moeten ervoor waken, dat de geslachten, die na ons komen, ons zullen aanwijzen als de nalatigen, die door slecht beheer de harmonie in de natuur heb ben verstoord en het erfdeel verloren hebben laten gaan. Gebruik water en land naar hartelust; misbruik het niet! Bedrijfsschool Nieuws Uit het tweede nummer van de Bedrijfsschoolkrant „De Ruitewisser" ontlenen wij de volgende informatie. KAMPPROGRAMMA 1975 Nog slechts enkele maanden en dan starten de kampen 1975. Voordat de indeling bekend gemaakt wordt, wanneer de diverse klassen naar Hil- varenbeek gaan, wil ik aller eerst nog enkele punten met jullie bespreken. Wie de ploegleiders zullen worden is nog niet bekend, echter zal het benoemen van deze functionarissen niet lang op zich laten wachten. Dit geldt evenzeer voor de indeling van de leraren, die met jullie naar het kamp toe gaan. Eventuele verdere informa ties, omtrent de komende kampen, zullen in de volgen de schoolkranten gepubli ceerd worden. H. P. van Maanen. maandag 14 april t/m zater dag 19 april 1975 Voorbereidend Leerjaar 1A maandag 21 april t/m zater dag 26 april 1975 Voorbereidend Leerjaar 1B maandag 12 mei t/m zater dag 17 mei 1975 Voorbereidend Leerjaar 1C maandag 26 mei t/m zater dag 31 mei 1975 Scheepsmetaalbewerken 2 Lassen 2 maandag 2 juni t/m zaterdag 7 juni 1975 Machine Bankwerken 2 Elektro 2 Draaien 2 maandag 9 juni t/m zaterdag 14 juni 1975 Plaat- en Constructie werken 3 Pijpenbewerken 3 maandag 16 juni t/m zater dag 21 juni 1975 Scheepsmetaalbewerken 3 Lassen 3 Scheepsbeschieten 3 maandag 28 juli t/m zater dag 2 aug. 1975 Machine Bankwerken 3 Elektro 3

Wilton Fijenoord Nieuws | 1975 | | pagina 13