Mens centraal in de productiefactor arbeid 6 De heren Zipp en Keetbaas feliciteren de jubilarissen steeds meer waardering gaan krijgen voor het leven thuis. En daar thuis groeit dan de tekst voor je toespraak. Een vroegere collega sprak bij deze gelegenheden de da mes toe. Ik begreep er eerst niets van. Nu wel. En ik heb al gezegd waarom". Hierna hield de heer Wilton de persoonlijke toespraken tot de afzonderlijke jubilaris sen. Expeditie Als eerste sprak hij toe de chef Expeditie, die liefst 50 dienstjaren op zijn naam bracht. Hij bracht de crisis tijd ter sprake, waarin de toenmalige directie zelfs een brief schreef aan Wilton-Fije- noord medewerkers met als onderwerp een mogelijke be drijfssluiting. "De problemen zijn eigenlijk dezelfde geble ven, al betreft het nu niet ons bedrijf". Duidelijk bracht de heer Wilton het gepresteerde onder bewoordingen, waarbij als anecdote het smokkelen van stof voor het WF-vaandel door de douane heen. Daarnaast was hij weer ver heugd over de houding van een afdelingsbaas. "U houdt niet van uiterlijk vertoon. U denkt altijd: als het werk maar loopt!" Een projectbaas uit de Nieuw bouw hoorde een korte schets uit zijn levensloop. "Vroeger konden we geen jongens als postlopers krij gen. ledereen die toen bij WF kwam werd eerst een tijdje postloper. Daarna ging u naar de Bedrijfsschool om het fit- tersvak te leren". De heer Wilton stond ook stil bij de automatisering in het bedrijf bij het toespreken van een machinale brander. "U staat nu aan de Telerex, secuur werk, dat om uitkijken vraagt. U is nogal tevreden over deze apparatuur heb ik gehoord". Inkoop De chef van de Inkoop Alge mene Werktuigbouw noemde hij een fusieslachtoffer. "Van de fusie tussen Wilton en Fijenoord wel te verstaan!" Hij memoreerde de distribu tie in de oorlogsjaren. Een bankwerker toonde dui delijk plezier in zijn werk. "Dat is van veel belang. Trouwens", zo grapte de heer Wilton, "er zijn twee beroepen zonder welke wij niet kunnen: begrafenison dernemers en bankwerkers.." Een bankwerker had vroeger bij de afdeling geschut ge werkt. "Een goede afdeling; die van die ploffers Ook een andere bankwerker ver vulde zijn taak altijd met ple zier. "Ik kom u vaak tegen aan boord van de nieuw- bouwschepen". Begrip toon-- de hij voor iemand die tij dens zijn verblijf bij WF was overgeschakeld naar het be roep van computeroperator. Het begrip "vandaag ge vraagd, gisteren klaar", dat veelal in de afdeling Repara tie wordt gehanteerd, kwam aan de orde bij het toespre ken van een bankwerker uit genoemde afdeling. "Jezelf zijn in het werk. Je best doen. Werken met ple zier. En dat alles in team verband, met elkaar". Burge meester drs A. J. Lems ging in zijn toespraak tot de jubi larissen op vrijdagmorgen 28 februari jl. dieper in op het thema arbeid. Hij deed dat tijdens het uitreiken van de Koninklijke Onderscheidin gen in goud, zilver en brons aan respectievelijk de heren C. v. d. Ree, C. Anker, W. den Boer, M. Groenendaal en F. de Waart voor hun 50- en 40- jarige dienstverbanden. Spiering Een dokmeester zag het ver leden herleven, toen de heer Wilton het vissen op spiering door middel van het laten zakken van een drijvend dok ophaalde." Dat lukte toch niet zo best Een bankwerker uit de Repa ratie kreeg te horen hoe be langrijk schroef- en as-werk is. "Heb je ooit een schip zien varen zonder deze ap paratuur?" Een projectbaas was betrok ken geweest bij het repare ren van de "Queen Elizabeth 2". "Dat ging van een leien dakje. We mogen de derde Engelse zee-oorlog dan we! verloren hebben, deze slag hebben we dan toch maar op onze naam gebracht Een afdelingsbaas uit de Nieuwbouw had altijd in de herrie gezeten bij lassen, hakken enz. "Maar in je vrije tijd trommelde je toch bij de tamboers. Je kon kennelijk toch niet buiten die herrie Een stimulerend woord was er voor een gewaardeerd kraanrijder, die zijn vrouw had verloren. "Verlies in het leven leren dragen is één van de belangrijkste dingen, waarmee wij op aarde wor den geconfronteerd". Een bankwerker is in zijn diensttijd opgevallen door de instelling zelf alles te willen opknappen. "Dat doet u thuis ook. Een dergelijke toewij ding is zeer belangrijk". De burgemeester vond het een voorrecht mee te werken aan het in stand houden van de WF-traditie om mijlpalen als de onderhavige jubilea te vieren. Hij onderstreepte dit nadruk kelijk. Niet alleen in woord, maar ook in gebaar, want als een echt bij het bedrijf be trokken geïnteresseerde droeg hij trots de bekende WF-stropdas. Geen nonsens Aanhakend op de actualiteit Burgemeester drs A. J. Lems

Wilton Fijenoord Nieuws | 1975 | | pagina 8