"De SPAR staat overeind" 10 Voor de uitvoering van het z.g. "upenden" (overeind zet ten) van ons bouwnummer 806, Oil Storage Spar, zijn van de afd. NB. Montage de heren Oranje en Boot naar Noorwegen geweest. Bij aankomst op de Spar op zaterdagmorgen 15 februari was men bezig de laatste hand te leggen aan de con trole van de twee hoofdin- laat-afsluiters in tank 100. Nadat deze controle was uit gevoerd en door de vertegen woordiger van de verzeke ringsmaatschappij was ge ïnspecteerd en goedgekeurd, werd de duiker te water ge stuurd om de buitenboord- flens open te zetten. Daarna werd de inlaat gecontroleerd op goede werking, waarna het mangat in de centrale koker kon worden gesloten en iedereen van de Spar worden gehaald. Op zondagmorgen 16 febru ari werd begonnen met in laten van buitenboordwater in de hoofdladingtanks en uitlaten van ballastwater uit de bovenballasttanks. Lang zaam maar zeker zag men toen het bodemgedeelte van de Spar in het water ver dwijnen. De controle op de hoeveelheid ingelaten water werd uitgevoerd op het be dieningspaneel van de af standsbediening van de in- laatkleppen. Met deze werk zaamheden werd maandag en dinsdag 17 en 18 februari doorgegaan, waarbij aan vankelijk de operatie naar aller wens verliep. Echter in de loop van dinsdagmiddag begonnen zich enige proble men af te tekenen. De grens van de toelaatbare drukver schillen tussen buiten- en binnenwaterstand benaderde angstig dicht het toelaatbare. Ook was men onzeker over de uitgelaten hoeveelheid ballastwater uit het boven gedeelte van de Spar. Op woensdag 19 februari werd de toestand dusdanig kritiek dat bij een helling van de Spar van 43° werd beslo ten het upenden te stoppen en eerst wat meer nauwkeu rige berekeningen en prog noses te maken. Dit resul teerde in het besluit om het upenden voorlopig te stop pen en enige noodzakelijke maatregelen te treffen. Deze maatregelen hielden o.a. in a. Het doorverbinden van alle ontluchtingsleidingen op het topdek. b. het door middel van lucht druk verhogen van de tegen druk op de tankwanden om daardoor de extreem hoge waterverschildrukken vanaf de binnenzijde te compen seren. Hiertoe moesten, 1e mensen op het bovendek worden ge bracht en 2e extra materialen uit Stavanger per boot wor den aangevoerd, o.a. een luchtcompressor met een capaciteit van 2200 m3 vrij aangezogen lucht per uur. Om de mensen bovenop de Spar te krijgen werd een helicopter besteld die uit Duitsland moest komen. Deze beslissingen werden alle op donderdag 20 fe bruari na veel hoofdbrekens en rekenwerk genomen en in uitvoering gebracht. Daar wegens weersomstan digheden de helicopter don derdag niet uit Duitsland kon vertrekken, was deze eerst vrijdag 21 februari in Sta vanger beschikbaar Even eens vrijdag 21 februari wer den alle benodigde materia len vanuit Stavanger aange voerd in de Erfjord en op de werkponton (een oude Noor se veerpont waarvan alle bovendekse delen waren verwijderd) geplaatst. Op zaterdagmorgen 22 febru ari te 9.30 uur werd de operatie Helicopter uitge voerd. Drie mensen van het Shell Team en drie vrijwil ligers van het werkschip „Onrust", (ex veerboot Dor- drecht-Papendrecht) van v. d. Akker uit Vlissingen, werden inclusief gereedschap en materialen binnen een uur op het bovendek, wat ±60m boven water uitstak onder een helling van 47° lag, af gezet. Werken onder deze omstandigheden is zoals u zich kunt voorstellen geen lolletje, temeer daar de tem peratuur enige graden C. onder nul was en op het dek op verschillende plaat sen ijsaanslag aanwezig was. Te 15.00 uur die middag was het werk op het dek gereed en kon de helicopter uit Stavanger worden terug besteld om de mensen van de Spar af te halen. (Vliegtijd Stavanger-Erfjord 15 minu ten). Hierna werd begonnen lucht in de hoofdladingtanks te pompen, wat gedurende de nacht van zaterdag op zondag 22-23 februari voort gang vond. De ruimte die ge vuld moest worden met lucht had een inhoud van 22000 m3 en aanvankelijk was het plan hierin 1 atm. overdruk te pompen. Bij nadere bereke ning werd echter besloten dat men bij 0,5 atm. reeds kon beginnen te trachten de waterhoeveelheden in de 6 ladingtanks te laten gelijk lopen. Hoe dit zou verlopen zou de verdere voortgang van het upenden bepalen en met belangstelling en onder hoogspanning werd op zon dagmorgen met deze opera tie begonnen. Tot opluchting van alle betrokkenen reageerden alle zaken zoals men zich had voorgesteld en ging een zucht van verlich ting op toen de Spar zich steeds verder ging oprichten en wel in een vrij vlot tempo. Toen deze operatie was ge lukt en de Spar was door gedraaid naar 70°, kon men weer beginnen waier in de storagetanks in te laten. Hiertoe moest men echter de in de tanks gepompte lucht weer kwijt. Teneinde dit te bereiken moest iemand naar boven om een afsluiter te ver wijderen en een open te draaien. Dit werd bereikt door een man met een boots- manstoel naar boven te hij sen I Nadat dit was gebeurd ging men verder met het inlaten van water in de hoofdtanks en uitlaten van ballastwater uit de boventanks.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1975 | | pagina 12