"Ideeën krijgen en uitwerken belangrijke stap tot ontplooiing van de mens" Ir B. Wilton De prijsvraag in verband met het 10-jarig bestaan "Ideeënbus Nieuwe Stijl" is gesloten. Het zal nog enige maanden duren, alvorens de ingezonden ideeën op hun waarde zijn getoetst door de Ideeënbus-Commissie. Dit om uiteraard te komen tot het aanwijzen van de uit eindelijke winnaar. Intussen hadden wij een interview met het lid der directie, de heer ir B. Wilton, over de instantie Ideeën bus, bekeken vanuit het gezichtsveld van het totale personeelsbeleid. In tegenstelling dus met de reeks hier vóór geplaatste vraaggesprekken, die kwamen uit de boezem van de eerder genoemde commissie zelf. De heer Wilton legt de klemtoon op de belangrijkheid van het krijgen van ideeën, als onderdeel van de totale ontplooiing van de mens, waarbij de Ideeënbus gezien moet worden als steuntje in de goede richting. 13 De directie heeft de prijs vraag geanimeerd: zij vindt de Ideeënbus dus een nuttige instelling? Dat is een duidelijke zaak. Zij is één van de mogelijkheden om een goed contact te be werkstelligen tussen de me dewerkers op de vloer, de fabrieksvloer, of de man met het potlood achter zijn bu reau en de bedrijfsleiding. Je zou de commissie als een soort thermometer kunnen zien, een klankbord, waaruit blijkt hoe het is gesteld met het enthousiasme van de mensen. Je kunt enigszins meten of de groep meedenkt om te komen tot verbeteren van het grote geheel: het enthousiasme van de ge meenschap komt aan de or de, ook het saamhorigheids gevoel. Het krijgen van ideeën kun je uiteraard niet leren? De staf moet steeds weer haar visie op de toekomst richten. Dat is haar taak. Bij de Ideeënbus gaat het om die ogenschijnlijk kleine dingen, die de man in zijn werk ver beteren wil. Dat is vreselijk belangrijk. Dat heeft de di rectie met de prijsvraag wil len onderstrepen. Als de mensen echt betrokken zijn bij de dagelijkse problemen in hun werk, dan moeten zij op een gegeven moment wel tot een oplossing komen. Dat zoeken ernaar willen wij sti muleren. Ik weet, dat het in geautomatiseerde bedrijven wat makkelijker ligt dan op scheepswerven. Toch blijven wij op de ingeslagen weg voortgaan. In verband met de Ideeënbus is een goede communicatie een eerste vereiste? Daarvoor is het personeels blad wel het belangrijkste medium. Niet alleen als com municatiekanaal voor de Ideeënbus, de Veiligheid, de Personeelsverenigingen en natuurlijk de Productie-afde lingen, maar toch talrijke an dere zaken. Een dergelijk blad is niet uit de locatie, het bedrijf weg te denken. Voor al het directe contact tussen redacteur en de medewer kers, alsmede de door ieder een aan het blad bestede aandacht, is van zeer veel betekenis. Dat kun je niet aan een redacteur van "buiten" overlaten. Die voelt en kent de sfeer niet, laat staan de verhoudingen in het bedrijf. Net zo min kun je het krijgen van ideeën aan mensen van buiten het bedrijf overlaten. Je moet een situatie grondig kennen, juist ook vanuit de praktijk, om te komen tot op lossingen en ideeën. Zomaar een bureau inschakelen heeft niet altijd zin. Theorie en praktijk zijn soms zeer uit eenlopende grootheden. Doel is ook het verbeteren van de productie? Het zou onzin zijn te bewe ren, dat WF een liefdadig heidsinstelling zou zijn. Het bedrijf heeft in zijn statuten het doel duidelijk omschre ven voor wat betreft het pro duceren van allerlei machi nes en installaties en meer nog de dienstverlening ten aanzien van de scheepsrepa- ratie en nieuwbouw en aller lei aanverwante zaken. Die productie te verbeteren is een goede zaak, mede ter wille van de continuïteit van het bedrijf. Maar productie en plezier in het werk dienen sa men te gaan. Daarop pogen wij ons beleid te baseren. En nu weet ik wel, dat je dat zo makkelijk achter je bureau kunt stellen, maar hoe valt dit in de praktijk uit? Is dat misschien met een voorbeeld te illustreren? Onlangs legde ik samen met onze heer Zipp een bezoek af bij een oud-medewerker van ons. Een gepensioneerde van 91 jaar.En die zegt op een gegeven ogenblik: "Het idee om dood te gaan kan ik alleen al niet verkroppen, om dat je dan uit deze machtig boeiende maatschappij weg moet". Die man heeft vroe ger met plezier gewerkt bij WF; hij had altijd geniale ideeën. En pas toen hij 71 jaar was wilde hij met pen sioen. Kijk, hij heeft met zijn ideeën zijn geest zelf wakker gehou den, ook na zijn pensione ring. Dat is belangrijk. Je leeft door je geest wakker te houden. Daarbij willen wij met de Ideeënbus aan de mensen een steun geven. Het gaat tenslotte ook om een stuk zelfontplooiing van de mens, naast het al eerder aangehaalde zakelijke be lang. Het verwezenlijkt zien van een eigen idee is in feite een belangrijk facet in het leven? Omdat dat leven zich voor een groot deel in de werk situatie afspeelt, moeten idee- en in die bedrijfssfeer een optimale kans krijgen. De medewerkers stimuleren daar mee elkaar, maar ook de lei ding en omgekeerd de lei ding de medewerkers weer. Dat moet een goede wissel werking zijn. Om die te be reiken moeten wij gebruik kunnen maken van alle ons ten dienste staande midde len. Voor de mentaliteit op de locatie is genoemde zelf ontplooiing daarom zo be langrijk, omdat mensen die wat plezier in hun werk heb ben hun omgeving weer op hun beurt gunstig kunnen be- invloeden. Het werken om den brode kan gewoon een prettige bezigheid zijn en is zeker geen slavendrijverij. Daarbij speelt de veiligheid vanzelfsprekend ook een rbl? Men moet dat m.i. zo zien: bij het komen tot een idee speelt zich een proces af. Bewust of onbewust zet be trokken man zijn handelingen op een rijtje. Hij analyseert zijn werkzaamheden als het ware en probeert een en an der beter, vaak eenvoudiger te doen. In dat proces krijgt automatisch de veiligheid een plaats, omdat niemand bij het zoeken naar vereenvoudiging of verbetering van het stand punt uitgaat: het moet onvei liger. De man geeft zich ge woon rekenschap van wat doe ik en hoe doe ik het. Hij bekijkt zijn handelingen zelf kritisch. Overigens kan men pas tot kritiek op bepaalde situaties komen, wanneer men tot zelfkritiek in staat is. Dan pas is kritiek een uiting van geestelijke rijpheid. Maar dit slechts terzijde opge merkt.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1975 | | pagina 15